RODMGdańsk

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

19.03. 2014 Gdańsk Kolejna runda Polsko-Amerykańskiego Dialogu Strategicznego RODM Gdańsk

Wzmocnienie dwustronnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony oraz bieżące wydarzenia polityczne na Ukrainie i relacje z Rosją były głównymi tematami 10. jubileuszowej rundy Polsko-Amerykańskiego Dialogu Strategicznego. W Waszyngtonie 18 marca polsko-amerykańskie rozmowy poświęcone były także programowi Partnerstwa Wschodniego.

Delegacji polskiej przewodniczył podsekretarz stanu Bogusław Winid. W trakcie spotkania z asystent sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji Wiktorią Nuland omówiono kwestie polsko-amerykańskiej współpracy dwustronnej oraz stan relacji transatlantyckich. – Dialog Strategiczny już od 10 lat służy nam jako forum wymiany poglądów i doświadczeń ze stroną amerykańską. Daje nam możliwość omawiania wspólnych inicjatyw i perspektyw współpracy, zarówno w wymiarze dwustronnym, jak i wielostronnym, krótkoterminowym jak i strategicznym. – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji.

Przedstawiciele MSZ i Departamentu Stanu rozmawiali o sytuacji w Afganistanie, Syrii i Republice Środkowoafrykańskiej. Omówili także relacje z Iranem oraz bieżące wydarzenia w Egipcie. Skupili się też na bliskowschodnim procesie pokojowym. Tematem rozmowy były także przygotowania do zbliżających się szczytów: NATO i UE-USA oraz toczące się negocjacje transatlantyckiego układu o Partnerstwie na rzecz handlu i inwestycji (TTIP). Wiceminister Winid poruszył też kwestię włączenia Polski do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego (VWP).

Polsko-Amerykański dialog strategiczny to forum dyskusji między Polską i Stanami Zjednoczonymi Ameryki na temat wzajemnych stosunków, polityki bezpieczeństwa i gospodarki, ukonstytuowany w 2004 r. Po kilku latach, został wznowiony w 2010 r. przez Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego i Sekretarz Stanu Hillary Clinton.
facebook