SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

DEBATY - WARSZTATY RODM GDAŃSK


Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku organizuje  spotkania - debaty eksperckie - z udziałem znanych postaci ze świata polskiej i międzynarodowej polityki.


23.06.2020 DEBATA „EKONOMICZNY WYMIAR EUROPY" RODM Gdańsk poleca

Za nami kolejna debata online. Tym razem rozmawialiśmy gospodarce europejskiej. W debacie „Ekonomiczny wymiar Europy” pod lupą znalazł się temat nowego budżetu i działań, które pomagają w walce ze skutkami ekonomicznymi po pandemii. Naszymi ekspertami była Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych – PISM oraz Bartosz Otachel z Komisji Europejskiej w Polsce. Moderatorką spotkania była Sylwia Mrozowska z Instytutu Politologii UG.

WIĘCEJ INFORMACJI


05.06.2019 Debata z okazji 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej RODM Gdańsk

7 czerwca w Sali Niebo Polskie Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku odbyła się debata z okazji 15-lecia członkostwa Polski w UE. Jej założeniem było możliwie jak najpełniejsze podsumowanie obecności naszego kraju w Unii oraz próba nakreślenia perspektyw na kolejne lata. W tym celu w Gdańsku spotkało się kilkunastu ekspertów, którzy w panelach: politycznym, gospodarczym, regionalno-samorządowym oraz kulturowo-społecznym dyskutowali na temat zmian, jakie zaszły w Polsce po 1 maja 2004 roku.

WIĘCEJ INFORMACJI


08.03.2019 Debata: Między Wschodem a Zachodem. Polska - Europa - Świat RODM Gdańsk

Czy Unia Europejska i Stany Zjednoczone są swoimi najważniejszymi oraz najbardziej niezawodnymi sojusznikami? Czy USA wycofają się z Europy? Co na to Rosja oraz Chiny? Czy NATO zajmuje nadal centralną pozycję w relacjach transatlantyckich ? Co daje Polsce obecność w tym sojuszu militarnym ? Jaka jest w nim nasza rola ? Na te pytania będą próbowali odpowiedzieć eksperci. Zapraszamy do udziału w debacie „Między Wschodem a Zachodem. Polska - Europa - Świat”, która odbędzie się na Uniwersytecie Gdańskim.

WIĘCEJ INFORMACJI


27.06.2018 o przyszłości Wspólnoty Europejskiej RODM Gdańsk poleca

W murach Politechniki Gdańskiej na Wydziale Zarządzania i Ekonomii zebrani debatowali o przyszłości Wspólnoty Europejskiej. Pierwszy z gości – dr Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce wyraźnie zaznaczył priorytety którymi będą kierować się unijni przywódcy w prognozie najbliższych lat – Europa ma teraz przede wszystkim chronić. Stąd też Unia Europejska ma przeznaczyć 13 mld na obronność – mówił. (A konkretnie na rzecz Europejskiego Funduszu Obronnego, dzięki któremu UE stanie się jednym z czterech największych inwestorów w dziedzinie badań i technologii obronnych w Europie).

WIĘCEJ INFORMACJI


21.09.2017 DEBATA „GRUPA WYSZEHRADZKA A UNIA EUROPEJSKA” RODM Gdańsk poleca

Czy Grupa Wyszehradzka to nowa konkurencyjna regionalna marka? Czy wobec kryzysu trwającego w wielu unijnych państwach, Polska, Czechy, Słowacja i Węgry mogą zaoferować swoim europejskim partnerom skuteczne rozwiązania? Czy mimo rozbieżności w kluczowych dla ich interesów sprawach, są w stanie wspólnie formułować swoje postulaty i przedstawiać je na forum UE? O tym wszystkim dyskutowano podczas specjalnej debaty zorganizowanej przez tandem – Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Gdańsk oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku.

WIĘCEJ INFORMACJI


06.09.2017 Debata „Grupa Wyszehradzka a Unia Europejska” RODM Gdańsk poleca

Czy w dobie kryzysu UE może obawiać się konkurencji ze strony Grupy Wyszehradzkiej? Czy jest szansa, żeby nieformalna struktura stała się mocnym graczem w rozgrywce o przyszłość Wspólnoty? Czy stanie się atrakcyjna jako ugrupowanie służące rozwiązywaniu problemów w regionie? Jakie rysują się na to perspektywy? Co na to unijni przywódcy? Co dalej z Europą?

WIĘCEJ INFORMACJI


21.06.2017 Debata "Dla kogo Brexit będzie korzystny?" już za nami! RODM Gdańsk poleca

Czy Brexitu da się jeszcze uniknąć? Co oznacza i jakie zmiany dla Europy za sobą niesie? Czy wyjście Wielkiej Brytanii z Unii zwiastuje koniec Wspólnoty Europejskiej? Jak wyglądać będą relacje na linii Polska – Wielka Brytania i sytuacja pracujących na wyspach Polaków? Kto może zyskać, a kto straci? - o tym wszystkim dyskutowano podczas debaty „Dla kogo Brexit będzie korzystny?”

WIĘCEJ INFORMACJI


29.05.2017 Dla kogo Brexit będzie korzystny? RODM Gdańsk poleca

Kiedy Wielka Brytania opuści Unię Europejską? Co Brexit oznacza dla Europy i polskiej polityki zagranicznej ? Jaka przyszłość czeka Polaków mieszkających na Wyspach ? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć podczas specjalnej debaty organizowanej przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Gdańsk.

WIĘCEJ INFORMACJI


22.03.2017 "Czy znamy naszych sąsiadów?"
Relacja z pierwszej tegorocznej debaty RODM Gdańsk
RODM Gdańsk

Jakie korzyści płyną z integracji uchodźców ? Jakie są fakty, a jakie mity związane z ich obecnością ? Jak wygląda proces dostosowywania się migrantów i społeczeństwa przyjmującego ? Co na to Polska, Unia Europejska i świat ? O tym wszystkim dyskutowano podczas debaty pt. „Czy znamy naszych sąsiadów?”, która odbyła się 14 marca w Europejskim Centrum Solidarności.

Pierwsza w 2017 roku debata przygotowana i przeprowadzona przez tandem - RODM w Gdańsku oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Gdańsk (EDG) zgromadziła 50 osób ze środwisk urzędniczych, akademickich i szkolnych.

WIĘCEJ INFORMACJI

27.02.2017 "Czy znamy naszych sąsiadów?"
- Zapraszamy na debatę dot. zjawiska migracji i uchodźstwa
RODM Gdańsk

Jak wygląda obecna sytuacja migracyjnej w Europie i na świecie ? Jakie są doświadczenia Polski? Jak wielu imigrantów i uchodźców przyjęliśmy w ostatnich latach? Jak ich integrowano? Jakie są sukcesy, a jakie wyzwania?

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Gdańsk oraz Europejskie Centrum Solidarności serdecznie zapraszają na debatę dot. zjawiska migracji i uchodźstwa pt. "Czy znamy naszych sąsiadów?"

WIĘCEJ INFORMACJI


01.02.2017 "Jak robić biznes w Chinach?" MSZ

Jak wygląda chińska kultura biznesu? Co sprzedawać w Państwie Środka? Na co uważać i na jakie formy dyplomatycznego wsparcia można liczyć? Temu wszystkiemu dedykowane jest spotkanie pt. "Jak robić biznes w Chinach?" , które odbędzie się 20 lutego w gdańskim hotelu Hanza.

WIĘCEJ INFORMACJI


02.12.2016 25 lat stosunków polsko – niemieckich.
Debata „Polska wolność, niemiecka jedność”
RODM Gdańsk

Cztery panele dyskusyjne z udziałem specjalistów z renomowanych ośrodków analitycznych z Polski, rozmowy o polityce, gospodarce, samorządności i przemianach społecznych w Polsce i Niemczech na przestrzeni ostatnich 25 lat to wiodące motywy debaty, która odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Spotkanie, które odbyło się 1 grudnia, miało związek z przypadającym na rok 2016 okrągłym jubileuszem w relacjach polsko - niemieckich, a wynikającym z 25. rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy RP a RFN. Konferencja odbyła się przy współudziale Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Gdańsk.

WIĘCEJ INFORMACJI


24.11.2016 "Dwie prawdy" - debata o stosunkach polsko - żydowskich. RODM Gdańsk

Bilans życia polsko - żydowskiego w okresie II wojny światowej, różne postawy wobec bezbronnych, skala bezinteresownej pomocy, a także pamięć o bohaterskich postawach to tylko niektóre tematy poruszane podczas debaty „Dwie prawdy”, która odbyła się w Gdańsku.

30 listopada 2016 roku Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku zorganizował debatę ekspercką pt. „Dwie prawdy”, odnoszącą się do relacji polsko - żydowskich. Celem dyskusji było skonfrontowanie dwóch rzeczywistości na temat II wojny światowej i obalenie krążących stereotypów.

W debacie wzięli udział: prof. dr hab. Grzegorz Berendt - Wydział Historyczny, Uniwersytet Gdański, Instytut Pamięci Narodowej/Oddział w Gdańsku, Michał Samet - Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku i pani Magda Wyszyńska - Ocalona z Holocaustu.

WIĘCEJ INFORMACJI


24.11.2016 "Światowe Dni Młodzieży w Krakowie" - debata w RODM Gdańsk. RODM Gdańsk

Tysiące młodych pielgrzymów z całego świata, spotkania z papieżem, wspólne katechezy, koncerty i występy teatralne – o tym wszystkim dyskutowano podczas debaty poświęconej Światowym Dniom Młodzieży.

W debacie zorganizowanej przez RODM wzięli udział: hm. Wiesław Turzański - Sekretarz Generalny ZHR, Sabina Maksimowicz - Przewodnicząca Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie, Dorota Cernigovska - Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie, Pwd. Krzysztof Janiszewski - Ratownik KPP.

WIĘCEJ INFORMACJI


05.12.2016 "Polska poza Polską" - warsztaty akademickie Cogito Ergo Sum, wykłady i debata RODM Gdańsk

Warsztaty akademickie, wykłady i debata Cogito Ergo Sum "Polska poza Polską" - 09.12. o godz. 08:00 w Sali BHP stoczni Gdańskiej.

WIĘCEJ INFORMACJI


24.11.2016 "Dwie prawdy" - debata o stosunkach polsko - żydowskich. RODM Gdańsk

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku serdecznie zaprasza na debatę o stosunkach polsko - żydowskich pt. "Dwie prawdy".

WIĘCEJ INFORMACJI


24.11.2016 "Polska wolność, niemiecka jedność" - debata RODM Gdańsk

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku, Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Gdańsk oraz Europejskie Centrum Solidarności serdecznie zapraszają do udziału w debacie pt. "Polska wolność, niemiecka jedność", która odbędzie się 1 grudnia o godz. 09:00 w Sali Wystaw Czasowych Europejskiego Centrum Solidarności.

WIĘCEJ INFORMACJI


29.09.2016 Polacy na Wschodzie RODM Gdańsk

Jak wygląda faktyczne zaangażowanie organizacji polonijnych za wschodnią granicą? Jakiego typu przedsięwzięcia należy wspierać w pierwszej kolejności? Jakie zmiany powinny nastąpić w tym zakresie? Jak wygląda bilans działań kulturowych i oświatowych na Wschodzie podejmowanych na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat? Te i inne kwestie poruszane zostały podczas debaty pn. „Polacy na Wschodzie”.

WIĘCEJ INFORMACJI

Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych


Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku prowadzony jest przez Stowarzyszenie Morena.


2013-2022 Programming & Design: © STUDIO EM
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.facebook