SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

12.10.2015 Gdańsk "Santiago de Camino. Świat nie kończy się na dwóch biegunach" RODM Gdańsk

RODM Gdańsk partnerem konferencji
„Santiago de Camino. Świat nie kończy się na dwóch biegunach"

23 września 2015 r. w Europejskim Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku odbyło się spotkanie podsumowujące przebieg dotychczasowego projektu Fundacji Marka Kamińskiego pt. „3biegun”. Konferencję poprowadzili: dziennikarka Radia Gdańsk, Beata Szewczyk oraz Jan Mela, najmłodszy w historii zdobywca obu ziemskich biegunów. 

4000 kilometrów, 100 dni. 16 marca 2015 roku Marek Kamiński wyruszył w pieszą podróż z Kaliningradu do Santiago de Compostela – śladem Muszli Świętego Jakuba. Był to tzw. „szlak wartości”, w trakcie którego podróżnik spotykał się z ludźmi, prowadząc rozmowy o tym, co według nich jest najważniejsze w życiu. Poznanych ludzi pytał o współczesne znaczenie takich pojęć jak: prawda, dobro, szczerość, uczciwość, duchowość, miłość, czy szacunek. Efektem tej niezwykłej  podróży będzie film dokumentalny, którego reżyserem i scenarzystą jest Jan Czarlewski, mieszkający we Francji artysta młodego pokolenia, nagradzany na festiwalach w Locarno, Amsterdamie, czy European Film Awards.

W spotkaniu, które odbyło się w Europejskim Centrum Solidarności uczestniczyło przeszło 400 osób z różnych części Pomorza oraz Polski. Podczas konferencji ukazano wielkowymiarowość projektu „3Biegun” a także przedstawiono dziesięciu Ambasadorów metody Biegun. W gronie tym znaleźli się m.in. przewodnik, podróżnik Władysław Grodecki, lekkoatletka Monika Pyrek, czy też psycholog, Joanna Hartmann. Są to tylko niektórzy z patronów konkretnych lekcji z metody „Biegun”.

B

Metoda „Biegun” ma kilka kroków i odbywa się na kilku różnych poziomach. Działania obejmują konkretną pracę nad gromadzeniem informacji, budowaniem planu, ale też angażują wyobraźnię jako ważne narzędzie w tej drodze. Istotne jest wsłuchanie się w siebie, poznanie swoich potrzeb oraz intuicja – to one właśnie umożliwiają nam kontakt z tym, kim jesteśmy naprawdę i czego pragniemy.

10 kroków Metody Biegun:


1. Odkryj swój biegun
2. Mapa drogi
3. Najlepszą praktyką jest dobra teoria
4. Wyjście poza schemat
5. Wizualizacja jako metoda przygotowań
6. Start
7. Droga jest ważniejsza niż cel
8. Dwa bieguny
9. Nie osiedlaj się na biegunie
10. Poznaj samego siebieMetoda Biegun wykorzystywana jest na z powodzeniem na Obozach Zdobywców Biegunów organizowanych przez Fundację Marka Kamińskiego. Obozy Zdobywców Biegunów to 12 dniowe wyjazdy dla dzieci „wykluczonych” ze względu na stan zdrowia lub trudną sytuację materialną lub rodzinną.

Marek Kamiński o obozach: „Uczymy dzieci, które są w trudnej sytuacji życiowej, w jaki sposób poprzez motywację, wizualizację przyszłości i stawianie sobie celów, można umocnić poczucie własnej wartości. Poprzez mini – wyprawy w wyimaginowane zakątki świata i uczestniczenie w aktywnościach ruchowych, warsztatach psychologicznych inspirujemy, wzmacniamy i dodajemy wiary we własne siły. Pokazujemy dzieciom, jak nabyte podczas Obozu umiejętności i narzędzia motywacyjne wykorzystywać do czerpania z własnego wnętrza, do podążania za marzeniami i dalszego samorozwoju.” (magazyn Coaching).

Dzieci uczestniczące w Obozie mają szansę, by skonfrontować się ze swoimi marzeniami („biegunami”) i odkryć własną drogę, by je osiągnąć. To umocnienie wewnętrzne i ugruntowanie jest szczególnie ważne w niesprzyjających warunkach takich jak np. choroba, przebywanie w domu dziecka. Jak dotąd w Obozach Zdobywców Biegunów uczestniczyło 75 dzieci i trwają przygotowania do kolejnych edycji. 

BB

Źródło: www.3biegun.kaminski.pl
facebook