SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

09.12.2015 Gdańsk NATO zaprasza Czarnogórę do Sojuszu Północnoatlantyckiego MSZ

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO zdecydowali o zaproszeniu Czarnogóry do Sojuszu. Podgorica przystąpi do NATO po zakończeniu negocjacji protokołów akcesyjnych oraz ich ratyfikacji przez dwudzieścia osiem państw członkowskich.

Polska cieszy się z zaproszenia Czarnogóry - podkreślił w Brukseli minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Szef polskiej dyplomacji odniósł się także do słów krytyki ze strony Rosji. - Chociaż z politycznego punktu widzenia wejście Czarnogóry do Sojuszu jest istotne, ważne i witane przez nas z zadowoleniem, to nie jest kraj o takim potencjale, który mógłby stanowić zagrożenie dla Rosji. - podkreślił minister.

Decyzja jest potwierdzeniem wysiłków reformatorskich rządu Czarnogóry i sukcesem nie tylko tego kraju, ale całego regionu oraz wzmacnia bezpieczeństwo euroatlantyckie. – Drzwi do NATO są otwarte, a to jest tego dowodem – przyznał Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg. Minister Witold Waszczykowski powiedział, że Polskę jako gospodarza kolejnego Szczytu cieszy, że będziemy gościć w Warszawie Czarnogórę na prawach obserwatora. I wyraził nadzieję, że na Szczycie dostrzeżone zostaną także wysiłki Gruzji na drodze do NATO, bo ważne jest wysłanie takiego sygnału do obywateli tego państwa. Podkreślił również, że żaden trzeci kraj nie ma prawa weta w kwestii rozszerzenia NATO.

Minister Witold Waszczykowski spotkał się również w Kwaterze Głównej NATO z Sekretarzem Stanu USA - Johnem Kerrym. Omówiono wyzwania stojące przed Sojuszem w związku z zagrożeniami ze wschodu i południa. Jednym z tematów rozmowy była także tarcza antyrakietowa. Obrona przeciwrakietowa będzie ważnym tematem Szczytu w Warszawie.

Podczas narady ministrów spraw zagranicznych w Brukseli, Stany Zjednoczone zaapelowały do sojuszników o zintensyfikowanie działań przeciwko tzw. „Państwu Islamskiemu” w Iraku i w Syrii. Minister Witold Waszczykowski poinformował, że Polska analizuje możliwości wsparcia  koalicji przeciwko „Państwu Islamskiemu” (IS).

W drugim dniu obrad odbyło się również spotkanie Komisji NATO - Ukraina. Podczas rozmów poruszono temat wdrażania porozumień mińskich. Szef polskiego MSZ podkreślił ich wagę, jako kluczowych dla pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie. I dodał, że Rosja oraz prorosyjscy separatyści powinni w praktyce pokazać zobowiązania do wdrażania postanowień z Mińska, bo w ocenie Polski Rosja nie zmieniła swojej polityki wobec Ukrainy i jej celem pozostaje destabilizacja tego kraju. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin przedstawił oczekiwania Kijowa w związku ze Szczytem NATO w Warszawie, wśród nich między innymi opracowanie planu modernizacji ukraińskich sił zbrojnych do 2020 roku.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
facebook