SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

08.03.2019 Debata: Między Wschodem a Zachodem. Polska - Europa - Świat RODM Gdańsk

Czy Unia Europejska i Stany Zjednoczone są swoimi najważniejszymi oraz najbardziej niezawodnymi sojusznikami? Czy USA wycofają się z Europy? Co na to Rosja oraz Chiny? Czy NATO zajmuje nadal centralną pozycję w relacjach transatlantyckich ? Co daje Polsce obecność w tym sojuszu militarnym ? Jaka jest w nim nasza rola ? Na te pytania będą próbowali odpowiedzieć eksperci. Zapraszamy do udziału w debacie „Między Wschodem a Zachodem. Polska - Europa - Świat”, która odbędzie się na Uniwersytecie Gdańskim.

Poza sporem jest, że Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone to najważniejsi aktorzy w stosunkach międzynarodowych. Istotnie oddziałują oni na zjawiska oraz procesy zachodzące we współczesnym świecie. Ich relacje nie jednak wolne od kryzysów i kontrowersji. Rywalizacja, czy partnerstwo? NATO, czy Europejskie Siły Zbrojne? Działania wobec terroryzmu i radykalizmu - sukces, czy porażka? Wybór jakiego priorytetu jest najważniejszy z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, zwłaszcza w kontekście mijającej właśnie 20. rocznicy członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim? Jak to wszystko widać po stronie Rosji i Chin?

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku (RODM Gdańsk) we współpracy z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct – Gdańsk, a także przy wsparciu Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego (WNS UG) polecają udział w otwartej dyskusji. Zapraszamy 25 marca do sali Rady WNS o godz. 11:15.Debata „Między Wschodem a Zachodem – Polska, Europa, Świat”

Gdańsk, 25 marca 2019
Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego - Sala Rady WydziałuModerator: dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. nadzw. UG


11:00 - 11:15 Rejestracja uczestników

11:15 - 11:30 Przywitanie gości

Agata Birecka
– koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku
Jarosław Sikorski
– kierownik Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Gdańsk

11:30 - 13:00 „Kondycja współczesnego bezpieczeństwa międzynarodowego”

dr Spasimir Domaradzki
- kierownik Katedry Badań nad Polityką Wydziału Ekonomii i Zarządzania, Uczelnia Łazarskiego, zespół Team Europe

dr Michał Bogusz
- analityk w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia

Irena Kołakowska-Fałkowska
- naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego oraz Operacji NATO i UE, MSZ

Mec. Tomasz Włostowski
- ekspert od regulacji europejskich

13:00 - 13:15 Zakończenie spotkaniafacebook