SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

26.10.2020 Tydzień ONZ – 75. rocznica powstania Z okazji 75-lecia powstania ONZ - MSZ zorganizował serię paneli eksperckich oraz kampanię informacyjno-promocyjną pod hasłem Tydzień ONZ.


24 października obchodziliśmy 75 rocznicę powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych pod hasłem „Razem budujemy naszą przyszłość”. Organizatorem obchodów w Polsce było Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy ze Stowarzyszeniem Narodów Zjednoczonych w Polsce (United Nations Association Poland - UNAP). Z tej okazji miniony tydzień obfitował w wirtualne debaty eksperckie oraz kampanię informacyjną pod nazwą #TydzieńONZ.

W ciągu 5 dni mieliśmy okazję obejrzeć i wysłuchać opinii na 5 niezwykle ważnych tematów w ramach których działa ONZ :

- agenda 2030

- bezpieczeństwo

- prawa człowieka

- młodzież w ONZ

- „jaka Polska w jakim ONZ”

Każdy panel gościł specjalistów z różnych organizacji takich jak UNICEF, MSZ, Global Compact Network Poland oraz przedstawicieli organizacji międzynarodowych, dyplomatów czy polityków samorządowych.


Chcielibyśmy przede wszystkim skupić się na ostatnim panelu z dnia 23 października o nazwie „Jaka Polska w jakim ONZ”. Ekspertami wprowadzającymi byli Minister Spraw Zagranicznych Pan Zbigniew Rau oraz Mariola Ratschka– Dyrektor Biura Informacji ONZ w Warszawie, natomiast gośćmi paneli byli dr hab. Piotr Wawrzyk – Sekretarz Stanu w MSZ oraz dr Szymon Zaręba – analityk w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, kierownik programu Sprawy Globalne. Panel był moderowany przez Adama Dziedzica – Prezesa Zarządu Stowarzyszeniem Narodów Zjednoczonych w Polsce

Panel został otworzony przez Ministra Rau, który podsumował Tydzień ONZ. Minister zwrócił uwagę ogromną rolę młodzieży oraz zwiększenie znaczenia tej grupy w dalsze działania organizacji. W trakcie wystąpienia szef polskiej dyplomacji odniósł się do historycznej 75 rocznicy powstania ONZ : – Trudno wymiernie ocenić i zmierzyć działalność ONZ. W mojej opinii jednak pozytywna rola Narodów Zjednoczonych jest niekwestionowana i nie ma dla tej organizacji realnej alternatywy.

W tym momencie warto również zwrócić uwagę na polskie zaangażowanie w ramach ONZ. Niedawno zakończyło się nasze członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa, a od zeszłego roku nasze wojska powróciły do uczestnictwa w ramach misji pokojowych ONZ. To z naszej inicjatywy Zgromadzenie Ogólne ONZ 31 lat temu przyjęło Konwencję o Prawach Dziecka, natomiast w latach 2020-2022 Polska zasiada w Radzie Praw Człowieka.

Wiceminister Wawrzyk odniósł się do kluczowych z punktu widzenia Polski zadań ONZ, priorytetowych obszarów działań oraz kwestii reformy organizacji.

W trakcie dyskusji zostało podsumowane zaangażowanie Polski w ramach ONZ, a także o aktualnym stanie ONZ, jej perspektywie na przyszłość oraz wpływie pandemii COVID-19 na jej funkcjonowanie.

Serdecznie zapraszamy na stronę i kanał na YouTube Ministerstwa Spraw Zagranicznych i obejrzenia wszystkich paneli i dyskusji.https://www.gov.pl/web/dyplomacja/tydzien-onz

https://www.youtube.com/watch?v=G6HtxLL9EyYfacebook