SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

WIADOMOŚCI W ROKU 2020

16.11.2020 DZIEŃ SŁUŻBY ZAGRANICZNEJ 2020 #RODMkonkursy

Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski – tymi słowami do szefów mocarstw zwrócił się Józef Piłsudski, notyfikując II Rzeczpospolitą.

WIĘCEJ INFORMACJI

13.11.2020 Wyniki konkursów – lista laureatów! #RODMkonkursy

Uczniowie szkół podstawowych prezentowali nam swoją wizję „Wizytówki Polski”, natomiast uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci opowiadali o Grudniu 70. Przyznajemy, że niezwykle miło zaskoczyło nas zainteresowanie jakim cieszyły się oba konkursy, a także poziom nadesłanych prac. Z tego też powodu postanowiliśmy poza 3 pierwszymi miejscami nagrodzić także kilka dodatkowych prac wyróżnieniem. To kolejny dowód na to z jak wspaniałą, kreatywną i pomysłową młodzieżą mamy szansę współpracować.

WIĘCEJ INFORMACJI

06.11.2020 SEMINARIUM "CO DALEJ? - USA PO WYBORACH PREZYDENCKICH" #RODMonline

Tegoroczne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych przejdą do historii. W piątek, 6 listopada Mateusz Piotrowski - analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odpowiedział nam na kilka pytań, m.in. jak pandemia zmieniła sposób prowadzenia kampanii wyborczej, dlaczego po trzech dniach nadal nie znamy wyników i co oznacza dla świata wygrana Trumpa, a co wygrana Bidena?

WIĘCEJ INFORMACJI

30.10.2020 DEBATA “ZJEDNOCZONE NIEMCY, ZJEDNOCZONA EUROPA” RODM Gdańsk poleca

30 lat po zjednoczeniu Niemiec rozmawiamy z Konsul Generalną Niemiec oraz Dyrektorem Przedstawicielstwa KE w Polsce o tym jak to się stało i jakie były tego skutki.

WIĘCEJ INFORMACJI

26.10.2020 Tydzień ONZ – 75. rocznica powstania RODM Gdańsk poleca

24 października obchodziliśmy 75 rocznicę powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych pod hasłem „Razem budujemy naszą przyszłość”. Organizatorem obchodów w Polsce było Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy ze Stowarzyszeniem Narodów Zjednoczonych w Polsce (United Nations Association Poland - UNAP). Z tej okazji miniony tydzień obfitował w wirtualne debaty eksperckie oraz kampanię informacyjną pod nazwą #TydzieńONZ.

WIĘCEJ INFORMACJI

26.10.2020 KONKURS "WIZYTÓWKA POLSKI” RODM Gdańsk poleca

RRODM Gdańsk zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie „„Wizytówka Polski – jak zaprezentować nasz kraj koleżance/koledze z zagranicy?”

WIĘCEJ INFORMACJI

23.10.2020 KONKURS "50 LAT PO GRUDNIU 70"” RODM Gdańsk poleca

RODM Gdańsk zaprasza uczniów i studentów do udziału w konkursie z okazji 50 rocznicy wydarzeń z grudnia 1970r.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.10.2020 Debata – „Mała Polska – czyli jak funkcjonują organizacje polonijne” RODM Gdańsk poleca

Polonii i Polaków za granicą według różnych szacunków jest 18-20 milionów, co plasuje nas na 6 miejscu na świecie pod względem liczebności w stosunku do ludności państwa ojczystego. Tak duża grupa Polaków na emigracji sprawiła, że niezwykle istotnym jest istnienie organizacji i instytucji polonijnych , a także ujęcie Polonii w działaniu placówek dyplomatycznych.

WIĘCEJ INFORMACJI

30.09.2020 DEBATA „ŁUKASZENKO KONTRA BAŁORUSINI – CO DALEJ Z BIAŁORUSIĄ?”" RODM Gdańsk poleca

09.08.2020r. na Białorusi odbyły się wybory, które cały świat obserwował z zapartym tchem. Ostatecznie główna walka o władzę odbywała się pomiędzy urzędującym prezydentem Aleksandrem Łukaszenką a Swietlaną Chichanouską - kobietą dotąd niezaangażowaną w politykę, która zastąpiła swjego męża w wyborach, po tym gdy został on aresztowany.

WIĘCEJ INFORMACJI

20.09.2020 MINISTER ZBIGNIEW RAU O PRAWACH CZŁOWIEKA NA BIAŁORUSI" RODM Gdańsk poleca

Dzisiejsza debata Rady Praw Człowieka jest jasnym sygnałem, że nie ma zgody społeczności międzynarodowej na jakiekolwiek naruszenia praw człowieka na Białorusi, gdyż każde państwo ma obowiązek wypełniać swoje zobowiązania wynikające z międzynarodowych standardów ochrony praw człowieka.

WIĘCEJ INFORMACJI

01.09.2020 ŚWIĘTO WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI" RODM Gdańsk poleca

Ostatni weekend sierpnia był okazją do uczczenia Dnia Solidarności i Wolności, ustanowionego właśnie z okazji podpisania porozumień sierpniowych. W tym roku mogliśmy spotkać się przy Europejskim Centrum Solidarności, gdzie w Strefie Społecznej różne trójmiejskie instytucje dzieliły się wiedzą i doświadczeniami z różnych dziedzin życia społecznego. Nas spotkać mogliście w namiocie EDUKACJA.

WIĘCEJ INFORMACJI

26.08.2020 NOWY MINISTER SPRAW ZAGRANICZNYCH" RODM Gdańsk poleca

Zbigniew Rau jest nauczycielem akademickim, profesorem nauk prawnych. W latach 1981-1995 był wykładowcą i stypendystą licznych uniwersytetów zagranicznych (m.in. brytyjskich, amerykańskich i niemieckich). Od 1995 jest pracownikiem Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie kieruje Katedrą Doktryn Polityczno-Prawnych.

WIĘCEJ INFORMACJI

25.08.2020 SEMINARIUM O GRANTACH MIĘDZYNARODOWEGO FUNDUSZU WYSZEHRADZKIEGO" RODM Gdańsk poleca

Mając na uwadze trwającą prezydencję Polski w Grupie Wyszehradzkiej zorganizowaliśmy seminarium dotyczące tzw. Grantów Wyszehradzkich.

WIĘCEJ INFORMACJI

10.08.2020 100 LAT PO BITWIE WARSZAWSKIEJ" RODM Gdańsk poleca

W sierpniu 1920r. odbyła się jedna z kluczowych bitew w naszej historii. Była to bitwa wygrana a zwycięstwo to oddaliło zagrożenie związane z bolszewizmem.

WIĘCEJ INFORMACJI

02.07.2020 POLSKA – EUROPA – ŚWIAT. WYMIAR GOSPODACZY" RODM Gdańsk poleca

2 lipca odbyła się kolejna debata z cyklu #RODMonline, który jest efektem współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Regionalnych Ośrodków Debaty Międzynarodowej i Warsaw Institute.

WIĘCEJ INFORMACJI

01.07.2020 POLSKA ROZPOCZYNA PREZYDENCJĘ W GRUPIE WYSZEHRADZKIEJ" RODM Gdańsk poleca

1 lipca 2020 r. rozpoczęło się roczne, rotacyjne polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej (V4). Jest to szóste przewodnictwo Polski w V4. Program polskiej prezydencji przyjęła Rada Ministrów w dniu 30 czerwca 2020 roku. Polska prezydencja przebiegać będzie pod hasłem „Powrót na właściwe tory” („Back on track”).

WIĘCEJ INFORMACJI

23.06.2020 DEBATA „EKONOMICZNY WYMIAR EUROPY" RODM Gdańsk poleca

Za nami kolejna debata online. Tym razem rozmawialiśmy gospodarce europejskiej. W debacie „Ekonomiczny wymiar Europy” pod lupą znalazł się temat nowego budżetu i działań, które pomagają w walce ze skutkami ekonomicznymi po pandemii. Naszymi ekspertami była Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych – PISM oraz Bartosz Otachel z Komisji Europejskiej w Polsce. Moderatorką spotkania była Sylwia Mrozowska z Instytutu Politologii UG.

WIĘCEJ INFORMACJI

23.06.2020 DEBATA „EKONOMICZNY WYMIAR EUROPY" RODM Gdańsk poleca

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku wraz Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct – Gdańsk ma przyjemność poinformować Państwa o nadchodzącej debacie online "Ekonomiczny wymiar Europy”..Debata „Ekonomiczny wymiar Europy” odbędzie się 25 czerwca o godz. 18:00 za pośrednictwem platformy ZOOM.

WIĘCEJ INFORMACJI

17.06.2020 TRANSMISJA DEBATY „Polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej – oczekiwania, wyzwania i szanse” RODM Gdańsk poleca

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, The Warsaw Institute Review wraz z Fundacją Warsaw Institute zapraszają na debatę online. Debata ekspercka pt.: „Polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej – oczekiwania, wyzwania i szanse” będzie transmitowana na żywo w czwartek, 18 czerwca o godzinie 18:00❗ Transmisja dostępna będzie na kanałach Facebook, Twitter i Youtube MSZ, RODM Kraków, Warsaw Institute i Warsaw Institute Review.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.06.2020 DEBATA "EUROPA I ŚWIAT W DOBIE PANDEMII „ - PODSUMOWANIE RODM Gdańsk poleca

Za nami pierwsza debata on-line. Rozmawialiśmy na temat pandemii i tego jak kryzys wpłynął i wpływa nadal na świat i „czy wyjdziemy z tego silniejsi”. Naszymi ekspertami byli: Adam Dziedzic, prezes United Nations Association – Poland oraz Jan Truszczyński, ekspert Team Europe, główny negocjator akcesji Polski do Unii Europejskiej, były wiceminister spraw zagranicznych, ambasador RP przy UE w latach 1996-2001. Debatę poprowadziła dr. Sylwia Mrozowska z Instytut Politologii UG.

WIĘCEJ INFORMACJI

12.06.2020 Konkursu z okazji 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II – WYNIKI! RODM Gdańsk poleca

Do 8 czerwca pomorska młodzież przesyłała nam swoje prace, interpretacje poniższego cytatu wraz z odpowiedzią na postawione pytanie.

WIĘCEJ INFORMACJI

29.05.2020 Konkurs Historyczny Ministra Spraw Zagranicznych na najlepsze publikacje promujące historię Polski i historię polskiej dyplomacji RODM Gdańsk poleca

Zaproszenie do zgłoszeń w konkursie na najlepszą publikację obcojęzyczną promującą historię Polski i najlepszą publikację w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji.

WIĘCEJ INFORMACJI

25.05.2020 DEBATA " Europa i Świat w dobie pandemii - czy wyjdziemy z tego silniejsi?” RODM Gdańsk poleca

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku wraz Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct – Gdańsk ma przyjemność poinformować Państwa o nadchodzącej debacie " Europa i Świat w dobie pandemii - czy wyjdziemy z tego silniejsi?"

WIĘCEJ INFORMACJI

20.05.2020 100. rocznica urodzin Jana Pawła II – KONKURS RODM Gdańsk poleca

Stwórz pracę konkursową odpowiadającą na pytanie i wygraj! Jak w odniesieniu do słów Jana Pawła II zmieniły się nasze wartości?

WIĘCEJ INFORMACJI

13.05.2020 Działanie ONZ w praktyce RODM Gdańsk poleca

Za nami kolejne fantastyczne spotkanie on-line. Przy współpracy z Wyższą Szkołą Bankową udało nam się zorganizować spotkanie z Agnieszką Wójcik, Młodzieżową Delegatką RP do ONZ. .

WIĘCEJ INFORMACJI

08.05.2020 75. rocznica zakończenia drugiej wojny światowej RODM Gdańsk poleca

75 lat po zakończeniu II wojny światowej składamy hołd jej ofiarom. Pamiętamy o niezłomnej walce Narodu Polskiego z nazistowskimi Niemcami przez cały czas trwania konfliktu w Europie od września 1939 do maja 1945 roku.

WIĘCEJ INFORMACJI

06.05.2020 Akcja „Poland at your home” RODM Gdańsk poleca

Inicjatywa Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Poland at your home” / „Polska w Twoim domu” ma na celu zachęcenie środowisk polonijnych i polskich za granicą, szczególnie dzieci i młodzież polskiego pochodzenia, do korzystania z ogólnodostępnych bezpłatnych programów edukacyjnych i kulturalnych online. Oferta została przygotowana na podstawie wkładów z instytucji państwowych, rządowych i pozarządowych. Akcję zapoczątkował wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk.

WIĘCEJ INFORMACJI

06.05.2020 Akcja „Poland at your home” RODM Gdańsk poleca

Inicjatywa Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Poland at your home” / „Polska w Twoim domu” ma na celu zachęcenie środowisk polonijnych i polskich za granicą, szczególnie dzieci i młodzież polskiego pochodzenia, do korzystania z ogólnodostępnych bezpłatnych programów edukacyjnych i kulturalnych online. Oferta została przygotowana na podstawie wkładów z instytucji państwowych, rządowych i pozarządowych. Akcję zapoczątkował wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk.

WIĘCEJ INFORMACJI

30.04.2020 „Dyplomacja w praktyce” – spotkanie z amb. Tomaszem Orłowskim RODM Gdańsk poleca

Pierwsze wydarzenie on-line Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku zakończyło się sukcesem i studenci z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku mieli szansę usłyszeć jak działa polska dyplomacja.

WIĘCEJ INFORMACJI

16.04.2020 Konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży „Moja Polska” RODM Gdańsk poleca

Zachęcamy wszystkie dzieci i młodzież do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Moja Polska” organizowanym w ramach obchodów 4. edycji Polish Heritage Days.

WIĘCEJ INFORMACJI

30.03.2020 Republika Macedonii Północnej formalnie członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego RODM Gdańsk poleca

Republika Macedonii Północnej (RMP) jest od dziś 30. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Gratulujemy rządowi tego państwa i jego obywatelom udanego zakończenia procesu akcesyjnego.

WIĘCEJ INFORMACJI

26.03.2020 #LOTdoDomu RODM Gdańsk poleca

W ramach operacji #LOTdoDomu rząd polski i Polskie Linie Lotnicze LOT organizują specjalne loty czarterowe w różne regiony świata, aby umożliwić powrót do domu rodakom i uprawnionym do tego cudzoziemcom.

WIĘCEJ INFORMACJI

17.03.2020 OŚWIADCZENIE MSZ W SZÓSTĄ ROCZNICĘ ANEKSJI KRYMU RODM Gdańsk poleca

W 2014r. Federacja Rosyjska dokonała zbrojnej aneksji ukraińskiego Krymu. Wydarzenia te do dziś oddziałują na sytuacje we wschodniej Ukrainie, a Polska niezmiennie potępia nielegalną okupację Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol. Polski MSZ w związku z szóstą rocznicą aneksji Krymu wydał oświadczenie, podtrzymując stanowisko potępiające dla wspomnianych działań Federacji Rosyjskiej.

WIĘCEJ INFORMACJI

10.03.2020 Orędzie Prezydenta RODM Gdańsk poleca

Drodzy Rodacy, Szanowni Państwo,

Od kilku miesięcy na całym świecie rozprzestrzenia się koronawirus. Zachorowało już ponad 100 tysięcy ludzi. Odnotowano tysiące zgonów. Sytuacja jest poważna. Także w Europie, gdzie większość krajów odnotowała już przypadki zarażenia wirusem.

WIĘCEJ INFORMACJI

28.02.2020 Informacja MSZ w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa RODM Gdańsk

Gwałtowny rozwój epidemii koronawirusa wiąże się ze szczególnie wytężonymi działaniami wszystkich instytucji państwowych zapewniających bezpieczeństwo obywateli RP. Ministerstwo Spraw Zagranicznych nieustannie monitoruje rozwój epidemii poza granicami Polski za pośrednictwem sieci placówek dyplomatycznych, współpracując przy tym z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia.

WIĘCEJ INFORMACJI

19.02.2020 Ambasada RP w Wielkiej Brytanii zachęca do udziału w Dniach Polskiego Dziedzictwa RODM Gdańsk

Już tylko niespełna dwa tygodnie zostało na złożenie wniosku o dofinansowanie inicjatyw planowanych w ramach czwartej edycji Dni Polskiego Dziedzictwa w Wielkiej Brytanii (Polish Heritage Days 2020) – przypomina ambasada RP w Londynie.

WIĘCEJ INFORMACJI

14.02.2020 80. rocznica zbrodni katyńskiej RODM Gdańsk

Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej edycji Miejskiego Konkursu „Katyń–Golgota Wschodu”, który odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Gdańska, Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Gdańsku oraz Prezesa Związku Sybiraków Oddział Gdańsk. Organizatorem jest VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego w Gdańsku.

WIĘCEJ INFORMACJI

14.02.2020 Konkurs na aplikację dyplomatyczno-konsularną 2020B RODM Gdańsk

Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej ogłasza nabór w ramach konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną 2020 (ADK 2020B). Termin składania dokumentów mija 13 marca 2020 roku. Początek procedury konkursowej: 2 kwietnia 2020 roku. Rozpoczęcie aplikacji: 9 września 2020 roku.

WIĘCEJ INFORMACJI

07.02.2020 Polskie stanowisko w kwestiach humanitarnych RODM Gdańsk

Minister Jacek Czaputowicz, wraz z ministrem spraw zagranicznych Brazylii Ernesto Araújo, a także zastępcą asystenta sekretarza stanu USA Richardem Albrightem, zainaugurowali 4 lutego 2020 roku spotkanie grupy roboczej Procesu Warszawskiego do spraw humanitarnych oraz uchodźców.

WIĘCEJ INFORMACJI

02.02.2020 Oświadczenie dot. planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu RODM Gdańsk

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wydał oświadczenie w sprawie ogłoszenia propozycji planu pokojowego dla Izraela i Palestyny."Oceniam, że wysiłki administracji prezydenta Donalda Trumpa na rzecz rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego są godne uznania. Z uwagą przyjąłem ogłoszenie politycznej części planu pokojowego. Wraz z częścią gospodarczą stanowi ona wartościowy materiał do kompleksowej dyskusji między stronami konfliktu izraelsko-palestyńskiego."

WIĘCEJ INFORMACJI

27.01.2020 Wielka Brytania opuści UE 31 stycznia 2020 r. RODM Gdańsk

24 stycznia br. podpisano Umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Kolejnym krokiem proceduralnym jest głosowanie przez Parlament Europejski ws. wyrażenia zgody na zawarcie Umowy o wystąpieniu. Po jej uzyskaniu, Rada UE przyjmie formalną decyzję na mocy, której UE zawrze umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE co jest warunkiem rozpoczęcia jej stosowania.

WIĘCEJ INFORMACJI

22.01.2020 Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu RODM Gdańsk

W tym roku mija 75 lat od wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Po latach niewyobrażalnego terroru jaki miał tam miejsce pozostały tylko wspomnienia ocalałych.

WIĘCEJ INFORMACJI
facebook