RODMGdańsk

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

19.06.2017 O karierze w dyplomacji RODM Gdańsk poleca

Czym jest dyplomacja? Jak wygląda rekrutacja do polskiej służby dyplomatycznej? Jakie wymagania formalne należy spełnić ? Jakie cechy osobowościowe powinien mieć kandydat na dyplomatę?

14 czerwca na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej odbyło się, zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej W Gdańsku, spotkanie studentów z Ambasadorem Marcinem Nawrotem z Akademii Dyplomatycznej MSZ.

Marcin Nawrot - Ambasador tytularny, Naczelnik Wydziału Akademii Dyplomatycznej MSZ, były Ambasador RP w Baku i Dublinie, były dyrektor Departamentu Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka MSZ spotkał się z gdańskimi studentami, by odkryć przed nimi tajniki pracy w dyplomacji i opowiedzieć o szansach dla młodych na zatrudnienie. Podczas spotkania poruszone zostały kwestie formalne – jak przebiega proces rekrutacji do polskiej służby zagranicznej, jakie warunki należy spełnić, by móc aplikować do Akademii Dyplomatycznej MSZ oraz jak wygląda kształcenie przyszłych dyplomatów.

W trakcie spotkania studenci chętnie zadawali pytania o osobiste doświadczenia Ambasadora z pobytów na zagranicznych placówkach. Ambasador podzielił się ze słuchaczami swoimi spostrzeżeniami na temat pracy dyplomaty na placówce w Azerbejdżanie i Irlandii. Wyjaśniał, że kariera w polskiej służbie zagranicznej nie jest dla wszystkich. To misja, praca na pełen etat, która jak każda praca – posiada swoje blaski i cienie. Zachęcał, by ci ze studentów, którzy są ciekawi świata i otwarci na inne kultury, spróbowali swoich sił w tym zawodzie.

W strukturach MSZ-tu znajdą bowiem szansę rozwoju, jakiej nie ma nigdzie indziej. Praca w polskiej służbie dyplomatycznej jest niewątpliwe wymagająca, ale jednocześnie otwiera drzwi do świata, który nie jest dostępny dla wszystkich. To niezwykła życiowa przygoda, która zmienia sposób patrzenia na świat oraz szansa wpierania własnego kraju na arenie międzynarodowej.

Spotkanie pozwoliło studentom skonfrontować swoje wyobrażenia o karierze w dyplomacji z prawdziwym obrazem zawodu oraz lepiej zrozumieć zawiłości polskiej służby dyplomatycznej. Ambasador zapewnił zebranych, że praca w Ministerstwie Spraw Zagranicznych czeka na młodych. Chętni mogą składać aplikacje do Akademii Dyplomatycznej MZS jeszcze do końca sierpnia za pomocą strony internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


Fot. Radio Gdańsk

facebook