SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

08.01.2020 Komentarz ekspercki do wydarzeń z 6 stycznia 2021 r. z Waszyngtonu USA jak wydarzenia z 6 stycznia wpłyną na przyszłość polityczną Donalda Trumpa i jednocześnie na obecną prezydenturę Joe Bidena?


Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku we współpracy z PISM przedstawia komentarz doktora Pawła Markiewicza - eksperta polityki międzynarodowej oraz wewnętrznej USA.

Doktor Paweł Markiewicz jest analitykiem w programie bezpieczeństwo narodowe w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. W krótkim komentarzu przedstawił jak wydarzenia z 6 stycznia wpłyną na przyszłość polityczną Donalda Trumpa i jednocześnie na obecną prezydenturę Joe Bidena.

Stany Zjednoczone od lat kojarzone są z ostrymi sporami politycznymi, a wybory prezydenckie od zawsze są olbrzymim wydarzeniem i powodem licznych demonstracji. Od kilku lat w USA zaobserwować można nasilenie się protestów, głównie na tle rasowym. Wykształciły się skrajnie lewicowe oraz prawicowe grupy, które pokazują swój sprzeciw na ulicach amerykańskich miast. Nie jest tajemnicą fakt, że podczas prezydentury D. Trumpa polaryzacja społeczeństwa sięgnęła zenitu, zaostrzona rozwojem pandemii SARS COVID-19.

W komentarzu eksperckim znajdują się odpowiedzi na następujące pytania:

● Dlaczego amerykańscy nacjonaliści szturmowali Kapitol?

● Czy Trump faktycznie wezwał do walki z opozycją swoich zwolenników w całym kraju?

● Impeachment wobec D. Trumpa- czy dalej jest możliwy?

● Czy chaos w USA wpłynie na wizerunek kraju na arenie międzynarodowej?

● Jaką rolę w ataku na Kapitol odegrały portale społecznościowe?

Joe Biden jako nowy prezydent z partii Demokratycznej ma przed sobą wiele wyzwań, aby przywrócić dobre stosunki społeczne jak i międzynarodowe. Według doktora Pawła Markiewicza ważnym jest aby wzmocnić relację z Europą oraz wzmocnienie wizerunku Ameryki jako państwa demokratycznego.facebook