SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

18.07.2015 Gdańsk Wystawa o Gdańsku na Litwie RODM Gdańsk

Wystawę o Morzu Bałtyckim, Heweliuszu i Solidarności można zobaczyć na starówce wileńskiej z okazji przewodnictwa Polski w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. To wspólny projekt Instytutu Polskiego w Wilnie i Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Ekspozycję zatytułowaną „ABC… historii Gdańska” można zobaczyć w sercu starówki wileńskiej, na skwerze imienia Konstantinasa Sirvydasa. Wystawa, która jest częścią inauguracji polskiej prezydencji w Radzie Państw Morza Bałtyckiego, przedstawia dzieje Gdańska.

Wystawa prezentuje najważniejsze wątki historii miasta na przestrzeni 1000 lat. Kluczem ekspozycji są litery alfabetu łacińskiego, do którego przyporządkowane zostały hasła ilustrujące dzieje miasta na tle historii Europy. Dzięki wystawie można poznać wybitnych Gdańszczan, dowiedzieć się więcej o roli Bałtyku, walkach o Westerplatte oraz powstawaniu „Solidarności” – największego ruchu społecznego w Polsce. Wystawa przedstawia również informacje na temat przewodnictwa Polski w Radzie Państw Morza Bałtyckiego.

W Wilnie wystawę można oglądać do 17 lipca 2015 roku. Później będzie pokazana w Kownie i w Poniewieżu.

powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie

FOT. INSTYTUT POLSKI W WILNIE
facebook