SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

29.03.2021 Komentarz ekspercki do wyborów parlamentarnych w Izraelu RODM Gdańsk streszcza działania Polskiej Misji Medycznej w Syrii na podstawie podcastu Stosunkowo Bliski Wschód oraz danych PMM.


26 marca 2021 spotkaliśmy się z Michałem Wojnarowiczem by wyjaśnić specyfikę wyborów parlamentarnych w Izraelu, nakreślić kluczowe dla tamtejszego systemu partie polityczne i zastanowić się nad tym co wynik wyborów oznacza dla społeczeństwa Izraela.

23 marca odbyły się w Izraelu kolejne wybory parlamentarne.

Miejsca w Knesecie zostały rozdzielone między 13 ugrupowań, które przekroczyły 3,25-procentowy próg wyborczy. Najwyższy wynik i aż 30 mandatów uzyskał rządzący prawicowy Likud, premiera Benjamina Netanjahu, drugie miejsce zajęła centrowa Jesz Atid Jaira Lapida (17), zaś trzecie – ultraortodoksyjna partia Szas (9).

Pozostałe 10 partii, którym udało się wejść do Knesetu, zdobyło od 4 do 8 mandatów. Reprezentują one wszystkie grupy w izraelskim społeczeństwie, zarówno te bardziej religijne, jak i świeckie, pojawiły się nie tylko partie żydowskie, ale też arabskie. W sumie blok popierający premiera Netanjahu uzyskał 52 mandaty a grupa partii opozycyjnych – 57. Pozostałych 11 miejsc przypada na religijno-nacjonalistyczną Jaminę (7) oraz islamistyczną Zjednoczoną Listę Arabską (4), które nie zadeklarowały przynależności do żadnego z obozów. Oficjalne potwierdzenie wyników ma nastąpić nie później niż 30 marca.

Seminarium rozpoczęliśmy od pobieżnego omówienia ostatnich 30 lat w izraelskiej polityce by zarysować jak wygląda tamtejsza scena polityczna obecnie i jak zmieniała się przez ostatnie lata. Kluczowym dla tego seminarium było przybliżenie sylwetki bohatera izraelskiej sceny politycznej - Benjamina Netanjahu, który to prześcignął Ojca Założyciela Dawida Ben Guriona w długości bycia premierem. Natenjahu zaczynał w koalicji z siłą centrową, później jego partnerzy byli coraz bardziej prawicowi i obecnie jest on kandydatem zdecydowanie prawicowym. Faktem dobrze obrazującym izraelską scenę polityczną jest to, że liderzy opozycji mają w swojej wcześniejszej karierze współpracę z Natenjahu.

Zanim przeszliśmy do omawiania wyniku wyborów parlamentarnych wskazaliśmy poszczególne partię, które startowały, zarówno te żydowskie, jak i arabskie.Całe seminarium można obejrzeć na:


facebook