SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

26.08.2015 Gdańsk Oświadczenie MSZ o uwolnieniu więźniów politycznych na Białorusi MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej z zadowoleniem przyjęło informację o uwolnieniu więźniów politycznych na Białorusi.

Polska wraz z innymi krajami wspólnoty demokratycznej, zwłaszcza członkami Unii Europejskiej, od lat konsekwentnie domagała się uwolnienia więźniów politycznych, podejmowała żmudne działania na rzecz przestrzegania przez władze Białorusi podstawowych standardów w dziedzinie praw człowieka i wolności wyrażania poglądów politycznych.

Liczymy, że oswobodzenie wszystkich więźniów politycznych – Mikałaja Statkiewicza, Mikałaja Dzjadka, Igara Aliniewicza, Juryja Rubcowa, Arcioma Prakapienki i Jaugena Waśkowicza – zapoczątkuje powrót Białorusi na drogę demokratycznego rozwoju, a zbliżające się wybory prezydenckie w tym kraju potwierdzą dążenie władz w Mińsku do nadania procesowi liberalizacji politycznej charakteru nieodwracalnego. Uwolnienie więźniów politycznych może prowadzić do normalizacji stosunków Białorusi z Polską i wspólnotą państw demokratycznych, co dobrze przysłuży się rozwojowi Białorusi i ugruntowaniu suwerenności tego kraju.

Każdemu ze zwolnionych więźniów politycznych życzymy jak najszybszego powrotu do rodzin i bliskich oraz pomyślnego rozpoczęcia życia na wolności.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
facebook