SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

24.04.2021 Spotkanie szefów dyplomacji Polski, Turcji oraz Rumunii. W dniach 22-23 kwietnia Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau wziął udział w spotkaniu Trilogu ze swoimi odpowiednikami z Rumunii oraz Turcji.


Tematem rozmów było zacieśnianie współpracy w ramach Paktu Północnoatlantyckiego, przygotowań do czerwcowego szczytu NATO, wspólnemu wsparciu militarnemu oraz omówienie funkcjonowania Trilogu wraz z możliwym rozszerzeniem jego tematów.

Spotkania tzw. polsko-rumuńsko-tureckiego Trilogu odbywają się cyklicznie od 2012 roku. Ich celem jest zacieśnianie współpracy między państwami oraz współpraca na tle bezpieczeństwa. Te trzy państwa stanowią siłę wschodniej flanki NATO i ważne jest, aby wspólnie współdziałały na rzecz bezpieczeństwa w regionie. Od 2016 roku w tym formacie spotykają się również Ministrowie Spraw Zagranicznych, a kolejne planowane jest już na przyszły rok i odbędzie się w Ankarze.

W ramach specjalnej sesji Trilogu udział wzięli Ministrowie Spraw Zagranicznych Ukrainy oraz Gruzji. – Jestem zadowolony, że wspólnie poszukujemy możliwości skutecznego reagowania na trudną sytuację bezpieczeństwa w naszym sąsiedztwie, zwłaszcza wobec eskalacji przez Rosję napięcia wokół wschodnich granic Ukrainy i na Morzu Czarnym. Obecność ministrów Kułeby i Zalkalianiego podkreśla, jak wielką wagę przywiązujemy do współpracy politycznej i bezpieczeństwa z tymi krajami. Wspólnie opowiadamy się za suwerennością i integralnością terytorialną Ukrainy i Gruzji oraz niezmiennie wspieramy aspiracje euroatlantyckie tych krajów – zadeklarował minister Rau.

W programie wizyty w Bukareszcie Minister Rau wziął również udział w spotkaniu z prezydentem Rumunii, w spotkaniach dwustronnych z przedstawicielami Turcji, Rumunii oraz Gruzji oraz wraz z Ministrem Spraw Zagranicznych Rumunii wziął udział w konferencji „Security Challenges from the Baltic to the Black Sea Region. Vision of Romania, Poland and Turkey”

źródło: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/spotkanie-szefow-dyplomacji-polski-rumunii-i-turcji-w-bukareszcie
facebook