SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

24.04.2021 Spotkanie szefów dyplomacji Polski, Turcji oraz Rumunii. 20 kwietnia br. Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau odbył rozmowę telefoniczną z Ministrem Spraw Zagranicznych Wietnamu Bui Thann Son.


Rozmowa służyła do podkreślenia i potwierdzenia chęci dalszego rozwijania relacji dwustronnych, pod względem politycznym jak i gospodarczym i społecznym.

- Od ponad 70 lat Polska i Wietnam utrzymują przyjazne i wielopłaszczyznowe stosunki, które obecnie są wyjątkowo dobre. Mam nadzieję, że współpraca między naszymi krajami będzie dalej dynamicznie rozwijać się, czego wyrazem będą kolejne wizyty na wysokim szczeblu - podkreślił minister Zbigniew Rau podczas rozmowy telefonicznej.

Ministrowie poruszyli również temat rewizyty prezydenta Wietnamu w Polsce. Prezydent RP Andrzej Duda odbył wizytę w Wietnamu w 2017 roku w trakcie której został podpisany szereg umów oraz porozumień. Rewizyta w Warszawie ma się odbyć gdy zakończy się światowa pandemia w dogodnym dla obu stron terminie.

Głównym tematem rozmowy były kwestie gospodarcze. Mimo światowej pandemii i zahamowania handlu, pomiędzy oboma państwa nastąpił wzrost obrotu handlowego o ponad 7%, co przełożyło się na wzrost o ponad 3,5 mld USD. Szef polskiego MSZ podkreślił, że polskie firmy, zwłaszcza z branż rolno-spożywczej, farmaceutycznej, IT oraz nowych i zielonych technologii, ale także polskie instytucje edukacyjne są coraz bardziej zainteresowane współpracą z Wietnamem.

Warto również pamiętać o powiększającej się mniejszości wietnamskiej w Polsce. Bardzo ważne jest aby współpraca bilateralna stale się rozwijała, na co diaspora na pewno będzie miała pozytywny wpływ.

Źródło: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/rozmowa-telefoniczna-ministra-raua-z-szefem-dyplomacji-wietnamu
facebook