SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

06.08.2015 Gdańsk Nagroda Solidarności im. Lecha Wałęsy dla Żanny Niemcowej RODM Gdańsk

Żanna Niemcowa to rosyjska dziennikarka , córka zamordowanego rosyjskiego polityka i opozycjonisty Borysa Niemcowa. Jak zaznaczył prezydent Komorowski Borys Niemcow swój patriotyzm rozumiał jako działanie na rzecz lepszej Rosji.

- To wyjątkowe wyróżnienie przyznawane już po raz drugi przez państwo, które dzieli się doświadczeniami udanej transformacji demokratycznej - powiedział minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Statuetkę wręczyli Prezydent RP Bronisław Komorowski i Przewodniczący Kapituły Nagrody były Prezydent Lech Wałęsa. Jest to druga edycja Nagrody, której organizatorami są Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Fundacja Instytut Lecha Wałęsy. Celem tego wspólnego przedsięwzięcia jest promowanie kultury demokracji i poszanowania praw człowieka. - Drogę wolności wybrała Żanna Niemcowa, tegoroczna Laureatka. Wiemy, że wielu młodych Rosjan jest przekonanych, iż kluczem do silnego i nowoczesnego państwa nie jest ekspansja i agresja, lecz współpraca i pokojowe współistnienie, przestrzeganie prawa międzynarodowego i respektowanie wolności obywatelskich – podkreślił min. Schetyna.

- Wielu Rosjan, którzy nie są obojętni wobec losów naszego kraju, solidaryzuje się z moim ojcem. Ja i wiele innych osób podziela jego demokratyczne przekonania. Wierzę w to, że Rosja może być krajem wolnym – zaznaczyła Żanna Niemcowa. Dodała, że nagroda jest dla niej jednocześnie wielką odpowiedzialnością.

Nagrodę ustanowiono w 2014 r., dla uczczenia 25. rocznicy odzyskania polskiej wolności. Pierwszym jej laureatem został legendarny przywódca
Tatarów Krymskich Mustafa Dżemilew, który wziął udział również w tegorocznej ceremonii. W tym roku był on też jedną z osób nominujących kandydatów do Nagrody. - Borys Niemcow śmiało i mężnie opowiedział się przeciw reżimowi, który przyniósł tyle goryczy mojemu krajowi. Żanna będzie kontynuować jego dzieło, cieszę się z tego wyboru i z całego serca gratuluję – podkreślił Mustafa Dżemilew.

O wyborze laureata – spośród 13 kandydatów z całego świata zgłoszonych w tym roku – zadecydowała dziewięcioosobowa Kapituła Nagrody pod przewodnictwem Lecha Wałęsy. Prezydent Wałęsa w swoim wystąpieniu zaznaczył, że większość świata przyjęła tok myślenia, że problemów nie rozwiązuje się siłą i aneksjami, ale są kraje, które obstają przy swoich metodach. – Szczególnie zależy nam, żeby dołączyła do nas Rosja. To byłby wielki sukces naszego pokolenia i Solidarności – powiedział.

Żanna Niemcowa do maja tego roku pracowała w stacji telewizyjnej RBK jako dziennikarka ekonomiczna. Jest ona przedstawicielką młodego pokolenia Rosjan, którzy na takich wartościach jak prawda, demokracja i wolność słowa pragną budować swoją przyszłość i życie społeczne. Potencjał siły i charakteru Żanny  może inspirować młodych Rosjan pragnących powrotu Rosji do rodziny państw demokratycznych. Jako priorytet swoich dalszych działań Żanna Niemcowa zapowiedziała utworzenie Fundacji im. Borysa Niemcowa.

Borys Niemcow

, rosyjski polityk opozycyjny, w latach 90. XX wieku pełnił m.in. funkcje gubernatora w Niżnym Nowogrodzie oraz wicepremiera Rosji (1997-1998 r.). Był też założycielem opozycyjnej Partii Narodowej Wolności – PARNAS oraz Ruchu Solidarność. Został zamordowany 27 lutego 2015 r. w centrum Moskwy.

źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych
facebook