SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

13.09.2021 Pożegnalna wizyta Kanclerz Angeli Merkel w Polsce 11 września 2021 r. w Warszawie oficjalną wizytę złożyła szefowa rządu niemieckiego Angela Merkel.


11 września 2021 r. w Warszawie oficjalną wizytę złożyła szefowa rządu niemieckiego Angela Merkel. Wizytę Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec rozpoczęła się od złożenia wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie przed Pałacem na Wyspie w Łazienkach Królewskich, gdzie powitana została przez premiera Mateusza Morawieckiego. Przyjazd Kanclerz Merkel do Polski wpisuje się w szereg wizyt pożegnalnych, które Angela Merkel składa państwom istotnym z punktu widzenia polityki niemieckiej w obliczu zaprzestania pełnienia przez jej osobę po 16 latach urzędu kanclerskiego.

Zgodnie z komunikatem Centrum Informacyjnego Rządu spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z Angelą Merkel było okazją do podsumowania aktualnych relacji bilateralnych oraz poruszenia kwestii zarówno europejskich, jak i międzynarodowych. Rozmowy tychże przedstawicieli europejskich państw dotyczyły również aktualnych wydarzeń na arenie międzynarodowej, począwszy od tematów związanych z zapobieganiem skutkom pandemii COVID- 19, przez zagadnienia dotyczące polityki klimatycznej Unii Europejskiej, szczególnie powiązanych z zakończeniem budowy gazociągu Nord Stream 2, a kończąc na kwestiach z zakresu bezpieczeństwa, uwzględniając aktualną sytuację w Afganistanie, sytuację na wschodniej granicy Unii Europejskie oraz bezpieczeństwo związane z tranzytem gazu przez Ukrainę i Polskę. Tematyka spotkania Angeli Merkel z Mateuszem Morawieckim koncentrowała się również wokół kwestii ekonomicznych oraz wokół potencjału gospodarczego relacji polsko-niemieckich. Wizyta Kanclerz Merkel była również świetną okazją do bilansu stosunków na linii Warszawa- Berlin, gdzie podjęto rozmowy wobec problematycznych kwestii w relacjach wzajemnych.

Podczas ostatniej wizyty Kanclerz Angeli Merkel w Warszawie premier Mateusz Morawiecki podziękował rządowi Republiki Federalnej Niemiec i osobiście szefowej rządu niemieckiego za wieloletnią, wartościową współpracę, która obfitowała w sukcesy gospodarcze oraz charakteryzowała się wzrostem wymiany handlowej, naukowej i technologicznej. Szef rządu polskiego podsumowując ostatnie 16 lat współpracy polsko- niemieckiej wskazał na trudne aspekty tejże, jednak stale zaznaczając, iż współpraca Polski oraz Niemiec stanowi fundament bezpieczeństwa i dobrobytu dla całej Unii Europejskiej oraz podkreślił, iż strona polska wyraża chęć kontynuowania silnych relacji z Republiką Federalną Niemiec w przyszłości. Natomiast Kanclerz Angela Merkel stwierdziła, iż relacje polsko- niemieckie są gwarancją pokoju oraz podkreśliła, iż stosunki polskiego i niemieckiego narodu miały szczególne miejsce w jej sercu.

Autor - Agata Rychter


facebook