SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

20.06.2021 Seminarium „Bezpieczeństwo wschodniej Ukrainy” Rozmawiamy o tym co dzieje się obecnie w konflikcie, który choć oficjalnie nie wybuchł to trwa już 7 lat.


16 czerwca zaprosiliśmy eksperta ds. Ukrainy z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych – pana Macieja Zaniewicza do udziału w realizowanych od kilku miesięcy przez RODM Gdańsk seminariów w formie Komentarzy Eksperckich.

Seminarium poruszało temat aktualnej sytuacji na wschodzie Ukrainy, specyfiki wojny hybrydowej oraz reakcji Polski i UE na działania ukraińskiego rządu w tym aspekcie. Zrealizowane zostało w związku z eskalacją działań w tamtym regionie. Spotkanie rozpoczęła krótka charakterystyka wydarzeń jakie mają miejsce na granicy rosyjsko-ukraińskiej od roku 2014 i pobieżną genezą tego konfliktu. Ekspert wyjaśnił obecne relacje rządu Ukrainy z rządem rosyjskim oraz wskazał jakie porozumienia były zawierane w ostatnim czasie i jak wygląda ich respektowanie przez obie strony, a także na ile oficjalne zawieszenie broni wpływa na faktyczny stan rzeczy. Nasz gość szczegółowo omówił też porozumienia mińskie, które wskazują działania jakie muszą zostać podjęte przez obie strony by doprowadzić do pokoju, jednak od 2015 nie udaje się ich zrealizować. Z porozumieniami mińskimi związane są także sankcje europejskie, które właśnie z powodu braki działań tam wskazanych nadal obowiązują. Pan Maciej wskazał też charakterystyczne cechy konfliktu hybrydowego i opisał jakie jego elementy zauważalne są ostatnimi czasy na Ukrainie i co odróżnia ten rodzaj działań od standardowego konfliktu zbrojnego.

Sytuacja na Ukrainie przestała być głośnym i medialnym tematem, jednak niezmiennie jest ona trudna i daleko jej do rozwiązania. Momentem, który wydawał się zapowiedzią zmiany było dojście do władzy ukraińskiego satyryka - Wołodymyra Zełenskiego, który w okresie wyborczym głośno powtarzał, że wierzy w rosyjską chęć dojścia do kompromisu i finalnie udało mu się wtedy, tj. już w 2019 roku, doprowadzić do wymiany jeńców co przysporzyło mu wtedy większego poparcia wyborców.

Jednak o tym co działo się dalej i o szczegółach tego co dokładnie ma tam miejsce obecnie posłuchacie na:
facebook