RODMGdańsk

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

02.01.2017 Minister Witold Waszczykowski w Porannej Rozmowie RMF FM MSZ

– Jesteśmy krajem, który chce być aktywny w dyskusji nad przyszłością UE, na temat Brexitu, na temat relacji między Wielką Brytanią a Europą – powiedział minister spraw zagranicznych, który był dziś rano gościem audycji Roberta Mazurka.

W kontekście zaplanowanej na wtorek debaty nad założeniami polskiej polityki zagranicznej, minister Waszczykowski oświadczył, że w kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego Londyn będzie nadal naszym największym sojusznikiem. Powiedział tez, że Polska dostosowuje swoich partnerów do różnych interesów. – Polska ma różne interesy w różnych kwestiach. Są interesy w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego: tu są partnerzy tacy jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania –państwa, które podobnie postrzegają kwestie międzynarodowe. Mamy interesy w dziedzinach takich jak ekonomia, gospodarka: i tu nasza gospodarka żyje w symbiozie z UE, a szczególnie z Niemcami. Niemcy są dla nas najważniejszym partnerem handlowym – zaznaczył minister Waszczykowski.

Podkreślił przy tym, że w relacjach polsko-niemieckich nie ma żadnych problemów. – Miniony rok był jednym z najbardziej intensywnych w naszych relacjach. Obchodziliśmy 25-lecie Traktatu Polsko-Niemieckiego i 25-lecie Trójkąta Weimarskiego. Nie zliczę ile było kontaktów na poziomie prezydentów, kilka razy odwiedziła nas też kanclerz Angela Merkel, miałem kilkanaście spotkań z moim partnerem niemieckim, ministrem Steinmeierem – przypomniał na antenie RMF FM minister Waszczykowski.

Rozmowa dotyczyła także polskiej polityki wschodniej. Minister Waszczykowski ocenił, że stosunki z Białorusią od czasu jego wizyty w Mińsku w marcu 2016 r. polepszyły się. – Zyskaliśmy otwarcie: Białoruś jest otwarta dla polskiego biznesu. Zyskaliśmy porozumienie o współpracy w dziedzinie edukacji. Wymieniamy młodzież, która będzie jechała na Białoruś, a Bialoruska przyjedzie do Polski. Być może za chwilę będzie odbierana telewizja Polonia i Telewizja Kultura. Mamy początki współpracy w dziedzinie historycznej, odzyskujemy nazwiska z tzw. listy białoruskiej, katyńskiej – stwierdził szef MSZ. Odnosząc się z kolei do kwestii TV Biełsat, minister Waszczykowski wyraził życzenie, aby stacja była odbierana przez kilka milionów słuchaczy. Jego zdaniem obecnie jednak MSZ musi zmniejszyć dotacje dla TV Biełsat. – Stanęły przed nami nowe zadania w kwestiach takich jak uchodźcy syryjscy, którym należy pomagać. Chcielibyśmy, by telewizja Kultura i Polonia były odbierane na Białorusi, tam żyje kilkaset tysięcy Polaków – mówił minister.

Nawiązując do relacji polsko-rosyjskich szef MSZ powiedział, że to po stronie Moskwy leży zatrzymanie relacji z Polską. – Od dawna mówię Rosjanom, że im dłużej przetrzymują wrak, im dłużej nie współpracują z polskimi władzami w kwestii śledztwa smoleńskiego, tym bardziej utwierdzają społeczeństwo polskie w przekonaniu, że są współwinni [katastrofy smoleńskiej]. – Rosja to mocarstwo, które nie traktuje nas po partnersku. Jest mitem, że jeśli będziemy żyli grzecznie w relacjach z Rosją, to Rosja nas wynagrodzi. Musielibyśmy się podporządkować całkowicie, być państwem koncesjonowanym przez Rosję, by Rosja nas wynagrodziła – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Dodał, że w jego opinii świat unika konfrontacji z tym krajem, a prezydent Barack Obama nie chciał traktować Rosji jako rywala geopolitycznego. W tym kontekście ostatnią decyzję o wydaleniu rosyjskich dyplomatów z USA minister Waszczykowski ocenia jako zaskakującą. – Jest to niespotykane. W okresie przejściowym, kiedy prezydent odchodzi po wyborach i czeka na następcę, który obejmie władzę 20 stycznia, polityka amerykańska nie podejmowała tak ważnych decyzji – zaznaczył szef MSZ. Dodał, że Polska byłaby zadowolona, jeśli Ameryce udałoby się porozumieć z Rosją. – Oczywiście nie naszym kosztem. Bylibyśmy zadowoleni, jeśli Rosja byłaby państwem, które współpracuje z całym światem.

Minister Witold Waszczykowski podkreślił również w rozmowie z redaktorem Robertem Mazurkiem, że pomimo konfliktu wewnętrznego toczącego się w Syrii, stosunki Polski z tym krajem są normalne. – Syria utrzymuje ambasadę w Polsce. Nie mamy naszego przedstawiciela w Damaszku, niewykluczone że [tam] wrócimy. Reżim Baszara el-Asada panuje nad znaczną częścią terytorium syryjskiego, jest jedyną uznawaną w tej chwili w świecie władzą suwerenną na terenie Syrii i jakieś relacje trzeba z nimi utrzymać – powiedział szef dyplomacji.

Minister Waszczykowski przypomniał także o trudnym położeniu Turcji. – Wokół Turcji znajduje się wiele ognisk zapalnych, konflikt w Syrii i państwo Islamskie, które na pograniczu syryjsko-irackim zbudowało swoje terytorium – powiedział szef resortu dyplomacji. Jednocześnie podkreślił, że Turcja jest naszym ważnym partnerem i sojusznikiem w NATO. - Trzeba Turcji pomóc. Z ubolewaniem przyjąłem [informację o] zamachu w Sylwestra w Stambule. Wysłaliśmy kondolencje do władz narodu tureckiego. Jesteśmy otwarci na wszelką pomoc [dla tego kraju] – zadeklarował minister spraw zagranicznych.


Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego MSZ
facebook