SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

09.03.2021 Komentarz ekspercki do wydarzeń w Gruzji seminarium z ekspertem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych z Panem Arkadiuszem Legieciem na temat ostatnich wydarzeń w Gruzji.


Dnia 2.03 Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku zorganizował seminarium z ekspertem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych z Panem Arkadiuszem Legieciem na temat ostatnich wydarzeń w Gruzji.

W ostatnich dniach w Gruzji oraz Armenii rozpoczęły się protesty oraz napięta sytuacja na linii władza-obywatele. W Armenii protesty mają związek z przegraną wojną z Azerbejdżanem, natomiast gruzińskie niepokoje wiążą się z zmianami politycznymi. Geneza sięga już wcześniejszych protestów z 2019 roku gdy na uroczystości została zaproszona rosyjska delegacja. 30 % gruzińskich terenów jest okupowanych przez Rosję, tak więc sytuacja społeczno-ekonomiczna z Rosją jest bardzo napięta i samo zaproszenie przedstawicieli Rosji było odebranie bardzo negatywnie.

Od 2012 roku gruzińska opozycja nie jest w stanie wygrać żadnych wyborów. Powodami tego jest brak programu politycznego, awanturniczość i rozdrobnienie polityczne. Ze względu na wiele czynników, wewnętrznych oraz zewnętrznych, samo rządzenie państwem jest bardzo skomplikowane.

Pandemia stworzyła kolejne problemy w funkcjonowaniu państwa. Turystyka stanowiła prawie 10% PKB, a przez ograniczenia w podróżowaniu sezon letni jak i zimowy praktycznie w ogóle nie istniał, co tylko pogłębiło dalsze problemy.

17 lutego sąd w Tbilisi wydał nakaz aresztowania Niki Melii ze względu na złamanie postanowień zwolnienia warunkowego. Niedługo po tym dotychczasowy premier ogłosił na konferencji rezygnację ze stanowiska. Na premiera został wybrany młody polityk (który już w latach 2012-2015 był na stanowisku premiera). Jednym z pierwszym postanowień nowego premiera była bardziej zdecydowana walka z opozycją ich własną bronią, czyli próbą destabilizacji w państwie.

Melia został aresztowany będąc „w okopach” wokół swoich współpracowników w siedzibie partii. Z tego powodu doszło do eskalacji sytuacji, protestów oraz kilku rannych. Opozycja dzięki temu zyskała argument o autorytarnych działaniach partii rządzącej – Marzenie. Media międzynarodowe oczywiście podchwyciły temat zatrzymania opozycyjnego lidera poprzez władzę.

Głównym aspektem międzynarodowego zainteresowania stanowi fakt powiązań rządzących i premiera z Rosją. W ostatnich latach Gruzja wykonała milowe kroki do dołączenia do „zachodu”, natomiast opozycja podważa wszystkie osiągnięcia i straszy prorosyjskąścią władz. Sama sytuacja w Gruzji jest bardzo dynamiczna i tak naprawdę każdego dnia dostajemy nowe informacje i decyzje władz czy opozycji.Całe seminarium dostępne jest na:


facebook