SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

16.12.2015 Gdańsk Aleś Bialacki i Andrzej Poczobut w Gdańsku o współczesnej Białorusi RODM Gdańsk

Czy zwolnienie więźniów politycznych to sygnał większej tolerancji dla praw człowieka na Białorusi? Czy jest to tylko element gry reżimu Łukaszenki z Europą? Jaki dialog z Mińskiem powinna prowadzić Bruksela? Jak żyje się na Białorusi po ostatnich wyborach prezydenckich? Na te oraz inne pytania odpowiadali wyjątkowi goście: Aleś Bialacki, Andrzej Poczobut oraz Raisa Michałowksaja.

Z okazji przypadającego na 10 grudnia, Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka w Europejskim Centrum Solidarności odbyło się wyjątkowe spotkanie z udziałem białoruskiego opozycjonisty i laureata Nagrody Lecha Wałęsy, Alesia Bialackiego, dziennikarza, działacza polskiej mniejszości na Białorusi, Andrzeja Poczobuta oraz reżyserki, Raisy Michajłowskiej. Dokument jej autorstwa pn. „Banda” stanowił punkt wyjścia do dyskusji na temat kondycji współczesnego Mińska. „Mieliśmy radziecką władzę przez 70 lat, to spuścizna, która tak szybko nie mija” – mówi Białacki. Sytuacja na Ukrainie przestraszyła ludzi. Chcą zmian, ale bez krwi. Pesymizm każe myśleć: co ja jeden mogę zdziałać? Naszym zadaniem jest zmienić takie myślenie” - dodaje opozycjonista.

powiekszeniepowiekszenie

Wcześniej, Aleś Bialacki spotkał się z byłym prezydentem, Lechem Wałęsą oraz udał się z wizytą pod  swój mural, który powstał w Gdańsku w okresie, gdy ten przebywał w kolonii karnej w Bobrujsku. Była to pierwsza wizyta białoruskiego działacza w Gdańsku.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

Spotkanie zorganizował Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku przy współpracy z Europejskim Centrum Solidarności oraz Freedom House.

fot. Europejskie Centrum Solidarności
facebook