SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

23.08.2019 80 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ RODM Gdańsk

1 września 1939r.
Godz. 4:40 - zaczynają wyć syreny alarmowe w Wieluniu.
Godz. 4:45 - niemiecki pancernik otwiera ogień w kierunku Westerplatte.

Rozpoczyna się II wojna światowa.

W tym roku obchodzimy 80 rocznicę tamtych wydarzeń. 1 września w Warszawie gościliśmy 40 zagranicznych delegacji w tym prezydentów, premierów, przewodniczących parlamentów, ministrów spraw zagranicznych i obrony narodowej, a także specjalnych wysłanników rodzin królewskich z Europy.

Prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie, w którym zwracał uwagę zarówno na tragiczną historię Europy, jak i na zagrożenie, jakie stanowi m.in. zachowanie władz rosyjskich. Jako przykład podawał sytuację Gruzji z 2008r. oraz Ukrainy z 2014r. Podkreślał, że „brak reakcji, przymykanie oczu to nie jest recepta na zachowanie pokoju. To jest prosty sposób na rozzuchwalenie agresywnych osobowości, to jest prosty sposób na to, by dać de facto przyzwolenie na kolejne ataki.

Przemówienie, które wygłosił prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier skupiało się na świadomości jaka pozostaje w umysłach niemieckiego społeczeństwa, że to ich przodkowie brali udział w napaści na Polskę. Zwraca uwagę, na fakt, że pomimo upływu lat Niemcy nadal czują nad sobą widmo tamtych wydarzeń i mają świadomość, że w Polakach nadal żyje pamięć o tamtych wydarzeniach. Podkreślał, że "przeszłość nie jest zamknięta, a im dalej od wojny, tym ważniejsza staje się pamięć. Wojna się kończy, gdy cichnie szczęk oręża. Ale jej skutki są spuścizną dla pokoleń. Ta spuścizna jest bolesna. Ale my, Niemcy, przyjmujemy ją i niesiemy dalej. Jako prezydent Niemiec - wspólnie z kanclerz federalną Niemiec - mówię dzisiaj wszystkim Polkom i Polakom: nie zapomnimy. Nie zapomnimy ran, które Niemcy zadali Polakom. Nie zapomnimy cierpienia polskich rodzin, tak samo jak ich odwagi stawiania oporu. Nigdy nie zapomnimy.”

Wiceprezydent USA Mike Pence w dość wzniosłych słowach opisywał odwagę i bohaterstwo Polaków - „Nigdy nie pozwoliliście się owładnąć rozpaczy, nigdy nie wyrzekliście się swojej tysiącletniej historii. Wasze światło lśniło w mroku, zaś mrok światła nie pokonał. Charakter, wiara i determinacja Polaków na to nie pozwoliły. Z czasem zamieniliście tę straszliwą stratę i porażkę we wspaniałe zwycięstwo”.

Podkreślił, że choć pamiętamy także o poświęceniach Brytyjczyków, Francuzów, Holendrów, Duńczyków, Belgów, Czechów, Greków, Rumunów i przedstawicieli wielu innych narodowości, którzy walczyli o wolność, to jednak "nikt jednak nie walczył z większą odwagą i determinacją niż Polacy".

- W trakcie trwającej kilka dziesięcioleci walki przeciw tyranii Polska udowodniła, że jest ojczyzną bohaterów – dodał.

Poza Warszawa obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej miały miejsce również w Gdańsku i w Wieluniu. Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w Wieluniu o godz. 4.40. Na miejscu byli m.in. prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Natomiast na obchodach na Westerplatte obecni byli m.in. premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Piotr Gliński, a także delegacja z Komisji Europejskiej z wiceprzewodniczącym Fransem Timmermansem na czele. W uroczystościach udział wzięli także reprezentanci wielu polskich samorządów oraz zagranicznych miast dotkniętych II wojną światową, m.in. burmistrzowie: Londynu, włoskiego Cassino, norweskiego Narvika, holenderskiej Bredy, izraelskiej Hajfy, japońskiej Osaki.powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszeniefacebook