SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

12.12.2014 Gdańsk Otwarcie wystawy 600 lat kontaktów polsko-tureckich 1414 – 2014

12 grudnia w Muzeum Miasta Gdańsk (Oddział Zielona Brama) odbyło się otwarcie wystawy „600 lat kontaktów polsko-tureckich 1414 -2014”. Wernisaż prezentuje dokumenty, które na przestrzeni dziejów trafiały z do Polski z kancelarii osmańskich. Znajdują się wśród nich dwustronne traktaty pokojowe, oficjalne pisma oraz listy sułtanów kierowane do polskich królów. Wśród prezentowanych archiwaliów jest m.in. korespondencja żony sułtana Sulejmana, Roksolany z Zygmuntem Augustem.

Wystawa pokazuje tych, którzy w tamtych czasach podróżowali z Polski do Turcji, wpływy kulturalne oraz ich wzajemne oddziaływanie. Z prezentacji można się dowiedzieć np. co w Stambule robił Adam Mickiewicz? Dlaczego w Turcji spoczywa dyktator powstania styczniowego Marian Langiewicz? Oraz na czym polegały związki poety tureckiego Nazima Hikmeta Borzęckiego z Polską.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

Wśród odwiedzających wernisaż Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku rozpowszechniał bezpłatną antologię Ministerstwa Spraw Zagranicznych pt. "Orzeł i Półksiężyc. 600 lat polskiej publicystyki poświęconej Turcji". To zbiór prezentujący 31 tekstów napisanych przez Polaków o Turcji na przestrzeni ostatnich sześciu wieków, począwszy od Jana Długosza, poprzez księcia Mikołaja Radziwiłła Sierotkę, Jana Potockiego, czy Michała Sokolnickiego, wreszcie po Witolda Szabłowskiego. Ich autorskie relacje, nierzadko niewolne od stereotypów wnoszą nowość jakość na drodze do rozumienia kwestii tureckiej  w Polsce. Publikacja bogato ilustrowana.

Historia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Turcją sięga 1414 r. Turcja to jedyny kraj, który nigdy nie uznał rozbiorów Polski. Podczas II wojny światowej Ambasada RP w Ankarze działała nieprzerwanie, zaś władze tureckie udzielały pomocy uciekinierom z Polski.
facebook