SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

02.02.2020 Oświadczenie dot. planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu RODM Gdańsk

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wydał oświadczenie w sprawie ogłoszenia propozycji planu pokojowego dla Izraela i Palestyny.

Oceniam, że wysiłki administracji prezydenta Donalda Trumpa na rzecz rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego są godne uznania. Z uwagą przyjąłem ogłoszenie politycznej części planu pokojowego. Wraz z częścią gospodarczą stanowi ona wartościowy materiał do kompleksowej dyskusji między stronami konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Liczę, że taka dyskusja niebawem się rozpocznie i doprowadzi do zawarcia porozumienia czyniącego zadość uzasadnionym aspiracjom Izraela i Palestyny, wypracowanego w oparciu o parametry międzynarodowo uzgodnione, przy poszanowaniu prawa międzynarodowego. Apeluję do wszystkich zaangażowanych stron o konstruktywną analizę przedstawionych propozycji.

Polska, jako kraj członkowski Unii Europejskiej, współtwórca Procesu Warszawskiego i odpowiedzialny członek wspólnoty międzynarodowej, jest gotowa wspierać dialog izraelsko-palestyński.

Jednocześnie konsekwentnie stoimy na stanowisku, że prawdziwy pokój może być osiągnięty jedynie za dobrowolną zgodą obu stron konfliktu

Dla przypomnienia, według planu Trumpa, Palestyńczycy mieliby podwoić swoje terytorium, lecz Izrael zyskałby suwerenność nad żydowskimi osiedlami na okupowanych terenach Zachodniego Brzegu. Prezydent USA zapewnił Palestyńczyków, iż mogliby mieć swoją stolicę we wschodniej Jerozolimie, czego chcą, ale jednocześnie zaznaczył, że Jerozolima pozostanie niepodzielną stolicą Izraela. Według planu amerykańskiego prezydenta Palestyńczycy mieliby się rozbroić, a ich terytorium składałoby się ze Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu połączonych siecią dróg.

Prezydent Mahmud Abbas odmówił przyjęcia tego planu, za kluczowe podając brak uznania Jerozolimy za stolicę Palestyny. Na Zachodnim Brzegu doszło do starć z izraelskimi siłami bezpieczeństwa. Umowę skrytykował Hamas, Hezbollah, Iran, Turcja i prezydent Palestyny Mahmud Abbas. Natomiast Arabia Saudyjska, Katar, ZEA i Jordania poparły plan Trumpa, podkreślając jednak, iż Izrael musi wycofać się z terenów okupowanych od 1967 roku.

Prezydent Palestyny zamierza w najbliższym czasie wygłosić w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przemówienie dotyczące amerykańskiego planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu.
facebook