RODMGdańsk

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

21.01.2016 Konsultacje polsko- brytyjskie w formacie tzw. Kwadrygi MSZ

W środowych rozmowach w Edynburgu uczestniczyli szefowie dyplomacji: Witold Waszczykowski i Philip Hammond oraz ministrowie obrony narodowej: Antoni Macierewicz i Michael Fallon. Jednym z głównych tematów spotkania były kwestie bezpieczeństwa oraz przygotowania do zbliżającego się Szczytu NATO w Warszawie.

Wielka Brytania była gospodarzem Szczytu NATO dwa lata temu, my będziemy za kilka miesięcy. Ta wymiana poglądów miała istotne znaczenie dla dyskusji o zabezpieczeniu naszej wschodniej flanki NATO i równego poziomu bezpieczeństwa dla wszystkich państw członkowskich- powiedział minister Witold Waszczykowski i podkreślił, że bezpieczeństwo, polityka skutecznego odstraszania oraz obrony pozostają w zainteresowaniu Polski i Wielkiej Brytanii. -Musimy wspierać Sojusz, czyniąc go silniejszym i bardziej dostosowanym do wyzwań- zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

 Szef resortu obrony Wielkiej Brytanii Michael Fallon zapowiedział utworzenie polsko-brytyjskiej grupy wysokiego szczebla pod przewodnictwem ministrów obrony, która zajmie się przygotowaniami do szczytu NATO w Warszawie w lipcu 2016 roku. Michael Fallon mówił także o udziale 1000 brytyjskich żołnierzy w ćwiczeniach w Polsce w tym roku oraz wizycie brytyjskiej fregaty na Morzu Bałtyckim. Za to zaangażowanie podziękował minister Antoni Macierewicz. -Jestem przekonany, że między innymi takie działania Wielkiej Brytanii pozwolą nam na zrealizowanie wspólnego celu, czyli obrony przed niezapowiedzianą agresją z zewnątrz- podkreślił minister Macierewicz.

Wśród tematów rozmów znalazła się również sytuacja na Bliskim Wschodzie, czy konflikt rosyjsko-ukraiński. Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Philip Hammond wyraził nadzieję, że porozumienia z Mińska będą realizowanie. -Postanowiliśmy, że na wiosnę wspólnie z szefem polskiego MSZ udamy się na Ukrainę- zapowiedział minister Hammond.

Ministrowie po obradach w Edynburgu przyjęli także wspólny komunikat. / CZYTAJ - PDF

Cykliczne spotkania ministrów w formule tzw. Kwadrygi zapoczątkowane zostały w Londynie w październiku 2010 r. Tegoroczne spotkanie było już piątym przeprowadzanym w tej formule.

Spotkanie odbyło się w Edynburgu – mieście silnie związanym z obecnością Polaków, w którym mieszka znacząca grupa naszych rodaków - zarówno potomków polskich żołnierzy oraz uchodźców, jak i przedstawiciele młodej generacji. -Tam, gdzie żyją Polacy tam jest Polska- zaznaczył podczas spotkania z Polonią w siedzibie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów minister Witold Waszczykowski. Dodał przy tym, że polskie władze są szczególnie wyczulone na sytuację Polaków za granicą i wsłuchują się w ich głos. -Ci, którzy wyjechali z Polski, a teraz będą chcieli wrócić, będą mieli po co- ocenił minister Waszczykowski.

W trakcie wizyty ministrowie Witold Waszczykowski oraz Antoni Macierewicz złożyli także wieńce na cmentarzu Corstorphire Hill, na którym spoczywa 175-ciu żołnierzy Polskich Sił zbrojnych na Zachodzie oraz pod pomnikiem upamiętniającym szkockich bohaterów obu wojen światowych.

Polscy ministrowie wraz z szefem brytyjskiej dyplomacji Philipem Hammondem oddali także hołd żołnierzom z armii generała Władysława Andersa, którzy po II wojnie światowej trafili do Szkocji wraz z niedźwiedziem Wojtkiem, który przemierzył z nimi cały szlak bojowy z Bliskiego Wschodu przez Włochy do Wielkiej Brytanii. Tę historię symbolizuje Pomnik Żołnierza Polskiego/ Misia Wojtka, który został odsłonięty w listopadzie ubiegłego roku w samym sercu Edynburga.


Źródło: Rzecznik Prasowy
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
facebook