SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

03.02.2020 Komentarz ekspercki wyjaśniający zamach stanu w Mjanmie 1 lutego wojsko przejęło władzę w Mjanmie. Do aresztu trafili członkowie rządu, prezydent, aktywiści społeczni czy parlamentarzyści. Na ulicach pojawiła się armia, został odcięty internet oraz zamknięto lotniska.


3 lutego Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku zorganizował seminarium w formie komentarza eksperckiego, w którym Patryk Kugiel z Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych wyjaśnił ostatnie wydarzenia jakie miały miejsce w Mjanmie.

1 lutego wojsko przejęło władzę w Mjanmie. Do aresztu trafili członkowie rządu, prezydent, aktywiści społeczni czy parlamentarzyści. Na ulicach pojawiła się armia, został odcięty internet oraz zamknięto lotniska. Sam pucz jak na ten moment rozwija się bezkrwawo i pokojowo. Dopiero teraz zaczyna się zawiązywać ruch oporu wobec tych działań, dla przykładu medycy zaczynają odmawiać pracy, a ludzie w nocy uderzają w garnki oraz krzyczą przez okna by wyrazić swój sprzeciwDlaczego doszło do zamachu stanu w Birmie?

W tym państwie zamachy stanu nie są niczym nadzwyczajnym, w ciągu ostatnich lat doszło już do trzech innych. Już w 1958 roku, po 10 latach od ogłoszenia demokracji w kraju, odbyło się pierwsze przejęcie władzy przez wojsko.

Pamiętajmy, że od lat 60. Birma pozostaje państwem zamkniętym oraz często niedostępnym. Z tego powodu na początku XXI wieku junta wojskowa podjęła decyzję o utworzeniu 7 etapowego planu otworzenia się. W 2008 roku została proklamowana nowa konstytucja, która obowiązuje do dziś. Warto tutaj zwrócić uwagę, że wojskowi zawarli bardzo dużo bezpieczników w niej, które zabezpieczają interes dowódców militarnych. Z tego powodu część miejsc w parlamencie jest zarezerwowana dla wojskowych, część ministerstw (tzw. siłowe ministerstwa) nie podlega pod jurysdykcję premiera, a pod generała armii.

Jedną z pierwszych zatrzymanych była Aung San Suu Kyi , która w 1991 roku została nagrodzona pokojową nagrodą Nobla za działania na rzecz ruchów demokratycznych oraz negocjację z Wielką Brytanią. Przez wzgląd na jej osiągnięcia, rozpoznawalność oraz niesamowitą charyzmę została w ostatnich wyborach wybrana na premiera.


Dlaczego pucz odbył się właśnie w tym roku?

Aung San Suu Kyi nie podjęła od czasu wyborów zbyt wielu kroków, nie przeprowadziła zapowiadanych reform, a społeczeństwo zaczęło dostrzegać jej bierność. Mimo wszystko w trakcie ostatnich wyborów jej partia uzyskała jeszcze większą ilość mandatów, przy jednoczesnej stracie miejsc partii wojskowej. Z tego właśnie powodu wojska zaczęło podważać legalność wyborów oraz zaczęła sugerować, że zostały one sfałszowane. Obserwatorzy międzynarodowi, mimo ogromnego zdziwienia wynikami, nie dopatrzyli się żadnych nieprawidłowości.


Dlaczego 1 lutego rozpoczął się zamach?

Tego dnia miał się zebrać parlament, który zatwierdziłby wyniki wyborów oraz rozpocząłby normlane funkcjonowanie, można powiedzieć, że dla wojska to był ostatni moment na podjęcie działań. To oczywiście jest tylko oficjalna wersja, ale w rzeczywistości ciężko określić jaki był realny powód podjęcia tych działań. Jedną z teorii jest chęć objęcia przez głównego generała armii funkcji prezydenta, ale ze względu na bardzo niski wynik partii wojskowej było to niemożliwe.


Jaka przyszłość czeka Birmę?

Na pewno Zachód nałoży kolejne sankcję międzynarodowe i będzie dalej prowadziło izolację kraju, nalegając aby wojsko ogłosiło nowe, demokratyczne wybory oraz oddało władzę. Można spodziewać się, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca, a Birma nadal będzie prowadziła bardzo bliską relację gospodarczą z Chinami, a opozycjoniści pozostaną w aresztach.

PPodsumowując seminarium można stwierdzić, że w Mjanmie zegar cofa się o 30/40 lat i państwo powraca do ciemnej przeszłości, pozostaje tylko nadzieja, że przewidywania jednak się nie sprawdzą i do Birmy wróci demokracja.


Zapraszamy do obejrzenia całego spotkania:facebook