SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

15.03.2021 Choroba Rezygnacji RODM Gdańsk wyjaśnia czym jest tajemnicza choroba, na którą zapadają dzieci uchodźców. Sparaliżowane strachem odpuszczają wszelkie podstawowe funkcje życiowe zapadając w śpiączkę przypominającą sen.


Pierwsze przypadki dzieci zapadających na tę wciąż tajemniczą dla lekarzy chorobę pojawiły się w latach 2000. Szwecja jako kraj skandynawski, znany z bycia bezpieczną przystanią dla uchodźców był pierwszym miejscem w którym choroba została oficjalnie zdiagnozowana. Ważnym czynnikiem jest fakt, że w Szwecji od 20 lat przebywa wielu uchodźców, którzy z różnych zagrażających życiu względów nie mogą wrócić do swojej ojczyzny. Według Statistics Sweden na początku 2019 roku społeczność imigrancka na terenie Szwecji stanowiła około 19,1 proc. całej populacji. To około 1 960 000 ludzi. Z tego właśnie powodu tajemnicza choroba rezygnacji wybrała Szwecję za swój cel.

Na chorobę rezygnacji zapadają dzieci uchodźców, które przeszły ciężką traumatyczną drogę ucieczki ze swojego kraju oraz jednocześnie niespodziewanej asymilacji do nowego otoczenia, języka i zwyczajów Szwecji. Rodziny dotknięte chorobą pochodzą z różnych stron świata, między innymi dawne republiki sowieckie, kraje bałkańskie czy bliski wschód. Bezpośrednią przyczyną rezygnacji u dzieci jest niepewna sytuacja azylu rodziny. W większości odmówiono rodzinom udzielenia azylu w Szwecji, co spowodowało że dzieci paraliżował strach o własne życie. Początkowo przestawały mówić, jeść, później wstawać z łóżka i mrugać. Zupełnie jak w bajce o Królewnie Śnieżce zasypiały, rezygnując z życia.

Przypadki tej tajemniczej choroby spotykały się z wielką falą oskarżeń i nieufności o faktyczny stan dzieci. Wiele osób podejrzewało, że to rodzice zmuszają dzieci do takiego zachowania, a cała choroba jest jedynie przykrywką mającą na celu przedłużenie azylu. Jednakże, im dłużej dziecko “śpi” tym bardziej przestaje reagować na bodźce zewnętrzne, aż zapada w całkowitą śpiączkę. W celu diagnozy dzieci są badane na różne sposoby, między innymi sprawdza się ciśnienie, następnie kładzie się kostki lodu na brzuch i sprawdza się ponownie. Jeżeli ciśnienie nie podniosło się, oznacza to, że stan śpiączki jest zaawansowany.

Kilka historii śpiących dzieci przedstawione zostały w filmie dokumentalnym Pokonani przez życie. Przedstawia on kilka rodzin, których najmłodsi zrezygnowali z dalszego funkcjonowania i zapadły w sen.


facebook