RODMGdańsk

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

28.01.2014 Gdańsk Rozmowa telefoniczna szefów MSZ Polski i Ukrainy RODM Gdańsk

Poparcie dla dalszych negocjacji między władzą i opozycją oraz zdecydowane wezwanie do obu stron o wstrzymanie się od dalszej przemocy i eskalacji konfliktu - to główne przesłanie rozmowy telefonicznej ministra Radosława Sikorskiego ze swoim ukraińskim kolegą Leonidem Kożarą.

Do rozmowy doszło w poniedziałek (27.01.2014) w godzinach porannych.

Minister Kożara wyraził zaniepokojenie radykalizacją nastrojów części działaczy opozycyjnych, której wyrazem jest okupacja kolejnych budynków rządowych w regionach oraz zajęcie siedziby ministerstwa sprawiedliwości w Kijowie. Zwrócił uwagę, że może to utrudnić realizację kompromisu, którego zarys ujawniono pod koniec zeszłego tygodnia. Minister Kożara zaapelował do strony polskiej o wszechstronną pomoc, by wrócić do pokojowych negocjacji nad politycznym uregulowaniem konfliktu na Ukrainie.

Minister Sikorski podkreślił, że radykalizacja działań może zaszkodzić dalszym rozmowom. Wezwał strony, by jeszcze dziś wstrzymały swoje działania i wznowiły dialog. Apelował, by ukraińskie władze wykonały gesty dobrej woli wobec opozycji, a ta nie podejmowała nowych ataków na budynki rządowe i administracji państwowej. – Władza musi odbudować swoją wiarygodność, a obie strony muszą powstrzymać się od użycia siły – mówił szef polskiej dyplomacji.

Minister Sikorski zapewnił, że sprawa pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie jest przedmiotem szczególnej troski ze strony Unii Europejskiej i jej państw członkowskich, w tym Polski. Szef polskiego MSZ wskazał, że praprzyczyną konfliktu była decyzja ukraińskich władz o odstąpieniu od podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Wezwał także do wycofania się z aktów prawnych przyjętych 16 stycznia, które drastycznie ograniczają swobody obywatelskie.

Źródło: http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/rozmowa_telefoniczna_szefow_msz_polski_i_ukrainy_1;jsessionid=FF9764F85470373CCD76BC627DB6F123.cmsap2p


Minister Sikorski o decyzjach ukraińskiego parlamentu
w Polsat News i Radiu Zet, 28.01.2014

Jestem w stałym kontakcie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy, z naszą ambasadą, z dyplomacją europejską, amerykańską, z partnerami szwedzkimi, niemieckimi – powiedział we wtorek w wywiadzie dla „Polsat News” minister Radosław Sikorski, odnosząc się do sytuacji na Ukrainie.

Minister podkreślił, że najlepszym scenariuszem dla Ukrainy byłoby powołanie nowego rządu zdolnego do reform i powrót Ukrainy na ścieżkę europejską. Dodał, że premier Donald Tusk będzie „mobilizował Europę na rzecz nowego planu dla Ukrainy”. Szef MSZ za pozytywny przykład stowarzyszenia z UE podawał Polskę. Jak zaznaczył minister Sikorski umowa stowarzyszeniowa naszego kraju z Unią Europejska korzystnie wpłynęła na rozwój polskiej gospodarki.

Minister przypomniał również, że Ukrainie zostały przyznane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy wielomiliardowe środki na realizację planu pomocowego, który jest „znacznie większy niż ten fundusz stabilizacyjny dla złotówki, który my mieliśmy na początku lat 90.”

W rozmowie z Radiem Zet minister Sikorski skomentował informację o anulowaniu przez parlament ukraińskich niedawno przyjętych ustaw: Dobrze się stało, że konflikt polityczny na Ukrainie znalazł swój wyraz na forum właściwym do mediowania konfliktów politycznych, czyli parlamentu. Dodał: To daje nadzieję na umieszczenie tego konfliktu w ramach konstytucjonalnych.

Polska zachęca i daje przykład Ukrainie
– wywiad ministra Sikorskiego w RMF FM, 29.01.2014

Polska jako sąsiad Ukrainy i kraj, który tworzył Partnerstwo Wschodnie, ma dla Ukrainy zachęty i dobry przykład – podkreślił minister Radosław Sikorski w rozmowie z red. Konradem Piaseckim w radiu RMF FM. Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że ukraińskie działania w parlamencie to szansa na „odzyskanie sterowności do wprowadzania reform”.

Wczorajsze decyzje parlamentu, który anulował większość ustaw ograniczających m.in. prawa obywateli do demonstracji, minister Sikorski określił jako „pół kroku w przód”: Ukraina jest narodem europejskim. Na tej drodze będą drogi do przodu i do tyłu. Teraz wykonano pół kroku do przodu. Powinniśmy Ukraińcom w tym pomóc, także uświadamiając im szczodrość obecnej oferty, wielomiliardowy plan pomocowy z MFW – podkreślił minister.

Minister przyznał, że niebezpieczeństwo zaogniania sytuacji na Ukrainie jeszcze się nie oddaliło. Zaznaczył, że Europa powinna teraz skorygować błędy swojej oferty negocjacyjnej sprzed szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie: Ukraińcy mówią, że aby przeprowadzić trudne reformy, chcieliby mieć pewność, że są traktowani tak jak inne państwa europejskie. Czyli, że mają prawo do ubiegania się o członkostwo w Unii.

Szef polskiej dyplomacji przypomniał również, że nie można zapominać, że są to sprawy wewnątrz ukraińskie. Zachęcamy Ukrainę do opanowania kryzysu i do rozpoczęcia reform – zaapelował.

Sikorski: trzymamy kciuki za Ukraińców, by doszło do kompromisu,
depesza PAP 29.01.2014

Trzymamy kciuki za Ukraińców, by doszli do kompromisu, mogli skorzystać z dobrodziejstw demokracji, wolnego rynku i stowarzyszenia z Europą - powiedział w środę w Warszawie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

"Śledząc z najwyższą uwagą to, co ma miejsce w tych dniach w Kijowie i na całej Ukrainie, jeszcze raz chciałbym podkreślić, że cieszę się, że Rada Najwyższa Ukrainy wznowiła obrady, że polityka ukraińska przeniosła się tam, gdzie jej miejsce - do parlamentu, że głos zabrali byli prezydenci Ukrainy" - powiedział szef polskiej dyplomacji podczas uroczystości wręczenia nagrody ministra SZ "Pro Dignitate Humana" pakistańskiej działaczce praw człowieka Asmie Jilani Jahangir.

Zdaniem Sikorskiego "stwarza to nadzieję na znalezienie kompromisu, na odzyskanie sterowności przez państwo ukraińskie i na powrót na ścieżkę reform".

Minister zastrzegł, że "Polska nie ingeruje w wewnętrzne sprawy zaprzyjaźnionych krajów", ale zaznaczył, że "Polacy odczuwają solidarność wszędzie tam, gdzie ludzie walczą o godność ludzką, o demokrację i tam, gdzie chcą podążyć polską drogą - trudnych reform, ale które dają nadzieję na przyszłość".

Na Ukrainie w środę rano wznowiono nadzwyczajną sesję parlamentu poświęconej kryzysowi w kraju. Podczas wtorkowych obrad Rada Najwyższa anulowała tzw. ustawy dyktatorskie, ograniczające m.in. prawo obywateli do wieców. Deputowani nie zdołali jednak osiągnąć porozumienia w sprawie ustawy o amnestii dla uczestników trwających od listopada protestów antyrządowych, podczas których doszło do starć demonstrantów z milicją, a śmierć poniosło sześć osób.
facebook