RODMGdańsk

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

19.01.2017 Nowy przewodniczący Parlamentu Europejskiego RODM Gdańsk

17 stycznia Antonio Tajani (EPL, Włochy) został wybrany na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Zastąpi Martina Schulza, który pełnił tę funkcję od 2012. Tajani, który był do tej pory wiceprzewodniczącym PE, zdobył 351 głosów w czwartej i ostatniej turze głosowania, Jego kontrkandydat, Gianni Pittella (S&D, IT), zdobył 282 głosy. Tajani będzie pełnił funkcję szefa PE do 2019 - do roku, w którym odbędą się kolejne wybory do Parlamentu Europejskiego.


"To był długi dzień dla demokracji" - powiedział Antonio Tajani na konferencji prasowej po ogłoszeniu wyników czwartej i ostatniej tury głosowań, które trwały niemałe 12 godzin. Tajani podziękował Martinowi Schulzowi, swojemu poprzednikowi, "za całą pracę jaką wykonał", oraz "wszystkim posłom, którzy głosowali na różnych kandydatów z różnych grup politycznych". Tajani obiecał, że będzie "przewodniczącym dla wszystkich gwarantującym, ze Parlament będzie silny", a jego głos będzie słyszany przez rządy państw członkowskich.


Wybory rozpoczęły się we wtorkowy poranek, kiedy kandydacie zaprezentowali krótkie przemówienia, a zakończyły się tuż po 21:00 ogłoszeniem zwycięstwa Tajaniego.


Pozostali kandydaci:

  • Eleonora Forenza, Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej / Nordycka Zielona Lewica (Włochy),
  • Jean Lambert, Grupa Zielonych / Wolne Przymierze Europejskie (Wielka Brytania),
  • Gianni Pittella, Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim (Włochy),
  • Laurenţiu Rebega, Grupa Europa Narodów i Wolności (Rumunia),
  • Helga Stevens, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (Belgia),

Guy Verhofstadt, Grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (Belgia), wycofał swoją kandydaturę przed 1. turą głosowania.

W środę, 18 stycznia, posłowie wybiorą 14 wiceprzewodniczących i 5 kwestorów.
Antonio Tajani


Tajani po raz pierwszy uzyskał mandat posła w 1994 roku. uzyskał reelekcję w 1999 i 2004 roku. W 2004 roku został wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za transport, a w 2010 roku objął portfolio obejmujące przemysł i przedsiębiorczość. W 2014 uzyskał mandat posła do PE i został wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego PE.
Tajani ukończył prawo na Uniwersytecie w Sapienza w Rzymie. W młodości służył we włoskiej armii i pracował jako dziennikarz m.in. dziennika „Il Giornale”. Pełnił funkcję rzecznika prasowego szefa partii Forza Italia a następnie premiera Włoch Silvio Berlusconiego (1994-1995).
Tajani jest żonaty ma dwójkę dzieci. Jest 30. przewodniczącym PE oraz 15. od 1979 roku, kiedy odbyły się pierwsze wybory bezpośrednie do PE.Źródło: http://www.europarl.europa.eu
facebook