SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

03.03.2021 WSPÓŁPRACA POLSKO-NORWESKA Na początku marca 2021 roku przeprowadzona została rozmowa przez ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Rau z szefową dyplomacji Królestwa Norwegii Ine Marie Eriksen Søreide.


RODM Gdańsk zaprasza do przeczytania krótkiego podsumowania obecnej współpracy polsko-norweskiej. Na początku marca 2021 roku przeprowadzona została rozmowa przez ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Rau z szefową dyplomacji Królestwa Norwegii Ine Marie Eriksen Søreide.

Ciągły rozwój pandemii koronawirusa uniemożliwia przedstawicielom państwowym realizację wielu wyjazdów i spotkań dyplomatycznych. Dlatego spora ilość takich spotkań ograniczona została do rozmów telefonicznych lub wideokonferencji. Podczas rozmowy Polska-Norwegia poruszone zostały tematy współpracy dwustronnej, relacji transatlantyckich, polityki wschodniej i bezpieczeństwa oraz wyzwań związanych z pandemią.

Na pierwszy plan wzięta została współpraca w zakresie energetycznym, zwłaszcza w odniesieniu do kwestii związanych z zieloną transformacją. Oboje rozmówców zaznaczyło znaczenie projektu Baltic Pipe, który przyczyni się do jeszcze ściślejszych i lepszych relacji polsko-norweskich. Ponadto Zbigniew Rau podkreślił, że dla Polski istotne jest zacieśnianie współpracy która swoim zasięgiem może objąć kolejne obszary, w tym odnawialne źródła energii.

W kraju wikingów mieszka oficjalnie 95 700 Polaków, co stanowi 1,83% całej populacji. W 2001 roku było, według statystyk, ich tylko 6432. Polacy są aktualnie najliczniejszą grupą wśród imigrantów. Dlatego kolejnym istotnym tematem była obecność polaków w Królestwie Norwegii. Minister Søreide podkreśliła istotny wkład polskich pracowników w rozwój gospodarczy kraju i z uznaniem odnotowała łatwość, z jaką integrują się z mieszkańcami Norwegii.


facebook