SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

25.03.2021 Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli RODM zaprasza do przeczytania streszczenia o najważniejszych punktach spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO.


W dniach 23/24 marca 2021 roku odbyło się spotkanie mające przygotować sojuszników na zbliżający się szczyt NATO. Szefowie dyplomacji omówili między innymi: rekomendacje Sekretarza Generalnego w ramach procesu refleksji o przyszłości NATO (NATO 2030), politykę Rosji, a także obecną sytuację bezpieczeństwa w sąsiedztwie euroatlantyckim Sojuszu, w tym w Afganistanie. Ponadto podkreślone zostało znaczenie wymiaru politycznego jak i wojskowego NATO.

● W rozmowie z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem omówione zostały kwestie współpracy regionalnej w kontekście nowych zagrożeń - wzmacnianie więzi i rozwój bliskiej współpracy transatlantyckiej

● W rozmowie z szefem dyplomacji Wielkiej Brytanii ministrem Dominikiem Raabem, potwierdzono niezbędność bliskiego partnerstwa w kwestii bezpieczeństwa oraz istotność zapewnienia bezpieczeństwa na wschodniej flance sojuszu. Ponadto omówione zostały potencjalne zagrożenia ze strony Rosji

● Spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Rumunii, Bogdanem Aurescu, potwierdziło potrzebę dbania o silne partnerstwa strategicznego, ścisłej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa oraz omówienia wspólnych inicjatyw w procesie NATO 2030, współpracy bilateralnej oraz regionalnej.Źródło:

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych


facebook