SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

BIBLIOTEKA RODM GDAŃSK


Witamy w bibliotece RODM Gdańsk!


W siedzibie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku funkcjonuje specjalistyczna biblioteka, której zadaniem jest gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie fachowych publikacji z zakresu polskiej polityki zagranicznej i współczesnych studiów międzynarodowych. Na miejscu działa czytelnia z samodzielnym  stanowiskiem komputerowym oraz dostępem do Internetu.

Osoby zainteresowane zapoznaniem się z konkretnymi tytułami książkowymi zapraszamy do siedziby RODM Gdańsk. Wychodząc na przeciw Państwa oczekiwaniom, oferujemy możliwość powielenia (w wąskim zakresie) fragmentów wybranych pozycji lub przekazanie drogą elektroniczną ich zeskanowanych części.

Biblioteka jest czynna w godz.: Pon.-Pt. 08:30-15:30.

Aby zapewnić Państwu stały dostęp do najnowszej literatury, prezentujemy wykaz posiadanych publikacji. POBIERZ PLIK XLS


NOWOŚCI W BIBLIOTECE RODM GDAŃSK

Ameryka. Polityka, prawo, społeczeństwo,
Lewicki Zbigniew,
Rok wydania: 2014Bezpieczeństwo energetyczne wyzwaniem XXI wieku,
Lach Zbigniew,
Rok wydania: 2013Białoruś dla początkujących,
Sokołowski Igor, 
Rok wydania: 2014Border Conflicts in the Contemporary World,
Moraczewska Anna, Janicki Wojciech,
Rok wydania: 2014Diaspora polska w Obwodzie Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej,
Żęgota Krzysztof,
Rok wydania: 2014Dyplomata na salonach i w politycznej kuchni,
Nowak Jerzy M.
Rok wydania: 2014European Union as a Global Actor
Wydawca: Aspra,
Rok wydania: 2014Europejskie partie polityczne jako organizacje wielopoziomowe.
Rozwój, struktury, funkcje

Kosowska-Gąstoł Beata,
Rok wydania: 2014Ewolucja systemu zbiorowego bezpieczeństwa
Narodów Zjednoczonych po zimnej wojnie,

Popiuk-Rysińska Irena,
Rok wydania: 2013Fundusze europejskie w teorii i praktyce,
Sikora-Gaca Małgorzata
, Kosowska Urszula
Rok wydania: 2014Indie i Pakistan w stosunkach międzynarodowych.
Konflikty, strategie, bezpieczeństwo

Kuszewska Agnieszka
2013, WarszawaInterwencjonizm humanitarny NATO,
Domagała Arkadiusz,
Rok wydania: 2014Negocjacje w stosunkach międzynarodowych
Bieleń Stanisław,
Rok wydania: 2014


Między Unią a Rosją,
Dmochowski Artur,
Rok wydania: 2013Konflikty i napięcia w świecie arabskim
Wydawca: Dialog,
Rok wydania: 2014Polityka zagraniczna 'nowej' Turcji. Implikacje dla partnerstwa transatlantyckiego,
Wódka Jakub

Rok wydania: 2013Polityczno-wojskowe implikacje członkostwa Polski w NATO
Kośmider Tomasz,
Rok wydania: 2014Polityka historyczna w Polsce i Niemczech po roku 1989 w wystąpieniach publicznych oraz publikacjach polityków polskich i niemieckich
Andrychowicz-Skrzeba Joanna,
Rok wydania: 2014Operacje reagowania kryzysowego NATO.
Istota. Uwarunkowania. Planowanie

Marszałek Maciej,
Rok wydania: 2013Kultura w stosunkach międzynarodowych
tom 1,2 Pułapki kulturyPolska-Ameryka Łacińska. historia polityka gospodarka kultura
Rok wydania: 2014Powstanie konsolidacja i funkcjonowanie reżimu neoautorytarnego na Białorusi
Usov Pavel,
Rok wydania: 2014Problem upadku państw w stosunkach międzynarodowych
Kłosowicz Robert ;Mania Andrzej
Rok wydania: 2012Problemy bezpieczeństwa Czech, Polski i Węgier w kontekście poszerzania NATO
Grodzki Radosław
Rok wydania: 2011Protokół dyplomatyczny, etykieta i zasady savoir-vivre'u
Modrzyńska Joanna
Rok wydania: 2014Putinizm. Powolny rozwój radykalnego reżimu prawicowego w Rosji
Herpen Marcel H.
Rok wydania: 2014Rada Unii Europejskiej. Organizacja i sposób działania
Ławniczak Kamil
Rok wydania: 2014Religia w stosunkach międzynarodowych
Solarz Anna M., Schreiber Hanna
Rok wydania: 2012Reprezentacja wyborcza kobiet po wejściu Polski do Unii Europejskiej
Niewiadomska-Cudak Małgorzata 
Rok wydania: 2014Rosja. Ukraina. Białoruś. Wybrane dylematy rozwoju
Gardocki Sylwester
Rok wydania: 2013Sieciocentryczne bezpieczeństwo. Wojna, pokój i terroryzm w epoce informacji
Liedel Krzysztof ; Piasecka Paulina ; Aleksandrowicz Tomasz R.
Rok wydania: 2014Terroryzm ponowoczesny. Studium z antropologii polityki
Borkowski Robert
Rok wydania: 2014The Republic of Croatia`s Accession Process to the European Union
Lakota-Micker Małgorzata
Rok wydania: 2014Unia Europejska - Chiny. Dziś i w przyszłości
Fiszer Józef M.
Rok wydania: 2014Współczesne Chiny w kontekście stosunków międzynarodowych
Wardęga Joanna
Rok wydania: 2013„DE EUROPA. Myśli o starym kontynencie”
(Warszawa, 2012)
Publikacja stanowi zbiór cytatów wybitnych myślicieli z całego świata na temat cywilizacji europejskiej. Książka odpowiada na ważne pytania dotyczące dziedzictwa kulturowego Europy, a także jej współczesnych losów oraz funkcjonowania w ramach UE. Wypowiedzi filozofów podzielone są na siedemnaście rozdziałów i koncentrują się wokół określonego tematu. Czytelnik otrzymuje historię Europy w pigułce.„About Polska”
(Warszawa 2012)
Praktyczny, unikalny, bogato ilustrowany przewodnik turystyczny po Polsce w wersji anglojęzycznej. Podzielony na cztery działy tematyczne: „Life”, „Cities”, „Nature”, „Idea”. Czytelnik zapoznaje się w nich z szeroko pojętą kulturą polską. Zwiedza najpiękniejsze krainy geograficzne i miasta. Dowie się, jakie miejsca koniecznie musi odwiedzić.Wszystkie opisy zaopatrzone w użyteczne informacje tj. ceny biletów, godziny otwarcia. Obowiązkowo!„Partnerstwo Wschodnie - Eastern Partnership”
Polsko-angielska publikacja, która w przystępny, a jednocześnie wyczerpujący sposób przybliża ideę, historię, formy współpracy, finansowania, także perspektywy rozwoju w ramach Partnerstwa Wschodniego. Informacje uzupełniają zdjęcia ze spotkań polityków, czy fotografie dziedzictwa kulturowego Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy – państw objętych polityką Partnerstwa Wschodniego.„Życie w słoiku. Ocalenie Ireny Sendler”
Jack Mayer
(Warszawa, 2013)
Irena Sendler podczas II wojny światowej wraz z grupą przyjaciół uratowała 2500 żydowskich dzieci od pewnej śmierci w warszawskim getcie. Jej heroiczny czyn długo pomijano milczeniem. W 1999 roku amerykańskie licealistki z Kansas natknęły się na notatkę prasową dotyczącą Ireny Sendler. Książka przybliża historię poszukiwań nastolatek, dzięki którym odwaga, nadzieja i determinacja Ireny Sendler została przypomniana.„Edukacja globalna w programie polskiej współpracy rozwojowej”
Zapoznanie się z publikacją MSZ jest doskonałym sposobem na przyjrzenie się idei edukacji globalnej w Polsce. Przybliżona została nie tylko definicja zjawiska, ale poszczególne projekty MSZ w ramach tytułowego zagadnienia tj. konkursy, wystawy, festiwale, szkolenia nauczycieli. W publikacji znajduje się również analiza wyników badań opinii publicznej na temat pomocy rozwojowej.„Poland’s Development Co-operation and the Eastern Partnership (2009-2010) – Polska współpraca zagraniczna na rzecz rozwoju a Partnerstwo Wschodnie (2009-2010)”
Dwujęzyczna publikacja przybliżająca historię, finansowanie i najważniejsze informacje o krajach-beneficjentach Partnerstwa Wschodniego, a także działania bilateralne MSZ mieszczące się w tematyce czterech platform PW (ds. demokracji, dobrego zarządzania i stabilności; ds. integracji gospodarczej i konwergencji z politykami UE, ds. bezpieczeństwa energetycznego, ds. kontaktów międzyludzkich). Czytelnik zapoznaje się też z konkretnymi projektami realizowanymi w ramach Partnerstwa Wschodniego w latach 2009-2010.„Zabytki odzyskane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych
– Monuments recovered by The Ministry of Foreign Affairs”

Konsekwentne starania Ministerstwa Spraw Zagranicznych pozwalają na odzyskanie wielu cennych zabytków. Dwujęzyczna publikacja przedstawia 35 dzieł sztuki, które udało się odnaleźć i sprowadzić do Polski.„Polsce-służyć, Europę – tworzyć, świat – rozumieć.
Informator o Ministerstwie Spraw Zagranicznych”

Publikacja prezentuje obszary działalności MSZ RP. Przybliżone zostały aspekty prowadzenia i koordynowania polityki zagranicznej Polski, tj. zapewnienie bezpieczeństwa narodowego, dialog ze społeczeństwami, promowanie roli Polski w UE, wspieranie polskiej gospodarki, techniki i nauki na rynkach zagranicznych, czy wreszcie współpraca z Polonią. Publikację uzupełniają liczne fotografie, a także mapa placówek polskich na świecie.„Polskie Konsulaty na Wschodzie 1918-1939”
Aleksander Wasilewski
(Warszawa 2010)
Publikacja przedstawia historię stosunków konsularnych Rzeczypospolitej w okresie międzywojennym najpierw z Rosją Radziecką, a następnie ze Związkiem Radzieckim. Informacje prezentowane są w trzech językach – polskim, rosyjskim i angielskim. Publikacja bogato ilustrowana.„ My naród : 90 lat stosunków dyplomatycznych między Polską a USA
- We the People : 90 Years of Polish-US Diplomatic Ties”
(Warszawa 2009)
Publikacja przedstawia historię współpracy Polski z USA w latach 1608-2008. Zawiera cztery eseje historyczne. James S.Pula w tekście „Przyjmijmy ich z otwartymi ramionami...” pisze o dziejach polskich emigrantów w Ameryce w okresie od 1608 do 1918 r., Krzysztof Michałek „Powinno powstać niezawisłe państwo polskie...”omawia okres 1918-1947; Piotr S. Wandycz „Widziałem Polskę zdradzoną” zajmuje się latami zimnej wojny 1947-1988, zaś Henryk Szlajfer w „Jeśli eksperyment w Polsce się powiedzie, inne kraje mogą pójść w jej ślady” dwudziestoleciem od przełomu w roku 1989 do 2008. Informacje prezentowane są w języku polskim i angielskim, uzupełniane licznymi  fotografiami.„Europa” 1929-1930. Antologia,
opr. Andrzej St. Kowalczyk
(Warszawa 2012)
Książka jest zbiorem tekstów ze słynnego miesięcznika, redagowanego na przełomie lat 20. i 30. przez Stanisława Baczyńskiego. Czytelnik ma możliwość zapoznania się z tekstami wybitnych pisarzy i poetów. Na łamach pisma publikowali m.in. Karol Irzykowski, Julian Przyboś, Jan Nepomucen Miller, Stanisław Młodożeniec czy Jalu Kurek. Antologia tych tekstów zasługuje na uwagę również ze względu na układ graficzny, odwołujący się do oryginalnego futurystycznego projektu pisma.„Polska pomoc humanitarna 2011-2012”
W publikacji poruszone są zagadnienia kryzysu humanitarnego i pomocy humanitarnej na świecie. Szczególna uwaga została poświęcona roli Polski w międzynarodowej polityce humanitarnej w latach 2011 i 2012. Czytelnik pozna konkretne sposoby udzielania pomocy przez Polskę, a także ich podstawy prawne.

facebook