RODMGdańsk

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

12.02.2014 Gdańsk Kolejny obraz wraca do Polski RODM Gdańsk

Ministrowie Sikorski i Steinmeier o zwrocie Polsce obrazu Francesco Guardiego „Schody pałacowe”

W wyniku rozmowy telefonicznej ministra Radosława Sikorskiego z ministrem spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, strona niemiecka podjęła decyzję o zwrocie Polsce obrazu Francesco Guardiego „Schody pałacowe” wywiezionego w czasie wojny ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Zostanie on zwrócony w najbliższym czasie, co potwierdził w środę w wypowiedziach dla mediów minister nauki, badań naukowych i sztuki Badenii-Wirtembergii Juergen Walter, na której terenie obraz obecnie się znajduje.

Obraz „Schody pałacowe” Francesco Guardiego został zakupiony przez muzeum w 1925 roku i znajdował się w jego zbiorach do 1939 r. W czasie okupacji hitlerowskiej został przez Niemców „zabezpieczony” i zakwalifikowany do dzieł sztuki „pierwszego wyboru”, a więc przeznaczonych do wywozu do Rzeszy w pierwszej kolejności. Informacje o obrazie opublikowano w katalogu „Sichergestellte Kunstwerke im Generalgouvernement” (wyd. w 1940 r.) zawierającym w ocenie specjalistów niemieckich 521 najcenniejszych dzieł sztuki ze zbiorów publicznych i prywatnych na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Zagrabione w czasie wojny płótno Francesco Guardiego figurowało w polsko- i angielskojęzycznym katalogu strat w dziedzinie malarstwa obcego z roku 1950. Obraz uwzględniony został również w uaktualnionej wersji tego katalogu wydanej w roku 2000, zarejestrowano go także w „The Art Loss Register”, międzynarodowym rejestrze skradzionych dzieł sztuki.

Informacje o jego prawdopodobnym miejscu przechowywania - w zbiorach niemieckiego Uniwersytetu w Heidelbergu, strona polska uzyskała w drugiej połowie lat 90. Według informacji udzielonych przez stronę niemiecką w 2003 roku, obraz Francesco Guardiego został trzy lata wcześniej, w 2000 roku, przekazany przez Uniwersytet do Staatsgalerie w Stuttgarcie, gdzie obecnie się jeszcze znajduje.

Francesco Lazzaro Guardi (ur. 5 października 1712 w Wenecji, zm. 1 stycznia 1793 tamże) – wenecki malarz rokokowy, uważany za jednego z ostatnich klasycznych malarzy szkoły weneckiej. Był bratem malarza wedut Giovanniego Antonia Guardi. Guardi, podobnie jak jego dwaj bracia, malował architekturę i pejzaże Wenecji. Specjalizował się w tworzeniu wedut, czyli rozległych panoram miejskich. Jego prace charakteryzuje topograficzna dokładność i perfekcyjne posługiwanie się światłem i kolorem.

Źródło: MSZ RP
facebook