SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

06.01.2016 MSZ o domniemanej próbie jądrowej w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej MSZ

Oświadczenie MSZ w związku z informacją o domniemanej próbie jądrowej w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej.

Z głębokim zaniepokojeniem przyjęliśmy informacje o przeprowadzeniu przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną próby ładunku termojądrowego. Ich potwierdzenie będzie oznaczało ponowne pogwałcenie przez Pjongjang jego zobowiązań międzynarodowych oraz postanowień rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Takie działania stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa i stabilizacji w regionie, a także dla międzynarodowego systemu nieproliferacji i kontroli zbrojeń. Wzywamy KRLD do ich zaprzestania  i konstruktywnego zaangażowania się w dialog ze społecznością międzynarodową, w szczególności we współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) oraz w ramach rozmów sześciostronnych.

Polska pozostaje zaangażowana w proces stabilizacji na Półwyspie Koreańskim od 1953 roku poprzez udział w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych. Jesteśmy gotowi do wsparcia starań na rzecz pojednania narodu koreańskiego i budowy trwałego bezpieczeństwa i stabilności w regionie.Źródło: Rzecznik Prasowy
Ministerstwo Spraw ZagranicznychWładze Korei Północnej potwierdziły oficjalnie, że przeprowadziły próbny wybuch niewielkiej bomby wodorowej. Wybuch spowodował wstrząs o sile 5,1 st. w skali Richtera. Odnotowały go obserwatoria sejsmologiczne w USA, Japonii, Chinach i Korei Południowej.

W związku z tym o podjęcie zabiegów w celu przyjęcia rezolucji RB ONZ potępiającej działania Korei Północnej zaapelował premier Japonii Shinzo Abe. Uznał on północnokoreańską próbę z udziałem niewielkiej bomby wodorowej za "niezwykle poważne wyzwanie i zagrożenie". W kierunku poligonu, gdzie przeprowadzono test, władze w Tokio wysłały samoloty zwiadowcze dla zbadania radiacji.

Prezydent Korei Południowej Park Geun Hie zapowiedziała podjęcie odpowiednich i zdecydowanych kroków w odpowiedzi na jakiekolwiek prowokacje Korei Północnej. Zapewniła, że Seul będzie współpracował ze społecznością międzynarodową, aby ukarać Pjongjang za ostatnią próbę nuklearną.

W reakcji na doniesienia komunistycznego reżimu chińska państwowa agencja prasowa Xinhua oceniła, że północnokoreańska próba atomowa jest sprzeczna z założeniami "denuklearyzacji". Ostrzegła jednocześnie Pjongjang, że wszelkie działania, które prowadzą do destabilizacji sytuacji w regionie, są "niepożądane i nieroztropne".

Była to już czwarta próba z bronią jądrową przeprowadzona przez Pjongjang. Próba udana - jak podkreślają środki masowego przekazu w Korei Północnej.

Poprzednie testy przeprowadzone w 2006, 2009 i 2013 roku wywołały międzynarodowe protesty i spowodowały nałożenie sankcji gospodarczych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

W komunikacie ogłoszonym post factum w Pjongjangu była mowa o próbie z bombą wodorową, która ma dużo silniejszą moc niszczenia niż bomba atomowa.

Korea Północna nieprzerwanie grozi zwiększaniem swego potencjału nuklearnego. Jak dotąd próby powstrzymania nuklearnych ambicji Pjongjangu poprzez nałożenie sankcji nie dały rezultatu. Eksperci obawiają się, że reżim północnokoreański będzie w stanie skonstruować broń mogącą dosięgnąć USA.
facebook