SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

22.01.2020 Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu RODM Gdańsk

W tym roku mija 75 lat od wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Po latach niewyobrażalnego terroru jaki miał tam miejsce pozostały tylko wspomnienia ocalałych.

27 stycznia 1945r. uznaje się za datę wyzwolenia obozu w Auschwitz. Wcześniej nazistowskie władze, przez wzgląd na przesuwający się w ich stronę front, podjęły decyzję o likwidacji i ewakuacji obozu. Jesienią zgładzili większość członków tak zwanych Sonderkommand, czyli grup więźniów – zajmujących się obsługą komór gazowych i krematoriów. Już pod koniec 1944 r. Niemcy wstrzymali rozbudowę obozów i rozpoczęli rozbieranie baraków. Rozpoczęto też palenie dokumentów, będących dowodem tego co działo się na terenie obozu. Zacierano świadectwa zbrodni: zasypywano doły z ludzkimi prochami, rozebrano do fundamentów jedno z krematoriów, a pozostał przygotowano do wysadzenia. Rozpoczęły się wywozy, a na kilka dni przed dotarciem wojsk radzieckich także piesze wymarsze więźniów w kierunku III Rzeszy, które nazywane są Marszami Śmierci.

W tym roku, poza 75. rocznicą tych wydarzeń, wspominamy też : 20. rocznicę uchwalenia Deklaracji Sztokholmskiej, na mocy której powstała Grupa Robocza do Międzynarodowej Współpracy w Dziedzinie Edukacji, Pamięci i Badań nad Holokaustem, dziś International Holocaust Remembrance Alliance; oraz 15. rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dnia 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście.

Oba te wydarzenia miały symbolicznie miejsce właśnie 27 stycznia, w dniu rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Dlatego też główne światowe obchody organizowane będą w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Najważniejszymi gośćmi obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz będą byli więźniowie obozu Auschwitz. Poza nimi udział weźmie też wielu przedstawicieli państwowych, m.in. prezydenci Austrii, Izraela, Niemiec i Szwajcarii, a także członkowie rodzin królewskich Belgii, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii. Oficjalne obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz odbędą się na terenie byłego obozu 27 stycznia 2020 r. Wzorem 70. rocznicy wyzwolenia nad Bramą Śmierci byłego obozu Auschwitz II-Birkenau zostanie ustawiony specjalny namiot. Głównym elementem obchodów będą wystąpienia ocalałych więźniów.


MSZ o Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu


Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust) to święto obchodzone 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., by uczcić pamięć Żydów pomordowanych w czasie II wojny światowej. Obchody tego dnia odbywają się na całym świecie.

W rezolucji 60/7 ONZ zaapelowała do państw członkowskich o opracowanie programów edukacyjnych, które mają uwrażliwić przyszłe pokolenia na problem Holocaustu i zapobiec tym samym aktom ludobójstwa w przyszłości. Zgromadzenie Ogólne wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holocaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami. W rezolucji 61/255 z 26 stycznia 2007 Zgromadzenie Ogólne ONZ potępiło kłamstwo oświęcimskie.
facebook