RODMGdańsk

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

18.08.2014 Gdańsk Włącz się w tworzenie „Szlaku nadziei" RODM Gdańsk

Jeśli masz pamiątki, zdjęcia czy dokumenty związane z armią generała Władysława Andersa i historią 2. Korpusu Polskiego, możesz pomóc w odtworzeniu szlaku zwycięzców spod Monte Cassino i współtworzyć wyjątkową publikację historyczną, w ramach projektu profesora Normana Davisa „Szlak nadziei”. Inicjatywę wspiera Ambasada RP w Bagdadzie.

Świadectwami, wspomnieniami, relacjami, dokumentami, zdjęciami i filmami związanymi z armią generała Władysława Andersa można podzielić się na portalu www.ArmiaAndersa.pl. Najciekawsze materiały przesłane na platformę do końca listopada 2014 roku zostaną opublikowane w książce, która ukaże się w marcu 2015 roku. Będzie to pierwsza tego typu praca historyczna w Polsce.

- Po 70-latach większość weteranów odeszła, ale ich dzieci, wnuki i przyjaciele dalej są chętni do odkrywania informacji na temat Armii Andersa. Zapraszam do zgłaszania swoich historii i dzielenia się wszystkim, co uda się znaleźć na temat Armii Andersa. W ten sposób bezcenna pamięć nie zaginie – mówił inaugurując projekt profesor Norman Davis, brytyjski historyk, autor licznych publikacji o dziejach Polski.

Do Armii Andersa lub pod jej opiekę trafili Polacy, których w 1939, 1940 i 1941 roku deportowano z Kresów Wschodnich i skazano na gułag, skąd mieli już nigdy nie wrócić. Jednak w 1941 roku Józef Stalin jedyny raz w historii ZSRR wydał tzw. amnestię dla ludzi, którzy byli zupełnie niewinni. Dzięki temu jedyna grupa w historii wyszła z gułagu, wstąpiła do Armii Polskiej i tak rozpoczął się jej szlak nadziei.

Fotografia z albumu ppłk Leonarda Jana Szymkiewicza, szefa Służby Kartograficznej 2 Korpusu Polskiego.
Na zdjęciu inspekcja w Kompanii Geograficznej w Kirkuku, Irak 1943. Źródło: EAST NEWS

W latach 1942-1943 w Iraku stacjonowali polscy żołnierze z Brygady Strzelców Karpackich. Kilkudziesięciotysięczna Armia Polska przebywała w miasteczkach obozowych w pobliżu Chanakin i Kizil Rabat, gdzie przeszła pod rozkazy generała Władysława Andersa. Ze względu na trudne warunki atmosferyczne panujące w Iraku – upały, kurz, często brak wody pitnej, a także szerzące się plagi skorpionów, pająków, komarów - wielu żołnierzy umierało z wycieńczenia lub na skutek chorób.

- Armia pod dowództwem generała  Andersa przebyła imponującą drogę. Ponad 100 tys. Polaków, żołnierzy i ich rodziny, opuściło Rosję i udało się w stronę Azji Centralnej, Persji, Iraku i Palestyny. Nazwaliśmy tą trasę szlakiem nadziei – mówił profesor Norman Davis.

Ambasada RP w Bagdadzie i Agencja Konsularna w Irbilu podejmują różne działania, żeby odnaleźć polskie miejsca pamięci na terenie Iraku. W tym celu placówki stworzyły stronę internetową „Polacy w Iraku”. Obecnie ambasada udostępnia profesorowi Davisowi swoje zbiory dotyczące 2. Korpusu Polskiego, a chętnych do udziału w projekcie „Szlak nadziei” zaprasza do kontaktu.
facebook