SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

08.03.2021 Polska Misja Medyczna -obecna sytuacja Syrii RODM Gdańsk streszcza działania Polskiej Misji Medycznej w Syrii na podstawie podcastu Stosunkowo Bliski Wschód oraz danych PMM.


W tym roku mija 10 lat od czasu kiedy wybuchła tragiczna w skutkach wojna domowa w Syrii. Tzw. arabska wiosna rozpoczęta w Egipcie, Tunezji oraz Libii popchnęła opozycję autorytarnych rządów Baszszara al-Asada do powstania. Podjęte były próby ustanowienia pokoju w rejonie, jednak ostatecznie bezskutecznie. Punktem zwrotnym w konflikcie był atak gazowy w Ghucie w 2013 roku. Według szacunków opozycji w ataku gazowym zginęło od 355 do 1821 osób.

Obecnie trwa jedna z większych katastrof humanitarnych w tym obszarze. Tym razem przeciwnikiem jest pogoda oraz skrajne ubóstwo. W rejonie Idlib od 19 stycznia 2021 roku przez wiele dni padał silny deszcz i śnieg, a temperatury spadły do -3 stopni - dowiadujemy się w nowym odcinku podcastu Stosunkowo Bliski Wschód. Sytuacja jest dramatyczna, gdyż warunki w jakich żyje 3 mln osób połączone z nadchodzącą powodzią nie wróżą nic dobrego. Mieszkańcy Idlib ze względu na katastroficzne naloty bombowe stracili dach nad głową. Ponadto zostali pozbawieni ciepłych ubrań, żywności oraz leków. Cztery ściany zastąpione zostały trzepoczącym dziurawym brezentem i przesiąkniętą deszczem tkaniną. Według raportów organizacji pomocowych i syryjskich ratowników z organizacji Białe Hełmy, co najmniej 42 000 osób zostało dotkniętych niszczycielską burzą w 169 obozach w Idlib i Aleppo. Po jednym dniu deszczu namioty leżały w błotnistych kałużach, a mieszkańcy bez skutku usiłowali je podnieść i ratować materace i sprzęty domowe - pisze Dorota Zadroga z PMM.

Przy obecnej pandemii, ograniczonych ilości leków, pieniędzy oraz co najważniejsze respiratorów, pozostali na miejscu medycy muszą codziennie decydować o czyimś życiu. Na dzień dzisiejszy w Idlib jest ok. 20 respiratorów, a maszyn dla dzieci jest tylko kilka sztuk. Brak odpowiednich sanitariatów oraz możliwości izolacji mieszkańców przysparza coraz większe problemy.

W rozmowie z Małgorzatą Olasińską-Chart prowadzący podcast Stosunkowo Bliski Wschód rozmawiali również o zakresie pomocy jaki zapewnia Polska Misja Medyczna oraz co jest potrzebne na chwile obecną. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się misją Polskiej Misji Medycznej, która na co dzień zbiera fundusze dla najbardziej potrzebujących miejsc na świecie i jest w stałym kontakcie z medykami i szpitalami w rejonach niebezpiecznych i potrzebujących wsparcia.Artykuł na podstawie podcastu Stosunkowo Bliski Wschód oraz komunikatów Polskiej Misji Medycznej.


facebook