RODMGdańsk

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

29.09.2014 Gdańsk Dyplomacja czynnikiem rozwoju gospodarczego RODM Gdańsk

19 września 2014 r. w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie z udziałem wiceminister spraw zagranicznych, pani Katarzyny Kacperczyk. Wydarzenie adresowane było do przedstawicieli najbardziej znaczących przedsiębiorstw na Pomorzu.

Ze strony przedsiębiorców pojawiły się prośby o usprawnienie sposobu komunikacji pomiędzy MSZ a izbami gospodarczymi, czy zrzeszeniami pracodawców. Padały pytania o możliwość działalności i zawierania umów z rosyjskimi firmami w kontekście interesów państwa polskiego. Przedsiębiorcy obawiali się, iż po odwołaniu Roku Rosyjskiego w Polsce powinni „zamrozić” swoje kontakty i nie realizować żadnych działań z partnerami z Rosji.

Pani Wiceminister poinformowała też zebranych, że ze strony polskich władz nie ma żadnego komunikatu zakazującego współpracy z partnerami rosyjskimi. Polscy przedsiębiorcy zainteresowani tym rynkiem zbytu mogą swobodnie kontynuować swoje dotychczasowe działania.

Przy okazji pobytu w Gdańsku RODM odwiedziła pani Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu ds. polityki pozaeuropejskiej, dyplomacji publicznej i ekonomicznej MSZ. Po wizycie w RODM, pani wiceminister udała się do Urzędu Marszałkowskiego na spotkanie z lokalnymi przedsiębiorcami.

powiekszeniepowiekszenie

Katarzyna Kacperczyk
 
Katarzyna Kacperczyk zatrudniona jest w MSZ od 2002 roku. Pracowała w Departamencie Strategii i Planowania Polityki Zagranicznej, w latach 2005 do 2009 w Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku, a od 2009 w Departamencie Zagranicznej Polityki Ekonomicznej. Od 2010 roku pełniła funkcję zastępcy dyrektora w Departamencie Polityki Ekonomicznej a następnie dyrektora Departamentu Współpracy Ekonomicznej. Pracowała również – w ramach programu stażowego KE – w Komisji Europejskiej, w Dyrekcji Generalnej Polityka Przedsiębiorstw oraz w Centrum ds. Energii i Polityki Publicznej na uniwersytecie Columbia.
 
Katarzyna Kacperczyk jest absolwentką Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz sekcji prawa Europa Institut na  Universität des Saarlandes w Saarbrücken. Ukończyła  prestiżowy Columbia University w Nowym Jorku, gdzie oprócz studiów ekonomicznych ukończyła dodatkową specjalizację w zakresie zarządzania rynkami energii.
 
Studiowała również w Szkole Głównej Handlowej w ramach Programu Studiów Europejskich realizowanego wspólnie z francuska uczelnią Institut d'Etudes Politiques. Jest stypendystką DAAD.
 
W 2011 roku odznaczona została przez Prezydenta RP  Złotym Krzyżem Zasługi.
 
Włada biegle j. niemieckim, angielskim i francuskim, roboczo używa również j. włoskiego, rosyjskiego i arabskiego.
facebook