SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

WIADOMOŚCI W ROKU 2017

27.12.2017 WEŹ UDZIAŁ W PROGRAMIE GLEN 2018! RODM Gdańsk poleca

Zastanawiasz się nad swoją rolą w zmienianiu świata? Działasz edukacyjnie albo aktywistycznie w obszarze edukacji globalnej, antydyskryminacyjnej, obywatelskiej lub o prawach człowieka? Zapraszamy do kolejnej edycji programu GLEN. W tym roku oferujemy miejsca dla 7 uczestników/czek z Polski. Na zgłoszenia czekamy do 5 stycznia 2018 roku. Program jest bezpłatny.

WIĘCEJ INFORMACJI

19.12.2017 Wyślij zgłoszenie i wypłyń w Rejs dookoła świata na Darze Młodzieży! RODM Gdańsk poleca

W maju 2018 jeden z najpiękniejszych żaglowców Polski – "Dar Młodzieży" rozpocznie rejs dookoła świata. Statek zabierze ze sobą na pokład ponad setkę młodych ludzi, którzy kochają morze i chcą stać się częścią tej wielkiej przygody. Ty też możesz tam być!

WIĘCEJ INFORMACJI

11.12.2017 Nabór na studia w Kolegium Europejskim
w roku akademickim 2018/2019
RODM Gdańsk poleca

Trwa nabór na studia w Kolegium Europejskim w roku akademickim 2018/2019. Jak co roku kandydaci mogą ubiegać się o przyznanie stypendiów RP przyznawanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Stypendium obejmuje pokrycie kosztów nauki, zakwaterowania i wyżywienia.

WIĘCEJ INFORMACJI

22.11.2017 Kariera w instytucjach i organizacjach międzynarodowych RODM Gdańsk poleca

Jak dostać się na staż lub do pracy w instytucjach i organizacjach międzynarodowych? Jak wygląda proces rekrutacyjny? Jakie są praktyczne aspekty aplikowania? Jakie są główne zalety zatrudnienia w strukturach światowych takich jak ONZ, OBWE, czy Rady Europy? Odpowiedzi na te pytania padną podczas specjalnego spotkania z udziałem przedstawiciela Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ) oraz Ambasadorki Kariery w UE.

WIĘCEJ INFORMACJI

10.11.2017 Dobre 2 lata w polskiej polityce zagranicznej RODM Gdańsk poleca

- W ciągu ostatnich dwóch lat w polskiej dyplomacji staraliśmy się zdefiniować nasze interesy narodowe. To założenie zostało zrealizowane – powiedział szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski podczas dzisiejszej konferencji prasowej w siedzibie MSZ.

WIĘCEJ INFORMACJI

10.11.2017 European Union – Graduate Careers RODM Gdańsk poleca

Polecamy rejestrację wirtualnych targów pracy EPSO, które odbędą się dnia 28 listopada 2017 r. w godz. 16:00-20:00. Wydarzenie przeznaczone jest dla uczestników z 8 krajów, w tym z Polski.

WIĘCEJ INFORMACJI

23.10.2017 #discovermigrants RODM Gdańsk poleca

Migrant, uchodźca, czy imigrant? Jaka jest różnica? Dlaczego właśnie teraz trafia do Europy wielu Syryjczyków ? Jakie są fakty, a jakie mity związane z ich obecnością ? Po odpowiedzi na te oraz inne pytania pojawią się podczas specjalnych listopadowych spotkań organizowanej we współpracy z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek oraz Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct – Gdańsk.

WIĘCEJ INFORMACJI

23.10.2017 Razem stwórzmy kolekcję Muzeum Historii Polski! RODM Gdańsk poleca

Trwa ogólnoświatowa społeczna zbiórka pamiątek historycznych "Małe Wielkie Historie" zainaugurowana w 2016 roku. Do tej pory udało się pozyskać blisko 5500 obiektów dla Muzeum Historii Polski. Wśród eksponatów znalazły się przedmioty otrzymane przez darczyńców z kraju, jak i zagranicy – Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji czy Niemiec.

WIĘCEJ INFORMACJI

19.10.2017 Nabór NA STAŻE W SPECJALNYCH IZBACH SĄDOWYCH I URZĘDZIE PROKURATURY SPECJALNEJ KOSOWA RODM Gdańsk poleca

Europejska Służba Działań Zewnętrznych informuje o naborze na staże w Specjalnych Izbach Sądowych i Urzędzie Prokuratury Specjalnej Kosowa.

WIĘCEJ INFORMACJI

29.09.2017 II Debata obywateli
Praca, środowisko, ochrona europejskich wartości
RODM Gdańsk poleca

Polska Fundacja im. Roberta Schumana zaprasza na spotkanie, które będzie nawiązaniem i rozwinięciem debaty z udziałem obywateli zorganizowanej 25 marca 2017 roku. Składać się będzie z trzech części merytorycznych. W ramach każdej z nich będzie miniwykład eksperta oraz czas na dyskusję i zadawanie pytań.

WIĘCEJ INFORMACJI

21.09.2017 DEBATA „GRUPA WYSZEHRADZKA A UNIA EUROPEJSKA” RODM Gdańsk poleca

Czy Grupa Wyszehradzka to nowa konkurencyjna regionalna marka? Czy wobec kryzysu trwającego w wielu unijnych państwach, Polska, Czechy, Słowacja i Węgry mogą zaoferować swoim europejskim partnerom skuteczne rozwiązania? Czy mimo rozbieżności w kluczowych dla ich interesów sprawach, są w stanie wspólnie formułować swoje postulaty i przedstawiać je na forum UE? O tym wszystkim dyskutowano podczas specjalnej debaty zorganizowanej przez tandem – Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Gdańsk oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku.

WIĘCEJ INFORMACJI

19.09.2017 Zrób prezentację i wygraj tablet!
Czyli multimedialny konkurs o ONZ.
RODM Gdańsk poleca

Czy Rada Bezpieczeństwa ONZ spełnia swoje zadania? Czy Organizacja Narodów Zjednoczonych potrzebuje reformy? Jaka jest rola Polski w systemie NZ?. Zabaw się w analityka i przygotuj rozprawkę w formie prezentacji multimedialnej, a tablet będzie Twój!

WIĘCEJ INFORMACJI

14.09.2017 O współpracy z Danią w Gdańsku RODM Gdańsk poleca

O zawodzie dyplomaty, związkach Polski z Danią, biznesie i polityce międzynarodowej dyskutowano podczas spotkania z Ambasador RP w Danii panią Henryką Mościcką – Dendys. Wizyta odbyła się w ważnym, symbolicznym miejscu - Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku i dedykowana była przedsiębiorcom, organizacjom samorządu terytorialnego oraz środowiskom akademickim.

WIĘCEJ INFORMACJI

08.09.2017 Spotkanie z Ambasador RP w Danii.
Henryka Mościcka -Dendys w Gdańsku
RODM Gdańsk poleca

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku (RODM Gdańsk) oraz Biuro Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego Woj. Pomorskiego serdecznie zaprasza do udziału w spotkaniu z Ambasador RP w Danii, panią Henryką Mościcką - Dendys pt. "Współpraca z Danią - możliwości dla samorządów i przedsiębiorców z Pomorza".

WIĘCEJ INFORMACJI

06.09.2017 Debata „Grupa Wyszehradzka a Unia Europejska” RODM Gdańsk poleca

Czy w dobie kryzysu UE może obawiać się konkurencji ze strony Grupy Wyszehradzkiej? Czy jest szansa, żeby nieformalna struktura stała się mocnym graczem w rozgrywce o przyszłość Wspólnoty? Czy stanie się atrakcyjna jako ugrupowanie służące rozwiązywaniu problemów w regionie? Jakie rysują się na to perspektywy? Co na to unijni przywódcy? Co dalej z Europą?

WIĘCEJ INFORMACJI

30.08.2017 Uliczne podchody w Sopocie RODM Gdańsk poleca

Lubisz łamigłówki? Chcesz wyruszyć w podróż śladami polskiej historii? Masz ochotę zgarnąć praktyczne nagrody? Zapraszamy do udziału w wyjątkowej grze miejskiej!

WIĘCEJ INFORMACJI

24.08.2017 DLACZEGO POLSKA? RODM Gdańsk poleca

Polska stanowi unikalny na skalę światową obszar rewitalizacyjny. Przyjęte w ciągu ostatnich lat strategie są konsekwentnie wdrażane w wielu miastach Polski.

WIĘCEJ INFORMACJI

24.08.2017 Zapowiedź otwarcia Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Filipin RODM Gdańsk poleca

Wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski przekazał dzisiaj na ręce Ambasador Republiki Filipin w Warszawie Patrici Paez notę werbalną informującą oficjalnie władze filipińskie o planowanym z dniem 2 stycznia 2018 r. otwarciu Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Manili.

WIĘCEJ INFORMACJI

04.08.2017 Konkurs Ministra na najlepsze publikacje promujące historię Polski i historię polskiej dyplomacji RODM Gdańsk poleca

Minister Spraw Zagranicznych ogłasza konkurs na najlepszą publikację obcojęzyczną promującą historię Polski i najlepszą publikację w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji, które zostały wydane w latach 2015 i 2016. Historycy mogą zgłaszać swoje prace do 15 września 2017 r.

WIĘCEJ INFORMACJI

04.08.2017 Nowe motto MSZ RODM Gdańsk poleca

„Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej” – to fragment z przysięgi żołnierzy Armii Krajowej, który staje się nowym motto Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

WIĘCEJ INFORMACJI

25.07.2017 Zarejestruj się w systemie Odyseusz i podróżuj bezpiecznie! RODM Gdańsk poleca

Do rejestracji w serwisie Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Odyseusz" zapraszamy szczególnie tych, dla których dalekie podróże, peregrynacje, długi pobyt za granicą stanowią znaczną część ich życia czy działalności zawodowej!

WIĘCEJ INFORMACJI

17.07.2017 Kurs e-learningowym "Edukacja wobec wyzwań" dla nauczycieli RODM Gdańsk poleca

Fundacja Edukacja dla Demokracji zaprasza nauczycieli i nauczycielki do udziału w kursie e-learningowym "Edukacja wobec wyzwań" wprowadzającym do tematyki edukacji globalnej.

WIĘCEJ INFORMACJI

14.07.2017 Konkurs na stanowisko Menadżera Projektu w Międzynarodowym Funduszu Wyszehradzkim RODM Gdańsk poleca

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uprzejmie informuje, że Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki prowadzi nabór na stanowisko: Menadżera projektu w Międzynarodowym Funduszu Wyszehradzkim

WIĘCEJ INFORMACJI

10.07.2017 Wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce RODM Gdańsk poleca

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski uczestniczył w czwartek w spotkaniu prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa na Zamku Królewskim w Warszawie.

WIĘCEJ INFORMACJI

04.07.2017 Rozpoczęcie prezydencji Estonii w Radzie UE RODM Gdańsk poleca

– Zapewniam Państwa o pełnej gotowości polskiej administracji do ścisłej bieżącej współpracy z estońską prezydencją – powiedział minister Witold Waszczykowski w poniedziałek podczas spotkania z ambasadorami państw członkowskich UE akredytowanymi w Polsce.

WIĘCEJ INFORMACJI

01.07.2017 1 lipca Dniem Sejmu Polskiego RODM Gdańsk poleca

1 lipca 1569 na sejmie walnym w Lublinie zawarto Unię Lubelską – porozumienie pomiędzy stanami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. W jej wyniku powstało państwo znane w historiografii jako Rzeczpospolita Obojga Narodów – ze wspólnym monarchą, herbem, sejmem, walutą, polityką zagraniczną i obronną – zachowano odrębny skarb, urzędy, wojsko i sądownictwo.

WIĘCEJ INFORMACJI

29.06.2017 Egzamin kwalifikujący do pracy w ONZ w ramach programu Young Professionals Programme YPP 2017 RODM Gdańsk poleca

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uprzejmie informuje, że Sekretariat Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń do egzaminu Young Professionals Programme (YPP) skierowanego do młodych absolwentów uczelni wyższych zainteresowanych karierą w ONZ.

WIĘCEJ INFORMACJI

26.06.2017 Zostań dyplomatą! RODM Gdańsk poleca

Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozpoczęło nabór na aplikację dyplomatyczno-konsularną 2018. Aplikacja dyplomatyczno-konsularna przygotowuje do pracy w polskiej dyplomacji.

WIĘCEJ INFORMACJI

21.06.2017 Debata "Dla kogo Brexit będzie korzystny?" już za nami! RODM Gdańsk poleca

Czy Brexitu da się jeszcze uniknąć? Co oznacza i jakie zmiany dla Europy za sobą niesie? Czy wyjście Wielkiej Brytanii z Unii zwiastuje koniec Wspólnoty Europejskiej? Jak wyglądać będą relacje na linii Polska – Wielka Brytania i sytuacja pracujących na wyspach Polaków? Kto może zyskać, a kto straci? - o tym wszystkim dyskutowano podczas debaty „Dla kogo Brexit będzie korzystny?”

WIĘCEJ INFORMACJI

20.06.2017 Zmarł Helmut Kohl RODM Gdańsk poleca

Wybitny niemiecki polityk, najdłużej urzędujący kanclerz w powojennej historii Niemiec, Helmut Kohl zmarł w piątek rano w wieku 87 lat. Mówiono o nim: mąż stanu, wielki Europejczyk, bohater zjednoczenia, polityczny lider torujący Niemcom drogę do Unii Europejskiej. W czasie trwania politycznej kariery, Helmut Kohl wywarł ogromny wpływ na losy i historię kontynentu. Historia zapamięta go jako ostatniego kanclerza RFN i pierwszego kanclerza zjednoczonych Niemiec.

WIĘCEJ INFORMACJI

19.06.2017 O karierze w dyplomacji RODM Gdańsk poleca

Czym jest dyplomacja? Jak wygląda rekrutacja do polskiej służby dyplomatycznej? Jakie wymagania formalne należy spełnić ? Jakie cechy osobowościowe powinien mieć kandydat na dyplomatę? 14 czerwca na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej odbyło się, zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej W Gdańsku, spotkanie studentów z Ambasadorem Marcinem Nawrotem z Akademii Dyplomatycznej MSZ.

WIĘCEJ INFORMACJI

14.06.2017 Czekamy na prace magisterskie o promocji i rozwoju Polski RODM Gdańsk poleca

Trwa XI edycja Konkursu „Teraz Polska Promocja i Rozwój”. Prace magisterskie dotyczące promocji, konkurencyjności i innowacyjności Polski można zgłaszać do 23 października 2017 r. Na laureatów Konkursu czekają nagrody pieniężne o łącznej wartości blisko 50.000 zł, publikacje i staże.

WIĘCEJ INFORMACJI

12.06.2017 UNIA EUROPEJSKA ZNOSI WIZY DLA OBYWATELI UKRAINY RODM Gdańsk poleca

Unia Europejska od kilku lat okazuje solidarność z Ukrainą i wspiera ją w procesie przemian. Kolejnym krokiem ku wzmożeniu współpracy na linii UE-Ukraina jest częściowe zniesienie obowiązku wizowego dla Ukraińców podróżujących do krajów UE.

WIĘCEJ INFORMACJI

12.06.2017 Akademia Dyplomatyczna MSZ:
spotkanie z Ambasadorem Marcinem Nawrotem
RODM Gdańsk poleca

"Czym jest dyplomacja? Jak wygląda praca w ministerstwie spraw zagranicznych albo w ambasadzie ? Jak przebiega proces rekrutacyjny w polskiej służbie zagranicznej ? Jakie wymagania formalne należy spełnić ? Zapraszamy na spotkanie z Ambasadorem Marcinem Nawrotem

WIĘCEJ INFORMACJI

09.06.2017 Partia Konserwatywna wygrywa wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii, ale bez samodzielnej większości RODM Gdańsk poleca

Wyniki brytyjskich wyborów parlamentarnych zaskoczyły wszystkich. Wczoraj (8.06) Brytyjczycy poszli do urn, aby w przedterminowych wyborach wybrać swoich przedstawicieli do niższej izby parlamentu – Izby Gmin.

WIĘCEJ INFORMACJI

07.06.2017 Wyniki konkursu na esej
"Katyń a współczesne stosunki polsko - rosyjskie"
RODM Gdańsk poleca

Mamy to! Komisja konkursowa miała wprawdzie ciężki orzech do zgryzienia, ale udało się.
Spośród kilkunastu prac, które napłynęły do nas z całego województwa wyłoniony został zwycięzca.

WIĘCEJ INFORMACJI

05.06.2017 Polska została niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ na kadencję 2018-2019 RODM Gdańsk poleca

Wybór Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ to zwieńczenie kilkuletnich starań polskiego rządu – podkreślił minister Witold Waszczykowski podsumowując wybór naszego kraju na niestałego członka elitarnego grona państw, które podejmuje najważniejsze decyzje w zakresie pokoju i bezpieczeństwa na świecie.

WIĘCEJ INFORMACJI

29.05.2017 Dla kogo Brexit będzie korzystny? RODM Gdańsk poleca

Kiedy Wielka Brytania opuści Unię Europejską? Co Brexit oznacza dla Europy i polskiej polityki zagranicznej ? Jaka przyszłość czeka Polaków mieszkających na Wyspach ? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć podczas specjalnej debaty organizowanej przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Gdańsk.

WIĘCEJ INFORMACJI

22.05.2017 Minister Witold Waszczykowski z wizytą w Japonii RODM Gdańsk poleca

Ministrowie spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i Fumio Kishida ‎podpisali w czwartek Plan Działania na lata 2017-2020 na rzecz implementacji Partnerstwa Strategicznego między Polską a Japonią.

WIĘCEJ INFORMACJI

18.05.2017 "Równi z równymi, wolni z wolnymi". Podsumowanie Szczytu Parlamentarnego #EUROWAW2017 RODM Gdańsk poleca

Bezpieczeństwo, inwestycje, wspólne wartości i wzmocnienie roli i znaczenia parlamentów narodowych - to główne tematy dwudniowego Szczytu Parlamentarnego, który odbył się w Warszawie. Podczas uroczystych obrad w Sali Plenarnej, w obecności przedstawicieli 24 delegacji z państw Europy Środkowej i Wschodniej, podkreślono, że współpraca i dyskusja pomiędzy państwami regionu jest kluczowa dla przyszłości kontynentu.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.05.2017 Emmanuel Macron wygrał wybory prezydenckie we Francji RODM Gdańsk poleca

Drugą turę wyborów prezydenckich we Francji wygrał w niedzielę centrysta i kandydat proeuropejski Emmanuel Macron, zdobywając 66,1 proc. głosów - wynika z ostatecznych rezultatów opublikowanych w poniedziałek przez francuskie MSW. Jego rywalka w drugiej turze, kandydatka skrajnej prawicy Marine Le Pen otrzymała 33,9 proc. głosów.

WIĘCEJ INFORMACJI

02.05.2017 Dzień Polonii i Polaków za Granicą RODM Gdańsk poleca

Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony 2 maja został ustanowiony przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP w 2002 roku w „dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność oraz przywiązanie do polskości, a także pomoc Ojczyźnie w najtrudniejszych momentach.”

WIĘCEJ INFORMACJI

04.05.2017 Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja RODM Gdańsk poleca

W tym roku mija 226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w nowożytnej Europie i drugiej, po amerykańskiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej.

WIĘCEJ INFORMACJI

02.05.2017 Dzień Polonii i Polaków za Granicą RODM Gdańsk poleca

Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony 2 maja został ustanowiony przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP w 2002 roku w „dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność oraz przywiązanie do polskości, a także pomoc Ojczyźnie w najtrudniejszych momentach.”

WIĘCEJ INFORMACJI

28.04.2017 Konkurs na esej "Katyń a współczesne stosunki polsko - rosyjskie" RODM Gdańsk poleca

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku serdecznie zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Pomorza do udziału w konkursie na esej pt. "Katyń a współczesne stosunki polsko - rosyjskie". Konkurs ma związek z przypadającą na ten rok 77. rocznicą mordu katyńskiego.

WIĘCEJ INFORMACJI

27.04.2017 Oficjalne wyniki wyborów we Francji: Macron - 24,01 proc., Le Pen 21,30 proc. RODM Gdańsk poleca

Centrysta Emmanuel Macron w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji zdobył 24,01 proc. głosów - wynika z oficjalnych rezultatów ogłoszonych w poniedziałek przez MSW. Szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen otrzymała 21,30 proc.

WIĘCEJ INFORMACJI

25.04.2017 Na majówkę do Władysławowa! RODM Gdańsk poleca

Lubisz jeździć na rowerze ? Chcesz porywalizować ? Chcesz sprawdzić swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej ? A może wygrać tableta ? Centrum Kultury Promocji i Sportu we Władysławowie i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku serdecznie zapraszają na V Europejski Rajd Rowerowy.

WIĘCEJ INFORMACJI

20.04.2017 Wizyta ministra Witolda Waszczykowskiego w Waszyngtonie RODM Gdańsk poleca

Rozmowy zaczęliśmy od współpracy bilateralnej w dziedzinie bezpieczeństwa, współpracy wojskowej, politycznej. Następnie przeszliśmy do współpracy gospodarczej, szczególnie podkreśliliśmy kwestie bezpieczeństwa energetycznego – mówił szef polskiej dyplomacji po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem.

WIĘCEJ INFORMACJI

18.04.2017 "Quo vadis, Unio?" - VIII Warsztaty Akademickie Cogito Ergo Sum RODM Gdańsk

Czy obecny unijny kryzys to impuls do zmian ? Czy Brexit to początek końca Unii Europejskiej ? W którą stronę powinna pójść reforma "Dwudziestki Ósemki"? Czy wrócimy do granic i państw narodowych? Co z pozycją Polski ? ... Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci podczas VIII odsłony Warsztatów Akademickich Cogito Ergo Sum, które odbędą się 24 kwietnia w legendarnej sali BHP Stoczni Gdańskiej.

WIĘCEJ INFORMACJI

12.04.2017 Konkurs dla dzieci „Rzeczpospolita Praw Człowieka. 25-lecie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w Polsce” RODM Gdańsk poleca

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprasza dzieci w wieku od 6 do 15 lat do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Rzeczpospolita Praw Człowieka. 25-lecie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w Polsce”.

WIĘCEJ INFORMACJI

10.04.2017 Komunikat MSZ w związku z wydarzeniami w Sztokholmie RODM Gdańsk poleca

Ministerstwo Spraw Zagranicznych z zaniepokojeniem przyjęło doniesienia o tragicznym zdarzeniu w centrum Sztokholmu, gdzie ciężarówka wjechała w tłum ludzi.

WIĘCEJ INFORMACJI

05.04.2017 W podróż po Czechach RODM Gdańsk poleca

Jakie są tradycyjne czeskie dania ? Gdzie można wypić najlepsze czeskie piwo ? Co warto zobaczyć, będąc w Pradze ? Ilu Polaków mieszka w Czechach ? Na te oraz inne odpowiadała pani Vítězslava Hoffmann.

WIĘCEJ INFORMACJI

28.03.2017 SZKOLENIE „PROJEKT NA WSCHÓD” RODM Gdańsk poleca

Jak zaplanować i napisać projekt międzynarodowy, dlaczego warto pracować nad wnioskiem parami oraz co warto brać pod uwagę pracując nad projektem z partnerem – te i inne tematy poruszymy w dn. 25-27 maja 2017 r. w Warszawie na szkoleniu „Projekt na Wschód”. Nabór zgłoszeń trwa do 21 kwietnia 2017 r.

WIĘCEJ INFORMACJI

27.03.2017 60. rocznica Traktatów Rzymskich RODM Gdańsk
Dziś mija sześćdziesiąt lat od podpisania przez przedstawicieli Belgii, Francji, RFN, Holandii, Luksemburga i Włoch w Muzeum Kapitolińskim Traktatów Rzymskich, które są podwaliną dzisiejszej Unii Europejskiej.

WIĘCEJ INFORMACJI

22.03.2017 "Czy znamy naszych sąsiadów?"
Relacja z pierwszej tegorocznej debaty RODM Gdańsk
RODM Gdańsk

Jakie korzyści płyną z integracji uchodźców ? Jakie są fakty, a jakie mity związane z ich obecnością ? Jak wygląda proces dostosowywania się migrantów i społeczeństwa przyjmującego ? Co na to Polska, Unia Europejska i świat ? O tym wszystkim dyskutowano podczas debaty pt. „Czy znamy naszych sąsiadów?”, która odbyła się 14 marca w Europejskim Centrum Solidarności.

Pierwsza tegoroczna debata przygotowana i przeprowadzona przez tandem - Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Gdańsk (EDG) zgromadziła 50 osób ze środwisk urzędniczych, akademickich i szkolnych.

WIĘCEJ INFORMACJI

20.03.2017 Konkurs EPSO na administratorów (AD5) RODM Gdańsk

Europejski Urząd Doboru Kadr (EPSO) wkrótce rozpocznie nabór kandydatów do udziału w nowej formule konkursu na administratorów (AD5). Aplikacje będzie można składać od 30 marca 2017 r. na stronie EPSO.

WIĘCEJ INFORMACJI

13.03.2017 18 lat członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim RODM Gdańsk

Kiedy podczas wizyty w Polsce w marcu 1992 roku ówczesny Sekretarz Generalny NATO Manfred Wörner oświadczył, że „drzwi do NATO są otwarte”, przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego stało się dla Polski jednym z najważniejszych celów politycznych i strategicznych.

WIĘCEJ INFORMACJI

10.03.2017 Minister Witold Waszczykowski wziął udział w Polsko-Brytyjskim Forum Belwederskim RODM Gdańsk

Naszym celem jest stworzenie niezależnej platformy dla rozwoju dialogu między naszymi społeczeństwami – powiedział podczas Polsko-Brytyjskiego Forum Belwederskiego minister Witold Waszczykowski.

WIĘCEJ INFORMACJI

01.03.2017 „Świat dla Seniorów” - Spotkanie z Białorusią RODM Gdańsk

Jak się żyje na Białorusi ? Jak smakuje kuchnia narodowa po naszej wschodniej granicy? Dlaczego bocian jest symbolem tego państwa ? Czy to prawda, że Białoruś to jedyny kraj europejski, w którym wykonuje się karę śmierci ?

WIĘCEJ INFORMACJI

01.03.2017 Zajęcia dla najmłodszych, czyli „Bajkowa podróż po świecie” RODM Gdańsk

Skąd pochodzą Muminki ? Gdzie wymyślono frytki ? Kto napisał książkę o Kubusiu Puchatku ? Gdzie mieszka królowa Małgorzata II ? Jak nazywa się stolica Finlandii ? Jak wygląda flaga Luksemburga a jak Holandii? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielały specjalne zajęcia pn. „ Bajkowa podróż po świecie?”

WIĘCEJ INFORMACJI

27.02.2017 "Czy znamy naszych sąsiadów?" - debata dot. zjawiska migracji i uchodźctwa RODM Gdańsk

Jak wygląda obecna sytuacja migracyjnej w Europie i na świecie ? Jakie są doświadczenia Polski? Jak wielu imigrantów i uchodźców przyjęliśmy w ostatnich latach? Jak ich integrowano? Jakie są sukcesy, a jakie wyzwania?

WIĘCEJ INFORMACJI

22.02.2017 Konkurs wiedzy o Traktatach Rzymskich ED Gdańsk

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Gdańsk zaprasza na Konkurs wiedzy o Traktatach Rzymskich skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa pomorskiego.

WIĘCEJ INFORMACJI

21.02.2017 Konkurs "Dyplomacja publiczna 2017" MSZ

MSZ ogłasza konkurs na realizację zadania publiczego "Dyplomacja publiczna 2017"

WIĘCEJ INFORMACJI

13.02.2017 Priorytety polskiej polityki zagranicznej na 2017 r. MSZ

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski wygłosił w Sejmie Informację Ministra Spraw Zagranicznych o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2017 r.

WIĘCEJ INFORMACJI

07.02.2017 RAPORT POLSKIEJ SŁUŻBY DYPLOMATYCZNO-KONSULARNEJ ZA 2015 ROK MSZ

Celem Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest dbanie o to, aby służba dyplomatyczno-konsularna sprawnie i rzetelnie wypełniała zadania dotyczące pomocy konsularnej, spraw paszportowych, obywatelskich, prawnych i związanych z przepływem osób. Konsulowie wykonują również zadania wynikające z głównych kierunków polskiej polityki zagranicznej.

WIĘCEJ INFORMACJI

06.02.2017 W marcu rozpocznie się cykl polsko-brytyjskich spotkań środowisk pozarządowych MSZ

W marcu w Warszawie odbędzie się pierwsze z cyklu polsko-brytyjskich spotkań, których celem będzie nadanie nowej dynamiki kontaktom środowisk pozarządowych obu krajów - poinformowała PAP rzeczniczka MSZ Joanna Wajda.

WIĘCEJ INFORMACJI

01.02.2017 "Jak robić biznes w Chinach?" MSZ

Jak wygląda chińska kultura biznesu? Co sprzedawać w Państwie Środka? Na co uważać i na jakie formy dyplomatycznego wsparcia można liczyć? Temu wszystkiemu dedykowane jest spotkanie pt. "Jak robić biznes w Chinach?" , które odbędzie się 20 lutego w gdańskim hotelu Hanza.

WIĘCEJ INFORMACJI

31.01.2017 Minister Witold Waszczykowski na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. MSZ

Szef polskiej dyplomacji wziął udział – wspólnie z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i Wysoką Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Federiką Mogherini – w debacie pt. Redefining Europe’s Security Agenda.

WIĘCEJ INFORMACJI

25.01.2017 Minister Witold Waszczykowski: zadania w zakresie polityki zagranicznej stawiane na 2016 rok wykonaliśmy w stu procentach. MSZ

– Wszystkie zadania, które były nam stawiane w dokumentach programowych i które przedstawiłem w exposé w Sejmie, zostały zrealizowane – mówił minister Witold Waszczykowski po spotkaniu z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortu spraw zagranicznych.

WIĘCEJ INFORMACJI

19.01.2017 Polscy wiceprzewodniczący w Parlamencie Europejskim RODM Gdańsk

Po wybraniu we wtorek przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, posłowie wybrali w środę 14 wiceprzewodniczących. Głosowanie odbyło się w dwóch turach. Aby zostać wybranym, każdy z kandydatów musiał uzyskać bezwzględną większość ważnie oddanych głosów. Wiceprzewodniczący wywodzą się z sześciu grup politycznych. Bogusław Liberadzki i Ryszard Czarnecki to polska reprezentacja w PE.

WIĘCEJ INFORMACJI

19.01.2017 Nowy przewodniczący Parlamentu Europejskiego RODM Gdańsk

17 stycznia Antonio Tajani (EPL, Włochy) został wybrany na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Zastąpi Martina Schulza, który pełnił tę funkcję od 2012. Tajani, który był do tej pory wiceprzewodniczącym PE, zdobył 351 głosów w czwartej i ostatniej turze głosowania, Jego kontrkandydat, Gianni Pittella (S&D, IT), zdobył 282 głosy. Tajani będzie pełnił funkcję szefa PE do 2019 - do roku, w którym odbędą się kolejne wybory do Parlamentu Europejskiego.

WIĘCEJ INFORMACJI

13.01.2017 Dlaczego kandydujemy do Rady Bezpieczeństwa ONZ? MSZ

Rada Bezpieczeństwa pozostaje głównym, międzynarodowym organem odpowiedzialnym za utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa, którego decyzje są wiążące dla wszystkich państw członkowskich ONZ.


WIĘCEJ INFORMACJI

12.01.2017 Nowa Koncepcja rosyjskiej polityki zagranicznej PISM

30 listopada prezydent Władimir Putin podpisał nową Koncepcję polityki zagranicznej. Rosja ogłasza w niej aspiracje do prowadzenia aktywnej polityki w sprawach bezpieczeństwa międzynarodowego (zwłaszcza na Bliskim Wschodzie). Jednym z jej instrumentów ma być poszukiwanie możliwości współpracy z administracją nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Relacje z UE mają być redukowane do współpracy gospodarczej, jednocześnie większy nacisk ma zostać położony na rozwijanie stosunków politycznych i gospodarczych z państwami azjatyckimi.

WIĘCEJ INFORMACJI

02.01.2017 Minister Witold Waszczykowski w Porannej Rozmowie RMF FM MSZ

– Jesteśmy krajem, który chce być aktywny w dyskusji nad przyszłością UE, na temat Brexitu, na temat relacji między Wielką Brytanią a Europą – powiedział minister spraw zagranicznych, który był dziś rano gościem audycji Roberta Mazurka.

WIĘCEJ INFORMACJI

02.01.2017 Oświadczenie MSZ po zamachu w Stambule MSZ

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy informację o zamachu terrorystycznym w Stambule. Łączymy się w bólu z rodzinami i bliskimi ofiar.

WIĘCEJ INFORMACJI

02.01.2017 Minister spraw zagranicznych o stosunkach Polski z USA, Rosją i Niemcami oraz przyszłości UE w „Polskim Przeglądzie Dyplomatycznym” PISM MSZ

– W centrum debaty o reformie UE powinien być obywatel Europy, a Unia Europejska powinna lepiej służyć Europejczykom – mówi minister Waszczykowski w rozmowie ze Sławomirem Dębskim, dyrektorem PISM.

WIĘCEJ INFORMACJI

02.01.2017 Nabór na studia w Kolegium Europejskim MSZ

Kolegium Europejskie (College of Europe) rozpoczęło nabór na kolejną edycję studiów podyplomowych w roku akademickim 2017/18. Kandydaci z Polski mogą ubiegać się o stypendia finansowane ze środków MSZ RP i Komisji Europejskiej. Termin składania aplikacji upływa 18 stycznia 2017 r..

WIĘCEJ INFORMACJI
facebook