RODMGdańsk

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

06.02.2014 Gdańsk Kolejny zagrabiony w czasie wojny obraz wróci do Polski RODM Gdańsk

W efekcie działań Ambasady RP w Waszyngtonie, Konsulatu Generalnego w Nowym Jorku oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do Polski powróci zaginiony w czasie II wojny światowej obraz Johanna Conrada Seekatza „Św. Filip chrzci sługę królowej Kandaki”.

Dzieło Conrada Seekatza zostanie w czwartek (6.02.2014) przekazane przez stronę amerykańską na ręce Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. - Kolejny cenny obraz zostanie zwrócony stronie polskiej podczas ceremonii w Konsulacie Generalnym w Nowym Jorku. Chciałbym szczególnie podkreślić rolę jaką w odzyskaniu obrazu odegrał nasz były już konsul w Nowym Jorku Marek Skulimowski. Dziękuję za świetną pracę! – podkreślił wiceminister Bogusław Winid komentując odzyskanie dzieła. W uroczystości, która odbędzie się w KG RP w Nowym Jorku wezmą również udział Ambasador RP Ryszard Schnepf oraz Konsul Generalna Ewa Juńczyk – Ziomecka.

Zagrabione w czasie wojny z Muzeum Narodowego w Warszawie dzieło odzyskano dzięki współpracy polskich dyplomatów z federalną agencją Immigration and Customs Enforcement/Homeland Security Investigations (ICE/HSI).

Obraz Johanna Conrada Seekatza (1719-1768) „Św. Filip chrzci sługę królowej Kandaki” to olej na blasze miedzianej, przedstawiający charakterystyczny temat z Dziejów Apostolskich. Jego autor był XVIII wiecznym uznanym niemieckim twórcą, działającym m.in. jako malarz nadworny w Darmstadt. Dzieło pochodziło ze zbiorów Piotra Fiorentiniego, polskiego oficera, urzędnika i kolekcjonera. Do momentu wybuchu II wojny światowej obraz nieprzerwanie znajdował się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Losy obiektu w czasie wojny pozostają nieznane. Można jedynie przypuszczać, że obraz pozostał w muzeum do wybuchu Powstania Warszawskiego w 1944 roku.

Źródło: MSZ RP

Johann Konrad Seekatz
(ur. 1719, zm. 1768) malarz niemiecki zatrudniony na dworze Landgrafstwa Hesja-Darmstadt.
Od 1753 roku pracował dla landgrafa Ludwika VIII. Johann Konrad był synem malarza nadwornego zatrudnionego w Wormacji (Worms), Johanna Martina Seekatz (1680-1729). Seekatz malował zwykłe codzienne życie mieszkańców miasta Darmstadt i okolicznych wsi, jego obrazy stanowią wiec nieocenionej wartości źródło historyczne. Interesowała go też tematyka religijna i mitologiczna, w której wzorował się na niderlandzkich mistrzach złotego wieku. Wśród jego najlepszych obrazów jest „Ucieczka do Egiptu” (1755) i „Walka Jakuba z aniołem” (1766). Niektóre z obrazów Seekatza są tak „nowoczesne” jakby pochodziły z lat dwudziestych XX wieku.
facebook