SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

11.05.2021 Komentarz ekspercki do protestów w Kolumbii We współpracy z Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych wyjaśniamy co dokładnie dzieje się w Kolumbii i dlaczego.


10.05.2021 roku Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku we współpracy z Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium na temat aktualnej sytuacji w Kolumbii. O wyjaśnienie trwających tam protestów poprosiliśmy Bartłomieja Znojka, który w PISM jest ekspertem ds. Ameryki Łacińskiej.

Kilka tygodni temu rozpoczęły się pokojowe demonstracje organizowane przez Krajowe Związki Zawodowe, które były przeciwne podnoszeniu podatków. 2 maja prezydent Kolumbii ugiął się pod naporem protestujących i poszedł na ustępstwa, które krótko po tym jednak odwołał. 3 maja do dymisji podał się kolumbijski minister finansów. Na ten moment według oficjalnych danych śmierć poniosło ponad 30 osób, do tego wiele osób jest zaginionych. W całym kraju doszło do aktów wandalizmu, zostały zdewastowane środki komunikacji publicznej, szabrowaniu sklepów, niszczenia pomników ojców-założycieli, czy do blokad ulic

Decyzje rządu były podyktowane chęcią utrzymania pozytywnych ratingów oraz próbą załatania dziury budżetowej. Cała sytuacja jest poniekąd pokłosiem pandemii, która spowodowała wiele problemów, m.in. ogromnej szarej strefy, w której obecnie pracuje blisko 50% obywateli.

Dodatkowym aspektem jest aktualna sytuacja pandemiczna w kraju. Kolumbia ciężko przechodzi kolejną falę, a samo tempo szczepień jest bardzo powolne (na ten moment jest to około 8% w skali kraju, czyli procent jest niższy niż średni dla Ameryki Południowej. Kolejnym aspektem jest fakt przyjęcia największej ilości uchodźców z Wenezueli, około 2 milionów ludzi, z czego około połowa przebywa w Kolumbii nielegalnie.

Ogromny sprzeciw społeczeństwa budzi fakt ogromnej agresji i działania poza normami prawa przez wojskowych. Od dłuższego czasu dochodzi do egzekucji bez wyroków, które wykonuje wojsko i do ogólnej agresji wobec społeczeństwa. Warto zaznaczyć, że poparcie dla obecnego prezydenta spadło do około 32%.

Wielu ekspertów zwraca uwagę na fakt, że decyzja o podniesieniu podatków, była tylko jednym z czynników, które zmobilizowały ludzi to ponownego wyjścia na ulicę, co najlepiej pokazuje fakt przedstawienia przez protestujących całego szeregu postulatów oraz agresja i rabunki na ulicy.

Cała sytuacja jest bardzo dynamiczna, a decyzję mogą zmieniać się z każdą chwilą. Mimo wszystko życzymy Kolumbijczykom spokoju oraz osiągnięcia jak najlepszego porozumienia.

Całe seminarium można obejrzeć na:
facebook