SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

29.01.2015 Gdańsk Posiedzenie Rady ds. Zagranicznych poświęcone sytuacji na Ukrainie MSZ

Unijna Rada ds. Zagranicznych reaguje na ostrzał Mariupola i eskalację konfliktu na Ukrainie

Zakończyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady ds. Zagranicznych poświęcone sytuacji na Ukrainie i relacjom z Rosją. Spotkanie zwołano w reakcji na eskalację przemocy na wschodzie Ukrainy. Szefowie dyplomacji krajów UE zdecydowanie potępili atak na dzielnice mieszkalne Mariupola oraz wznowienie walk w innych rejonach.

Główna część dyskusji dotyczyła reakcji Unii Europejskiej na te wydarzenia, w tym przede wszystkim możliwości wprowadzenia dodatkowych sankcji wobec winnych zaostrzenia sytuacji. Ministrowie zgodzili się na przedłużenie wygasających w marcu pierwszych instrumentów sankcyjnych do września 2015r. Jednocześnie zlecili grupom roboczym opracowanie propozycji listy osób i podmiotów, które zostaną objęte sankcjami indywidualnymi i postanowili, że lista ta zostanie przedstawiona do akceptacji na FAC 9 lutego. Jednocześnie do decyzji szefów państw i rządów pozostawiono kwestię rozszerzenia sankcji gospodarczych.

Ważną zdobyczą Rady było utrzymanie europejskiej jedności w reakcji na agresywną politykę Moskwy pomimo pierwotnych obaw o stanowisko niektórych krajów, w tym szczególnie Grecji i jej nowego rządu. W toku dyskusji uzyskano porozumienie, a dzięki interwencji polskiego szefa dyplomacji doprowadzono do sprawnego przyjęcia konkluzji. - Ważne jest to, że udało nam się osiągnąć porozumienie. W tym kontekście oceniam wynik tego spotkania jako sukces – ocenił minister Schetyna.

Jednocześnie ministrowie odnieśli się do kwestii pomocy Ukrainie, zwracając uwagę na konieczność przeprowadzenia istotnych reform w tym kraju, co powinno pozwolić na uruchomienie kolejnych środków finansowych i odpowiednie wykorzystanie pomocy. Wskazali także na potrzebę ratyfikacji Statutu Rzymskiego i zachęcili władze w Kijowie do podjęcia współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym na rzecz zbadania i ewentualnego osądzenia przestępstw, które zostały popełnione na terytorium Ukrainy w ostatnich miesiącach.

Polskiej delegacji na Radę ds. Zagranicznych przewodniczył minister Grzegorz Schetyna, który na marginesie Rady odbył także dwustronną rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Danii.

Marcin Wojciechowski
Rzecznik Prasowy MSZ


facebook