RODMGdańsk

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

21.11.2016 #DobryRok w MSZ – minister Witold Waszczykowski podsumował rok w polskiej polityce zagranicznej RODM Gdańsk

– Ostatni rok upłynął nam pod znakiem realizacji głównych kwestii, które podnieśliśmy z Panią Premier w swoich sejmowych expose: bezpieczeństwa, rozwoju i podmiotowości Polski w instytucjach międzynarodowych, do których należymy – mówił minister Witold Waszczykowski na konferencji prasowej podsumowującej rok polskiej polityki zagranicznej rządu Premier Beaty Szydło.


Wystąpienie ministra Witolda WaszczykowskiegoSzef polskiej dyplomacji podsumował najważniejsze działania resortu na poszczególnych polach współpracy międzynarodowej i z poszczególnymi państwami.


Bezpieczeństwo jako priorytet


- Priorytetem przez ten rok było i nadal będzie bezpieczeństwo państwa, gdyż nie jest ono nigdy dane raz na zawsze – zaznaczył minister na początku konferencji. Głównymi partnerami Polski są w tym obszarze USA i Wielka Brytania. – Zmierzyliśmy do wyrównania statusu bezpieczeństwa w Sojuszu. Aż do chwili obecnej istniały dwa statusy bezpieczeństwa – lepszy dla Europy Zachodniej, gwarantowany nie tylko przez postanowienia traktatu, ale także przez stałą obecność wojsk – wyjaśnił szef MSZ. – Decyzje szczytu NATO w Warszawie zakładają, że na terenie Polski i innych krajów flanki wschodniej będą stacjonowały wojska NATO, a więc nasz status bezpieczeństwa będzie zrównany ze statusem Europy Zachodniej – podkreślił.


- Nie jesteśmy tylko konsumentem bezpieczeństwa, prowadzimy wiarygodną i stabilną politykę w tej dziedzinie przez nasze wydatki zbrojeniowe – podkreślił minister, przypominając również dostarczanie wkładu do grup batalionowych i udział Polski w operacjach na Morzu Śródziemnym. Zaznaczył też, że Polska jest gotowa powrócić do operacji pokojowych ONZ.


Minister mówiąc o intensyfikacji stosunków z USA z zadowoleniem przypomniał fakt, że Stany Zjednoczone zdecydowały się powrócić do idei tarczy antyrakietowej. Szef polskiej dyplomacji powiedział, że od objęcia resortu trzy razy spotkał się z Sekretarzem Stanu USA Johnem Kerrym. Zaznaczył także, że polski rząd przeprowadził przez ostatni rok liczne konsultacje polityczno-wojskowe z Wielką Brytanią. – Stworzyliśmy nowe formuły współpracy, jak np. Kwadryga, czyli stałe konsultacje ministrów spraw zagranicznych i obrony – tłumaczył.


Współpraca regionalna


Zdaniem ministra najbliższy Polsce region stał się rozpoznawalną marką w NATO i Unii Europejskiej. – Rewitalizowaliśmy Grupę Wyszehradzką, sprawujemy tam teraz prezydencję. W ramach grupy prowadzimy konsultacje przed każdym ważnym spotkaniem europejskim czy natowskim. Spotykamy się w różnych formułach z Ukrainą, innymi państwami europejskimi, z państwami bałtyckimi, czy państwami Bałkanów Zachodnich – wyliczał. – Ta współpraca ma prowadzić do stworzenia w ramach UE i NATO silnego lobby państw Europy Środkowo-Wschodniej, tak aby mieć możliwość wpływania na decyzje tych instytucji. Chcemy, aby ta część Europy nie była tylko peryferiami, ani pasem tranzytowym, ale by była równomiernie rozwiniętym regionem, równoważnym z czasem Europie Zachodniej – wyjaśnił minister.


Współpraca z Europą Zachodnią


Minister zaznaczył, że bardzo ważnym partnerem Polski w ramach UE są Niemcy. – W tym roku obchodziliśmy 25-lecie Traktatu o dobrym sąsiedztwie. Odbyły się liczne wizyty od najwyższego szczebla aż po ministrów sektorowych – mówił. – Nie zliczę ile razy spotkałem się z moim odpowiednikiem Frankiem-Walterem Steinmaierem. Praktycznie co miesiąc. Brak już nam miejsca w kalendarzu, żeby się nawzajem spotykać – powiedział.


– Ważnym elementem współpracy jest Polonia mieszkająca w Niemczech. Wczoraj na spotkaniu z Polakami i moim zastępcą minister Steinmeier powiedział, że Niemcy podejmą próbę podniesienia poziomu kształcenia języka polskiego w Niemczech. Od lat o to zabiegaliśmy – dodał. Minister wskazał również, że oba kraje będą realizować projekt budowy wspólnej szkoły polsko-niemieckiej w Libanie. Przypomniał także, że poziom wymiany gospodarczej miedzy Niemcami a Polską to prawie 100 mld euro.


Aspekt gospodarczy minister podkreślił także mówiąc o relacjach Polski z Francją. – Relacje polsko-francuskie są bardzo rozlegle, obliczane na wiele miliardów euro – mówił, wspominając o francuskich inwestycjach w Polsce. – Francja jest ważnym partnerem w ramach współpracy politycznej, gospodarczej i polityki bezpieczeństwa. Przypomnę, że pani premier pierwszą podróż zagraniczną odbyła właśnie do Paryża – dodał.


Szef polskiej dyplomacji stwierdził również, że mimo zapowiedzi Brexitu Wielka Brytania nadal pozostaje dla Polski ważnym partnerem w Europie. – 28 listopada po raz pierwszy w historii odbędą się konsultacje międzyrządowe w Londynie – podkreślił.


Minister zaznaczył, że Polska jest aktywna na polu dyskusji europejskich poświęconych kwestii polityki energetycznej, polityki rolnej, Brexitu czy kryzysu uchodźczego. – Udzielaliśmy poparcia dla inicjatyw pokojowych, jesteśmy członkiem koalicji przeciw państwu islamskiemu, jesteśmy członkiem licznych funduszy europejskich, które wspierają Turcję oraz uchodźców w Jordanii czy Libanie. W ramach współpracy wyszehradzkiej opracowaliśmy koncepcję tzw. elastycznej solidarności zamiast przymusowej relokacji uchodźców. Zdobywa ona coraz większe poparcie w Europie – mówił.


Polityka wschodnia


- Prowadzimy rozważną politykę wschodnią. Musimy być rozważni i ostrożni, bo mamy do czynienia z partnerem, który chce diametralnie zmienić układ sił w Europie i architekturę bezpieczeństwa, nie chce współpracować z Unią Europejską ani NATO. Mimo, że obie te instytucje proponują uprzywilejowane relacje Moskwie, Rosja ten dialog odrzuca – podkreślił minister. – Mimo wszystko współpracujemy z Rosją. Cieszy nas ostatnia zapowiedź prezydenta Putina, który przyjmując polskiego ambasadora stwierdził, że jest w stanie zrobić wszystko, aby polepszyć stosunki rosyjsko-polskie. My jesteśmy mniej ambitni – mówił minister – Odpowiadaliśmy, że nie musi robić wszystkiego. Wystarczy, że zrobi kilka gestów, np. zwróci nam wrak Tupolewa, podejmie współpracę w ramach wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej, czy zniesie embargo na polskie towary.


Szef MSZ podkreślił, że Polska w dalszym ciągu wspiera suwerenność, niepodległość i integralność terytorialną Ukrainy, a także, że odtworzona została współpraca z Białorusią. – Jestem tu umiarkowanie optymistyczny, zawarte już zostały pewne porozumienia dotyczące oświaty, co będzie pozytywnie wpływało na status Polaków – dodał. Minister powiedział także, że Polska zabiega o rewitalizację Partnerstwa Wschodniego.


- Otwieramy się także na inne kontynenty – powiedział minister, mówiąc o krajach Dalekiego Wschodu – Bardzo obiecujące są relacje z Chinami. w tym roku mieliśmy kontakty na bardzo wysokim szczeblu, gościliśmy prezydenta Chin. Ważnym partnerem w Azji jest też dla nas Republika Korei i Japonia – dodał, wspominając m.in. otworzenie połączeń lotniczych z tymi krajami, czy liczne porozumienia handlowe.


Kontakty z Polonią


Zdaniem ministra ważnym elementem współpracy międzynarodowej są relacje z Polonią. – Wiele milionów Polaków mieszka za granicą. W ostatnich latach ta liczba się zwiększyła, poprzez imigrację do Wielkiej Brytanii, Niemiec i innych krajów – mówił.


– Zabiegamy o możliwość uczenia się języka polskiego przez Polonię i polskie dzieci. Odnieśliśmy tu sukcesy na Ukrainie, Łotwie, Litwie, w Niemczech i Wielkiej Brytanii – stwierdził. Jako kolejne sukcesy szef MSZ wymienił nowelizację ustawy o karcie Polaka i ewakuację grupy Polaków z Mariupola na Ukrainie. Zaznaczył także, że w rozmowach ze stroną brytyjską stałym elementem jest status Polonii po Brexicie.


Współpraca transatlatycka


- Liczymy na wiele we współpracy z USA. Liczymy, że nadal będą one, mówiąc eufemistycznie, mocarstwem europejskim – mówił minister – Liczymy, że zrealizują decyzje podjęte na szczycie natowskim. Mamy doniesienia, ze część żołnierzy i sprzętu już się pakuje, aby po nowym roku przyjechać na flankę wschodnią - wspomniał. Zapowiedział także, że polski rząd będzie „trzymał za słowo prezydenta Trumpa, który wspomniał o zniesieniu wiz dla Polaków”. Szef MSZ przypomniał wizytę w lipcu w Polsce prezydenta Baracka Obamy. – Wczoraj nowy prezydent-elekt zadzwonił do prezydenta Andrzeja Dudy i odbył z nim długą rozmowę – dodał.


Aktywność ministra


- W trakcie roku odbyłem 65 wizyt zagranicznych, do końca roku będzie to 73 – podkreślił minister. Wspomniał on m.in. swój udział na szczycie państw UE i Ameryki Łacińskiej na Dominikanie, podczas którego spotkał się z 14 ministrami z państw regionu. Przypomniał swój udział w licznych konferencjach międzynarodowych, m.in. w Davos, konferencji bezpieczeństwa w Monachium , Brussels Forum, GlobSec w Bratysławie, oraz Forum Ekonomicznym w Krynicy. – Za kilka dni będę odwiedzał Dublin, gdzie również będę prezentował kwestie polskiej polityki zagranicznej – dodał.


Rozwój sieci placówek i działania resortu


– Polska utrzymuje stosunki ze 195 państwami. Swoje zadania realizujemy przez 98 ambasad, 36 konsulatów i 24 instytuty polskie. W naszej dyplomacji pracuje około 4000 osób – powiedział minister Waszczykowski. Zaznaczył, że przez 8 lat rządów poprzedniej koalicji zamknięto prawie 30 placówek na świecie, a od roku sieć ta jest odbudowywana. W bieżącym roku polscy dyplomaci wrócili do Senegalu i Iraku. – Na przyszły rok zabezpieczone są środki na odtworzenie ambasad w Tanzanii i Panamie, być może uda nam się także otworzyć ambasadę w Manili na Filipinach – mówił.


Minister dodał, że planowane jest rozszerzenie sieci konsulatów w USA, Irlandii i Wielkiej Brytanii. – Mamy też pomysł stworzenia call center, który obsługiwałby interesantów przez 24 godziny. Na razie byłby to program pilotażowy dla Wysp Brytyjskich – zdradził minister. Centrum takie umożliwiłoby szybkie zgłaszanie problemów i wyjaśnianie spraw dot. kwestii konsularnych.


Szef MSZ powiedział także, że stworzono Akademię Dyplomatyczną, która ma dokształcać pracujących w resorcie dyplomatów, a także przyjmować i kształcić nowych dyplomatów . – W tym roku chcemy przyjąć na aplikację dyplomatyczno-konsularną ponad 30 osób, a wiec dwa razy więcej niż to było w poprzednich latach – dodał.Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
facebook