SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

26.11.2015 Gdańsk Projekcja filmu "Banda" połączona z dyskusją nt. współczesnej Białorusi RODM Gdańsk

Europejskie Centrum Solidarności, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku, Freedom House zapraszają na projekcję filmu "Banda" w reż. Raisy Michałowskiej połączonej z dyskusją nt. współczesnej Białorusi.

Szesnaście lat temu, podczas trwania pierwszej kadencji prezydenckiej Aleksandra Łukaszenki, przez Białoruś przetoczyła się fala wydarzeń, które wstrząsnęły społeczeństwem, opozycją i kierownictwem na najwyższych szczeblach władzy. W ciągu kilku miesięcy kilkoro przeciwników politycznych Łukaszenki przepadło bez wieści, w tym niezależny dziennikarz jednej z większych stacji telewizyjnych. Pozornie niezwiązane ze sobą, wszystkie sprawy objęte zostały oddzielnymi śledztwami, które do tej pory nie przyniosły żadnych rezultatów.

Z powodu zbliżającego się przedawnienia tych spraw w 2014 i 2015 roku, znana białoruska obrończyni praw człowieka, Raisa Michajłowskaja zdecydowała się na własne śledztwo i zebrała rzadkie dowody i zeznania członków rodzin, prawników i byłych białoruskich śledczych, które potwierdziły powiązania między wszystkimi zniknięciami oraz odpowiedzialność białoruskich władz. Rezultaty śledztwa zostały przedstawione w trzymającym w napięciu filmie dokumentalnym pt. Banda.

Według białoruskich obrońców praw człowieka dzisiejsze problemy Białorusi, niepodzielne rządy Łukaszenki i brak nadziei na demokratyzację państwa to m.in. rezultat tych wydarzeń sprzed 16 lat. Białoruś byłaby dzisiaj zupełnie inna, gdyby nie ówczesne represje i pozbycie się oponentów w niewyjaśniony jak dotąd sposób.

Po projekcji filmu zapraszamy na dyskusję o obecnej sytuacji na Białorusi w kontekście niedawnych wyborów prezydenckich.

Czy zwolnienie więźniów politycznych oznacza zwiększenie respektowania praw człowieka na Białorusi, czy to tylko element gry reżimu Łukaszenki z Europą? Czy Bruksela powinna prowadzić dialog z „ostatnim dyktatorem Europy” i przymykać oczy na niewypełniane obietnice, czy też powinna obrać ostrzejszy kurs?

Nad tymi pytaniami zastanowią się:

Raisa Michajłowskaja z Białoruskiego Centrum Dokumentacyjnego,

Aleś Białacki , białoruski filolog, działacz społeczny, polityk i obrońca praw człowieka. Założyciel Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”. Dwukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

Moderator: Andrzej PoczobutRELACJA ZE SPOTKANIA
facebook