SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

24.10.2013 Gdańsk O współpracy regionalnej Polska - Szwecja na Pomorzu RODM Gdańsk

Dyskusja, zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku, 24 października 2013r. zgromadziła przedstawicieli samorządów, urzędów morskich, pracowników firm, studentów. Zaproszeni prelegenci opowiedzieli o wspólnych polsko-szwedzkich działaniach z perspektywy instytucji przez nich reprezentowanych jak i podzielili się swoimi osobistymi refleksjami i uwagami.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie powiekszenie

Jak wynika z informacji przedstawionych przez panią Joannę Wojtkowską z Departamentu Polityki Europejskiej MSZ współpraca między dwoma krajami odbywa się na wielu płaszczyznach, bardzo dobrze rozwija się w zakresie bezpieczeństwa i obrony (szczególnie między marynarkami wojennymi). Do priorytetowej wspólnej inicjatywy można zaliczyć Partnerstwo Wschodnie.

O istotnym aspekcie gospodarczej współpracy można było usłyszeć od dr Tadeusza Iwanowskiego – prezesa Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej w Gdańsku. Wskazał on przykłady polskich firm odnoszących sukcesy w Szwecji, opowiedział o inicjatywie śniadań biznesowych ułatwiających polskim firmom nawiązanie kontaktów ze Szwedami.

Natomiast pan Ryszard Toczek z Urzędu Miasta Gdynia mówił o połączeniu Gdynia – Karlskrona, dzięki któremu, od 1991 r. aż do dzisiaj promami przewieziono ok. 6,5 mln osób i ponad 1 mln samochodów.

Na koniec o kwestiach społecznych opowiadał dr Kazimierz Musiał z Uniwersytetu Gdańskiego. Wspomniał o różnicach, także dotyczących kultury biznesowej, które mogą wpływać na relacje.

Uczestnicy z sali aktywnie uczestniczyli w dyskusji i dopytywali o kwestie kooperacji energetycznej i innowacyjności. W efekcie dyskusji padło ważne stwierdzenie, że warto korzystać ze szwedzkich rozwiązań, jednak nie kopiować wszystkiego, tylko wypracować własną drogę.

TAK ZAPOWIADALIŚMY DEBATĘ
facebook