RODMGdańsk

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

22.05.2017 Minister Witold Waszczykowski z wizytą w Japonii RODM Gdańsk poleca

Ministrowie spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i Fumio Kishida ‎podpisali w czwartek Plan Działania na lata 2017-2020 na rzecz implementacji Partnerstwa Strategicznego między Polską a Japonią.

Plan Działania stanowi podsumowanie istniejących form współpracy między administracją, biznesem i środowiskami naukowymi i akademickimi obu krajów oraz wskazuje na nowe inicjatywy w ramach przygotowań do obchodów 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych w 2019 roku.

Pierwszy dzień wizyty w Japonii został poświęcony rozmowom politycznym na szczeblu szefów dyplomacji obu krajów. – Dokładnie 60 lat temu odnowiliśmy nasze relacje dyplomatyczne. Z Japonią łączy nas więcej niż mogłoby się wydawać: długa historia współpracy, wzajemna sympatia i szacunek oraz wspólne interesy polityczne i gospodarze. Podzielamy wiele ocen odnośnie wyzwań współczesnego świata – podkreślił Witold Waszczykowski w rozmowie z ministrem Fumio Kishidą.

W trakcie spotkania minister Waszczykowski poruszył ‎kwestie japońskich inwestycji w Polsce oraz wymiany handlowej, a także współpracy Unii Europejskiej z Japonią. Ministrowie rozmawiali ponadto o Brexicie, współpracy Japonii z Grupą Wyszehradzką, sytuacji międzynarodowej, w tym o kwestii KRLD. Rozmowy dotyczyły także współpracy Polski i Japonii na forum organizacji wielostronnych, zwłaszcza w ONZ. Japonia sprawuje funkcję niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ już po raz jedenasty i jest najczęściej wybieranym państwem do Rady Bezpieczeństwa.

– Zachęcamy Japonię do zwiększonej aktywności w Polsce i naszym regionie. Agenda wspólnych działań jest bardzo długa – podsumował rozmowy minister Waszczykowski. Minister Kishida wyraził zainteresowanie rozwojem współpracy gospodarczej oraz politycznej z Polską. Szef japońskiej dyplomacji przyjął także zaproszenie szefa polskiego MSZ do złożenia wizyty w Warszawie.

Wizyta ministra Witolda Waszczykowskiego rozpoczęła się dokładnie w 60. rocznicę ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią i jest pierwszym tej rangi wydarzeniem od podniesienia dwa lata temu wzajemnych relacji do poziomu partnerstwa strategicznego.

Szef polskiej dyplomacji otworzył w czwartek ‎ponadto seminarium poświęcone perspektywom współpracy polsko-japońskiej w dziedzinie energii, zatytułowane „Paliwa Alternatywne w transporcie – potencjalne obszary współpracy między Polską a Japonią”. W spotkaniu zorganizowanym w Ambasadzie RP w Tokio uczestniczyli przedstawiciele polskich i japońskich ministerstw gospodarki, sektora energetycznego i wydobywczego oraz instytutów badawczych i uczelni wyższych.

Delegacji szefa polskiej dyplomacji towarzyszy szerokie grono przedstawicieli firm reprezentujących i wspierających polskie przemysły innowacyjne i kreatywne z sektorów bankowości, elektromobilności oraz gier komputerowych.

Drugiego dnia wizyty minister Witold Waszczykowski spotka się z następcą cesarskiego tronu, księciem Naruhito. Minister odwiedzi także Tokijski Uniwersytet Studiów Zagranicznych, gdzie spotka się ze studentami polonistyki oraz wygłosi wykład o stosunkach polsko-japońskich. Będzie ponadto gościem Japońskiego Klubu Prasowego, w którym przedstawi założenia polskiej polityki zagranicznej w obliczu współczesnych wyzwań międzynarodowych.

Źródło: MSZfacebook