SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

10.08.2020 100 lat po Bitwie Warszawskiej W sierpniu 1920r. odbyła się jedna z kluczowych bitew w naszej historii. Była to bitwa wygrana a zwycięstwo to oddaliło zagrożenie związane z bolszewizmem.


Niepodległa, PolskieRadio24.pl, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Archiwa Państwowe oraz Centralna Biblioteka Wojskowa prezentują strony poświęcone tym wydarzeniom

Znajdziecie tam zdjęcia, dokumenty, filmy oraz genezę bitwy warszawskiej
www.bitwa1920.gov.plStrona www.bitwa1920.gov.pl to multimedialna, interaktywna podróż po historii Polski, Europy i świata, którym sto lat temu zagroziło widmo czerwonej rewolucji.

Serwis został przygotowany z myślą o odbiorcach w kraju i za granicą, dlatego użytkownik wzbogaci się nie tylko o wiedzę dotyczącą samej bitwy, ale także genezy wydarzeń roku 1920 z uwzględnieniem I wojny światowej, rewolucji październikowej i wojny polsko-bolszewickiej. W kolejnych rozdziałach pozna najważniejsze postacie i motywacje obu stron konfliktu. W serwisie nie brakuje także kontekstów kulturowych oraz szerzej nieznanych ciekawostek dotyczących Bitwy Warszawskiej. Wszystko to podane atrakcyjnej formie animacji, filmów, fotografii, infografik oraz elementów interaktywnych.

Serwis wzbogacony jest o unikatowe nagrania z Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Ponad 30 nagrań głosów uczestników tamtych wydarzeń pozwala poznać historię z indywidualnej perspektywy zarówno żołnierzy na froncie, osób, które podejmowały najważniejsze decyzje – jak Kazimierz Sosnkowski, Maxime Weygand czy wreszcie osób cywilnych, które stanęły do walki o ojczyznę.


https://1920.gov.pl/11-sierpnia-1920/


Z kolei portal www.1920.gov.pl zainaugurowało Archiwum Akt Nowych w Warszawie. W serwisie zamieszczone są artykuły, zdjęcia i mapy przedstawiające m.in. zmieniającą się w lipcu i sierpniu 1920 r. sytuację na froncie polsko-bolszewickim.


https://cbw.wp.mil.pl/pl/articles6-aktualnosci/2020-04-16m-wystawa-do-broni-rok-1920-na-plakatach-afiszach-i-drukach-ulotnych-ze-zbiorow-specjalnych-centralnej-biblioteki-wojskowej/


To zasoby Centralnej Biblioteki Wojskowej, która zaprezentowała wystawę „Do broni. Rok 1920 na plakatach, afiszach i drukach ulotnych ze zbiorów centralnej biblioteki wojskowej”.
facebook