RODMGdańsk

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

07.05.2014 Gdańsk Mustafa Dżemilew pierwszym laureatem Nagrody Solidarności RODM Gdańsk

Lider Tatarów Krymskich Mustafa Dżemilew pierwszym laureatem Nagrody Solidarności, która zostanie wręczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego na Zamku Królewskim w Warszawie 3 czerwca br.

Nazwisko laureata ogłosił w środę minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. – Mustafa Dżemilew od lat zabiega o poszanowanie demokracji oraz praw i wolności obywatelskich na Ukrainie, w szczególności wobec społeczności tatarskiej. Dżemilew dawał świadectwo swoich demokratycznych przekonań jeszcze w czasach radzieckich, kiedy był dysydentem i spędził około 10 lat w sowieckich łagrach – argumentował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas dzisiejszej konferencji prasowej w MSZ. Mustafa Dżemilew, ukraiński lider walki o prawa Tatarów Krymskich, był już kilkakrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

Ustanowiona przez Ministra Spraw Zagranicznych Nagroda Solidarności będzie jednym z elementów obchodów 25. rocznicy polskiej pokojowej transformacji demokratycznej. To pierwsze ogólnoświatowe wyróżnienie poświęcone wsparciu demokracji i wolności na świecie, przyznawane przez państwo, które dokonało skutecznej transformacji demokratycznej. – Polska jest krajem, który odniósł sukces w swojej transformacji od dyktatury po demokrację, od gospodarki nakazowo-rozdzielczej do wolnej gospodarki i dzisiaj dzieli się swoimi doświadczeniami. Warszawa staje się centrum, w którym ludzie z całego świata uczą się jak dobrze zarządzać procesem transformacji – podkreślił minister Radosław Sikorski. Szef polskiej dyplomacji przypomniał w tym kontekście, że to w Polsce siedzibę ma największa agenda OBWE, „która odpowiada za monitorowanie wyborów na całym świecie”, jak również stały sekretariat Wspólnoty Demokracji. Zaznaczył, że to również w Warszawie odbywa się corocznie Warszawski Dialog na rzecz Demokracji. – Za kadencji naszego rządu powstała też Fundacja Solidarności Międzynarodowej, a całą Unię Europejską przekonaliśmy do utworzenia Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji, który działa sprawnie w obu sąsiedztwach UE – zwrócił uwagę szef MSZ. – Nagroda Solidarności ma przypominać o tym, że to u nas się zaczęło, że to w Polsce Solidarność zaczęła kruszyć mury, które wreszcie padły – podkreślił Radosław Sikorski.

– W wybór laureata zaangażowanych było 15 światowych autorytetów w dziedzinie demokracji i praw człowieka – oświadczył Radosław Sikorski. Jak zaznaczył minister, propozycje kandydatów przedstawili m.in. prof. Władysław Bartoszewski, prof. Adam Daniel Rotfeld, Catherine Ashton, Aung San Suu Kyi i Carl Bildt. Ostateczną decyzję o wyborze Laureata podjęła Kapituła Nagrody obradująca 25 kwietnia pod przewodnictwem prezydenta Lecha Wałęsy. Jej decyzja była jednomyślna.

– Naszą intencją jest, aby w przyszłości nagroda nazywała się Nagrodą Solidarności im. Lecha Wałęsy, bo podjęliśmy współpracę z Instytutem Lecha Wałęsy – zapowiedział także minister.

Autorem statuetki Nagrody Solidarności jest rzeźbiarz, laureat wielu nagród i wyróżnień, prof. Krzysztof Nitsch.
facebook